15.3.2021 20:26 Salon Vilpas ja Helsinki Seagulls nostivat miesten Korisliigan puolivälierissä kumpikin voittosaldonsa 2–0:aan.

Juho Nenonen (oik.) oli liekeissä kaaren takaa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Salon Vilpas nosti puolivälierien voittosaldonsa kahteen, kun Lahti Basketball taipui tiukoin luvuin 97–99. Ottelussa nähtiin voimasuhteiden heiluntaa puolelta toiselle, ja Lahti pysytteli kannoilla viimeisiin hetkiin asti.
Lahden loppukiri ei missään nimessä ollut löysä, sillä erityisesti Nijal Pearson tykitti pistettä toisen perään saadakseen Vilppaan kiinni. Viimeinen pelastautumisyritys sai starttinsa vielä Wayne McCulloughin pyssystä, kun hän kavensi tilanteen yhteen pisteeseen neljän sekunnin peliajalla. Rikkomiskilpailun jälkeen Brandon Myerillakin oli vielä viimeinen mahdollisuus tasoittaa peli hyökkäyslevypallon perään, mutta Vilpas selvisi säikähdyksellä.
Lahden Pearson keräsi lopulta ottelussa kunnioitettavat 30 pistettä. Joukkuetoveri McCullough ylsi 25:een.
Vilppaan puolella kovimmat pistejuhlat nähtiin hieman yllättäen korinalustaistelija Juho Nenosen toimesta, joka innostui ampumaan toistuvasti kaaren takaa. Innostuminen ei ollut Vilppaan kannalta missään nimessä huono asia, sillä Nenonen upotti seitsemästä yrityksestään peräti viisi ja tilastoi yhteensä 20 pistettä.
– Tämä oli fyysisesti kova matsi. Saadaan onneksi huilata huominen. En ole ennen valmentanut sellaista ottelua, jossa ensimmäisellä puoliajalla vapaaheitot ovat 19–0 vastustajalle ja sen jälkeen saamme kolmannella jaksolla 17 vapaaheittoa, totesi Vilppaan päävalmentaja Sami Toiviainen Ruudun haastattelussa.
Tiukkaa ottelua todistettiin myös Lapualla, jossa Kobrat haastoi edellistä kertaa ansiokkaammin Helsinki Seagullsia mutta taipui silti 81–86.
Seagulls pääsi kolmannella jaksolla vahvaan johtoon, mutta Kobrat tuli vielä loppumetreillä viiden pisteen päähän. Loppukiri jäi kuitenkin pelkäksi yritykseksi, mihin iso syy oli se, että Kobrien kaukoheittojen osumaprosentti koko ottelussa jäi tuhoisasti 14:ään.
Seagullsin paras pistemies oli Wayne Martin Jr 19:llä, kun taas Kobrien riveistä loisti Jordan Loveridge 27:llä.
– Tämä oli erinomaista koripalloa. Pelasimme kovaa ja puolustimme hyvin. Kolmannen jakson alussa vähän nukahdimme, ja siitä vastustaja rankaisi meitä. Heitimme vähän heikosti tänään, mutta ei voi silti olla kuin ylpeä joukkeesta, kommentoi Kobrien päävalmentaja Ville Turja.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2026–27 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella 15. joulukuuta mennessä.
Kiihkeällä Korisliiga-kierroksella voittajiksi kohosivat Bisons Loimaa, Salon Vilpas, Kataja Basket, Tapiolan Honka ja Korhait.
Kauhajoki otti kotivoiton Kobrista ja nousi sarjataulukossa ykköspaikalle. Voiton päässä perässä tulevat Salon Vilpas ja Tapiolan Honka ovat kumpikin pelanneet yhden ottelun vähemmän ja voivat kääntää tilanteen jo huomenna.
Korihaiden kotivoitossa pääsivät loistamaan erityisesti etukentän tähdet Frank Champion ja Mikael Aalto. Uusikaupunkilaisseura on nyt sarjapisteissä tasoissa voittamansa Helsinki Seagullsin kanssa jatkosarjojen välisen rajaviivan tuntumassa.
Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua, joista voittajiksi selvisivät Kauhajoki ja Kataja Basket. Illan korkein pistesuoritus oli tappion kärsineiden Kobrien Jaquan Carlosin 35.
Tampereen Pyrinnön voitossa nähtiin väkevä tilastoilta niin Ahren Freemanilta, Topias Palmilta, Erik Muhoselta kuin Riku Laineeltakin. Kaksi muuta Korisliiga-ottelua päättyivät Lahti Basketballin ja KTP-Basketin voittoihin.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.
21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.