9.12.2012 Taru Tuukkanen kuului jälleen Caja Rural Zamoran kantaviin voimiin Espanjan liigassa, kun Zamora jatkoi hyvä syyskauttaan ryöpyttämällä Gran Canariaa lauantai-iltana 81–60 (43–30). Tuukkanen upotti 12 pistettä, kun taas Dionne Pounds seurasi ottelua nilkkavaivaisena sivusta.

Taru Tuukkasen Zamora nousi Liga Femeninan neljän parhaan kastiin. Kuva: Francois Perthuis.
Gran Canaria oli lopulta köykäinen vastus Zamoralle, kun kotijoukkue sai puolustuspelinsä ojennukseen. Zamora hallitsi ottelun pelitempoa täysin ja kasvatteli johtoaan hiljalleen suuremmaksi aina kolmannen jakson loppuun asti. Neljännellä jaksolla Zamora keskittyi pitämään Gran Canarian kaukana iskuetäisyydeltä.
Taru Tuukkanen kuului tuttuun tapaan Zamoran avausviisikkoon ja nosteli lähietäisyyksiltä 12 pistettä. Tuukkaselle merkittiin myös kaksi levypalloa, kaksi syöttöä sekä blokki. Harjoituksissa nilkkaansa loukannut Dionne Pounds seurasi ottelua sivusta.
Zamora on voittanut yhdeksästä ottelustaan viisi ja kiipesi voitollaan Liga Femeninan neljännelle sijalle. Sijoitus on merkittävä, sillä Liga Femeninassa pudotuspeleihin selviää vain runkosarjan neljä parasta joukkuetta.
Caja Rural Zamora – Gran Canaria 81–60 (19–16, 43–30, 65–45)
Zamora: Kim Mestdagh 15/6/4 syöttöä, Amy Denson 14/3.
Gran Canaria: Yurena Diaz 21/3.
T.Tuukkanen: Aloitusviisikossa, Minuutit 25, Pisteet 12 (2p 6-12), Levypallot 2, Syötöt 2, Blokit 1.
NBA:ssa Utah Jazzin ilta meni ylitöiksi, kun utahilaiset kaatoivat Chicago Bullsin kahden jatkoajan jälkeen 150-147. Lauri Markkanen oli ilmiömäisessä vireessä 47 pisteellä.
NBA:ssa Utah Jazz hävisi kotikentällään Atlanta Hawksille 122-132. Lauri Markkanen oli erinomaisessa heittovireessä säkittäen 40 pistettä ja noukkien 7 levypalloa.
Viimeiset puolitoista vuotta HBA:ta miesten divarissa valmentanut ja mittavan kansainvälisen valmentajauran tehnyt Anton Mirolybov, 48, on kiinnitetty loppukauden kattavalla sopimuksella Viron suurseuran ja moninkertaisen mestarin BC Kalev/Cramon päävalmentajaksi.
Hallitseva Euroliigan mestari Fenerbahce haki elintärkeän voiton Maccabi Tel Avivista tiistai-illan Euroliiga-kierroksella. Maccabi Tel Aviv rynnisti vahvalla hyökkäyslevypallopelillään 20 pisteen takaa johtoon Fenerbahcen kotiluolassa Istanbulissa, mutta Jantunen kunnostautui tärkeimmässä paikassa Fenerbahcea karkaamaan 84–75 (40–30) -voittoon.
NBA:ssa Utah Jazz säkitti uskomattoman pistemäärän Salt Lake Cityssä, kun Indiana Pacers kaatui loppunumeroin 152-128. Lauri Markkanen säkitti 35 pistettä.
Alexander Madsen teki päätöksen uudesta seurastaan EM-kisojen jälkeen suostuttuaan kreikkalaisseura Karditsan sopimustarjoukseen. Madsen on kauden edetessä ottanut isompaa roolia joukkueessa ja lähtee hyvässä vireessä tuleviin MM-karsintoihin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA pyörähti käyntiin viime viikolla. Miro Little veisteli 11 pistettä, 8 levypalloa ja 6 syöttöä UC Santa Barbaralle, kun taas Okku Federiko keräsi 18 pisteen ja 15 levypallon tupla-tuplan Drakelle.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa suomalaispelaajat pääsivät vauhtiin viime viikolla. Elina Aarnisalo säkitti 13 pistettä North Carolinalle, kun taas Albina Syla keräsi tupla-tuplan Rhode Islandille.
NBA:ssa Utah Jazz voitti Boston Celticsin 103-105, kun Jusuf Nurkic nosti loppulukemat 0,6 sekuntia ennen loppusummeria. Lauri Markkanen säkitti 20 pistettä ja repi 9 levypalloa.
Sara Bejedi siirtyi kesällä kovaan Turkin liigaan Botasin joukkueeseen ja on ottanut heti ison roolin joukkueessa. Bejedi odottaa innolla myös ensi viikolla alkavia EM-karsintoja.