30.1.2017 Tampereen Pyrintö saa kaipaamaansa pituutta ja korinalusuhkaa, kun 206-senttinen amerikkalainen Tyrone Nelson liittyy joukkueeseen loppukevään kattavalla sopimuksella. Sopimus sisältää 2 viikon koeajan.
- Ison pelaajan etsimisprosessi on ollut erittäin haasteellinen ja muuttujia on ollut lukematon määrä, harmittelee päävalmentaja Ilkka Palviainen joukkueen tiedotteessa.
- Loppuvaiheessa meillä oli kaksi pelaajaa, jotka mielellään näkisimme Pyrinnön riveissä. Näistä kahdesta Tyrone Nelson liittyy joukkueen vahvuuteen ja harjoitteli sunnuntaina ensimmäisen kerran joukkueen kanssa.
31-vuotias Nelson New Mexico Staten yliopiston kasvatti. Ammattilaisurallaan hän on pelannut useita kausia Turkissa ja kaksi edellistä kautta Nelson on pelannut Libanonissa.
Kuluvan kauden sentteri aloitti Bahrainissa ja siirtyi sieltä Etelä-Amerikkaan Uruquayhin, jossa hän oli tammikuuhun asti korvaamassa loukkaantunutta pelaajaa.
Nelson on ehtinyt urallaan käydä myös Suomessa ja on Palviaiselle ennestään tuttu pelaaja.
-Tyrone oli hetken aikaa Namikan Lahden vahvuudessa, jossa toimin silloin apuvalmentajana. Järkyttävän perhetragedian johdosta hän joutui kuitenkin jättämään joukkueen pikaisesti, Palviainen kertoo.
- Nelson on kokenut pelaaja ja osoittanut olevansa erittäin hyvä levypallopelaaja sarjasta riippumatta. Kokoisekseen hän liikkuu hyvin ja viimeistelee korin läheisyydestä tarkkakätisesti, tietää Ilkka Palviainen.
Tyrone Nelson nähdään Pyrinnön paidassa keskiviikkona 1.2. Kotkassa.
Korisliigan tuore pronssimitalisti Salon Vilpas on tehnyt avauksensa vahvistusmarkkinoilla. Seura on solminut pelaajasopimuksen 193-senttisen takamies Claudell Harris Juniorin kanssa, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta.
Uudenkaupungin Korihait saa riveihinsä mukavan paluumuuttajan, kun seuran oma kasvatti Aamos Nikula edustaa tulevalla kaudella kotikaupunkinsa joukkuetta. Vuoden sopimuksen seuran kanssa tehnyt Nikula pelasi viime kaudella BC Nokian organisaatiossa Korisliigaa ja divisioona B:tä.
Uudenkaupungin Korihaiden kotimainen pelaajarunko saa 202 senttiä lisää pituutta Mikael Laihosen vuoden mittaisen sopimuksen myötä. 31-vuotias Laihonen palaa Korisliiga-parketeille vietettyään edelliset kaksi kautta Puolassa.
Kataja-Basket kertoo verkkosivuillaan 23-vuotiaan Besselinkin siirtyvän Nokialta Joensuuhun yksivuotisella sopimuksella.
Hongan oman kasvatin sopimus kattaa kauden 2025-2026.
Korisliigassa seitsemännen perättäisen mitalin kauden 2024–2025 lopussa voittanut Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen Antti Ahosen kanssa.
Salon Vilppaan Samu Adler voitti päättyneellä Korisliiga-kaudella sekä Vuoden tulokkaan että Vuoden kuudennen pelaajan palkinnot. Miten saavutus oikein onnistui nuorukaiselta, joka ei ole vielä ehtinyt edes täysi-ikäiseksi?
Uudenkaupungin Korihait sai merkittävän palasen ensi kauden joukkueeseen, kun sentteri Mikael Aalto kirjoitti seuran kanssa vuoden mittaisen jatkosopimuksen. Viime kaudella Susijengi-debyyttinsä tehnyt 208-senttinen Aalto aloittaa syksyllä neljännen kautensa haiparvessa.
Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen etsii uransa huipulla seuraavaa ammattilaissopimusta mutta valmistautuu samalla myös urheilu-uran jälkeiseen elämään. Aloittelevaa oikeustieteiden opiskelijaa kiinnostavat edelleen ulkomaiden koripalloparketit.
KTP-kasvatti Joona Tuomala, 28, on solminut 2+1-mallisen sopimuksen KTP-Basketin kanssa.