25.4.2022 21:46 Naisten I divisioonan finaalit saivat päätöksensä tänään Nokian palloiluhallilla, kun Torpan Pojat II juhli sarjan voittoa kaatamalla BC Nokian otteluvoitoin 2-0. ToPo II voitti toisessa finaaliottelussa Nokian 78-92 (37-37).
Meri Kanerva ja ToPo II juhlivat naisten ykkösdivisioonan voittoa. Kuva: Ville Vuorinen.
ToPo sai otteluun vahvan alun, mutta nokialaiset kamppailivat peliin mukaan. Vielä kolme ja puoli minuuttia ennen loppusummeria Nokia tasoitti tilanteeseen 75-75, mutta loput pelistä oli helsinkiläisten näytöstä. ToPo löi taululle 3-17-juoksun ja pääsivät nostamaan pokaalia.
ToPolta jopa viisi pelaajaa ylsi kaksinumeroisille pistelukemille: Meri Kanerva (15/4/6 syöttöä), Meri Damoiseaux (11/5), Elina Mäntynen (10/0), Tessa Virtanen (10/3) sekä mielettömän 21 pisteen ja 19 levypallon tupla-tuplan kaapinut Laura Tuukkanen.
BC Nokian pisteistä vastasivat Ellen Järvinen (21/10/5 riistoa), Kaisa Pirttinen (14/2) ja Anni Kervinen (15/6).
Aikuisten divareissa ennakkosuosikit pitivät pintansa ensimmäisellä kierroksella. Paikalliskamppailu Jyväskylässä veti paikalle 1235 katsojaa.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10. Kaikki aikuisten I divisioonaottelut näkyvät KorisTV:n kautta. Tällä kaudella aikuisten I divisioonia seurataan viikoittaisen divarikatsauksen muodossa.
Salon Vilpas Koripallo ry on yksi Suomen suurimmista ja tunnetuimmista koripalloseuroista. Toiminnassamme on mukana yli 400 pelaajaa aina nuorimmista junioreista miesten Korisliigan ja naisten I divisioonan edustusjoukkueisiin.
I divisioonat pyörähtävät käyntiin lokakuun alkupuolella. Miesten I divisioona A, I divisioona B ja naisten I divisioona käynnistyvät torstaina 9.10.
Neljä Kouvolan Kouvojen kasvattia pukee ensi kaudella Catz-paidan, kun Minttu Sydänmaanlakka ja Walma Vilen liittyvät Catzin naisten joukkueeseen.
Catz Lappeenranta on solminut pelaajasopimuksia tulevalle 2025-26-pelikaudelle.
Suomen Koripalloliitto on myöntänyt pääsarjojen sarjapaikat pelikaudelle 2025–2026. Korisliigaan myönnettiin 12 ja naisten Korisliigaan 9 sarjalisenssiä.
WB-Pantterit saa mieluisan paluumuuttajan vahvistamaan seuran valmennusta Michael Besselinkin palatessa Kouvolassa vietetyn korisliiga- kauden jälkeen takaisin Itä-Helsinkiin. Hänen vastuulleen tulee seuran fysiikkavalmennuksen toteutus ja kehittäminen. Fysiikkavalmennuksen lisäksi hän tulee antamaan vahvan panoksen koripallon lajivalmennukseen.
Pantterit naisten I divisioona- joukkueen toiminnasta kiinnostuneet pelaajat ovat tervetulleita avoimiin harjoituksiin. Viime kaudella nousujohtoisesti pelannut joukkue kartoittaa uusia pelaajia mukaan toimintaan kesäkuun alussa Herttoniemenrannassa ja Laajasalossa järjestettävissä harjoituksissa.