14.5.2010 Tuore koripallon naisten Suomen mestari Lappeenrannan Catz on solminut 1+1-vuotiset jatkosopimukset korinaluspelaajiensa Kaisa Tuuren ja Jelena Solovjevan kanssa.
Jelena Solovjeva aloittaa syksyllä kuudennen kautensa Catzin paidassa.
Tässä korisukan leikkauksessa kunnostautuva Kaisa Tuure jatkaa myös Catzissa. Kuvat: Matti Koskinen.
Seurahistoriansa ensimmäistä naisten koripallon Suomen mestaruutta runsas kuukausi sitten juhlinut Lappeenrannan Catz ilmoitti helatorstaina solmineensa 1+1-vuotiset pelaajasopimukset korinaluspelaajiensa Kaisa Tuuren ja Jelena Solovjevan kanssa.
Jo viidennen kautensa Catzissa pelannut 189-senttinen, 31-vuotias Tuure heitti mestaruuteen päättyneellä kaudella 4,4 pistettä, repi 4,9 levypalloa ja jakoi 1,1 korisyöttöä ottelua kohden. Keväällä 2008 naisten SM-sarjan parhaana puolustuspelaajana palkittu Tuure on pelannut urallaan 28 naisten ja 17 juniorien maaottelua.
188-senttinen, 34-vuotias venäläissentteri Jelena Solovjeva aloittaa puolestaan kuudennen kautensa Catzissa. Solovjeva kuului mestaruuskaudella joukkueensa tehokkaimpiin pelaajiin 11,8 pisteen, 10,1 levypallon ja 1,2 syötön keskiarvoillaan. Solovjeva on palkittu keväällä 2007 naisten SM-sarjan vuoden ulkomaalaisvahvistuksena.
Tuuren ja Solovjevan lisäksi Catzilla on voimassa pelaajasopimukset Jelena Reshetkon, Vilja Kesäsen, Vilma Kesäsen, Hanna Vapamaan sekä Kerttu Jallain kanssa. Joukkueen päävalmentajana debytoi tulevalla kaudella Mika Haakana.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.