Tuure ja Solovjeva jatkavat mestari-Catzissa

14.5.2010 Tuore koripallon naisten Suomen mestari Lappeenrannan Catz on solminut 1+1-vuotiset jatkosopimukset korinaluspelaajiensa Kaisa Tuuren ja Jelena Solovjevan kanssa.

Jelena Solovjeva aloittaa syksyllä kuudennen kautensa Catzin paidassa.

Tässä korisukan leikkauksessa kunnostautuva Kaisa Tuure jatkaa myös Catzissa. Kuvat: Matti Koskinen.

Seurahistoriansa ensimmäistä naisten koripallon Suomen mestaruutta runsas kuukausi sitten juhlinut Lappeenrannan Catz ilmoitti helatorstaina solmineensa 1+1-vuotiset pelaajasopimukset korinaluspelaajiensa Kaisa Tuuren ja Jelena Solovjevan kanssa.

Jo viidennen kautensa Catzissa pelannut 189-senttinen, 31-vuotias Tuure heitti mestaruuteen päättyneellä kaudella 4,4 pistettä, repi 4,9 levypalloa ja jakoi 1,1 korisyöttöä ottelua kohden. Keväällä 2008 naisten SM-sarjan parhaana puolustuspelaajana palkittu Tuure on pelannut urallaan 28 naisten ja 17 juniorien maaottelua.

188-senttinen, 34-vuotias venäläissentteri Jelena Solovjeva aloittaa puolestaan kuudennen kautensa Catzissa. Solovjeva kuului mestaruuskaudella joukkueensa tehokkaimpiin pelaajiin 11,8 pisteen, 10,1 levypallon ja 1,2 syötön keskiarvoillaan. Solovjeva on palkittu keväällä 2007 naisten SM-sarjan vuoden ulkomaalaisvahvistuksena.

Tuuren ja Solovjevan lisäksi Catzilla on voimassa pelaajasopimukset Jelena Reshetkon, Vilja Kesäsen, Vilma Kesäsen, Hanna Vapamaan sekä Kerttu Jallain kanssa. Joukkueen päävalmentajana debytoi tulevalla kaudella Mika Haakana.

Lisätietoja: Catzin verkkopalvelu
 
2.4.2026 21:30 Naisten Korisliiga

ToPo ja BC Nokia onnistuivat ryöstöissä

Naisten Korisliigassa alkoivat välierät. Molemmat ottelusarjat käynnistyivät vierasvoitoilla, kun ToPo ja BC Nokia ottivat ensimmäiset kiinnitykset finaalipaikkoihin.

2.4.2026 09:50 Naisten Korisliiga

Viime vuosien menestysjoukkueet PeKa ja ToPo vastakkain – HBA ja BC Nokia ratkaisevat toisen finaalipaikan kohtalon

Naisten Korisliigan välierät alkavat tänään Kotkassa ja Helsingissä. Finaalipaikkaan vaaditaan kolme voittoa.

30.3.2026 20:46 Naisten Korisliiga

ToPo vei paikan välierissä

Naisten Korisliigan puolivälierät saatiin päätökseen maanantaina, kun ToPo kaatoi vieraskentällä Pyrinnön 61–52 ja vei ottelusarjan voitoin 3–2.

28.3.2026 22:17 Naisten Korisliiga

ToPo vei trillerin ja siirsi ratkaisun viidenteen peliin

Naisten Korisliigan viimeisessä puolivälieräsarjassa nähdään ratkaiseva viides ottelu, kun ToPo kaatoi kotonaan Pyrinnön jatkoajan jälkeen lukemin 78–70.

27.3.2026 20:45 Naisten Korisliiga

BC Nokia palaa mitalipeleihin pitkän tauon jälkeen

Naisten Korisliigan kolmas välieräjoukkue on selvillä, kun BC Nokia kaatoi kotonaan Vimpelin Vedon 71–69 ja eteni jatkoon otteluvoitoin 3–1.

24.3.2026 19:50 Naisten Korisliiga

HBA otti välieräpaikan – kaksi jatkoon menijää vielä selvittämättä

Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kolmessa otteluparissa. HBA nappasi toisena joukkueena välieräpaikan. Pyrintö siirtyi ToPoa vastaan johtoon ja ViVe otti avausvoittonsa.

23.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

Honka paransi, mutta Peli-Karhut eteni välieriin

Naisten Korisliigan ensimmäinen välieräjoukkue on selvillä, kun PeKa kaatoi Hongan kolmannen kerran. Kotkassa pelattu ottelu päättyi 79–67.

21.3.2026 20:30 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja PeKa välierien kynnyksellä – ToPo ja Pyrintö tasatilanteessa

Naisten Korisliigassa kolme puolivälieräsarjaa jatkui lauantaina. Voittoihin ylsivät toiset voittonsa ottaneet BC Nokia ja PeKa sekä sarjan tasoittanut Pyrintö.

20.3.2026 21:07 Naisten Korisliiga

HBA voiton päässä välieristä

HBA:n ja EBT:n välinen sarja jatkui Helsingissä. Märsky siirtyi ottelusarjassa 2–0-johtoon, kun EBT kaatui 76–68.

18.3.2026 20:57 Naisten Korisliiga

BC Nokia ja HBA onnistuivat ryöstöissä – PeKa ja Pyrintö aloittivat kotivoitoilla

Naisten Korisliigan puolivälierät käynnistyivät, ja ottelusarjat avasivat voitoilla BC Nokia, HBA, PeKa sekä Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia