ToPon voittokulku Korisliigassa jatkuu

17.11.2007 Korisliigaa johtava ToPo otti lauantaina jo kahdeksannen perättäisen voittonsa, kun Kauhajoen Karhu kellistyi Helsingissä tuloksella 84-78 (42-37). ToPo johti peliä koko ajan, mutta vain kolme kertaa toistaiseksi voittanut Karhu antoi kärkijoukkueelle odotettua tiukemman vastuksen.

ToPon johto kasvoi suurimmillaan kolmannen jakson lopulla 14 pisteeseen, mutta vieraat kipusivat vielä viimeisellä neljänneksellä kolmen pisteen päähän.

Josh Gonner heitti ToPolle 21 ja Jerald Fields 18 pistettä.

Cedric McGowan oli Karhun tehomies 25 pisteellä. Heikki Saaristo heitti 16 pistettä.

Korihaille vihdoin voitto

Uudenkaupungin Korihait katkaisi viiden pelin tappioputkensa ottamalla Porvoon Tarmosta murskavoiton pistein 89-56 (47-24).

Voitolla Korihait nousi sarjan hännillä tasapisteisiin Karhun ja KTP:n kanssa.

Korihait voitti ensimmäisen neljänneksen kymmenellä pisteellä ja toisen 13:lla, joten ero kasvoi jo puolivälissä 23 pisteeseen. Kun Tarmo ei saanut kunnon kiriä aikaan, tuli Korihaiden ensimmäinen voitto kuukauteen helposti.

Korihait kituutti edellisen pelinsä vain kuudella pelaajalla, mutta sai nyt rotaatioonsa kaksi miestä enemmän. Glenn Stokes oli tehokkain 19 pisteellä, kun Kyle Shiloh heitti pisteen vähemmän. Jussi Kumpulainen merkkautti 15 pistettä ja 12 levypalloa. Hongasta lainaksi tullut Teemu Rintala pelasi puoli peliä neljän pisteen teholla.

Tarmo sortui taas kauden perisyntiinsä, pallonmenetyksiin, joita tuli nyt 26. Tarmosta vain Mark McCarroll (19) ja Travis Leech (13) pääsivät yli kymmenen pisteen.

Pyrintö kohensi asemiaan

Tampereen Pyrintö kohensi asemiaan sarjan tasaisessa keskikastissa ottamalla 79-74 (41-25) -kotivoiton Joensuun Katajasta.

Pyrintö pohjusti voittoaan jo ensimmäisellä neljänneksellä vietyään sen 25-7. Katajan loppukiri nosti sen puoli minuuttia ennen loppua kolmen pisteen päähän, mutta Damion Dantzler pääsi niittaamaan Pyrinnölle viimeiset pisteet vapaaheitoilla.

Damon Williams heitti Pyrinnölle 21 pistettä ja repi liigan tämän kauden levypalloennätyksen 24. Dantzler teki 19 pistettä. Eric Washington loukkasi jalkansa ja pelasi vain kuusi minuuttia.

Andre Foreman nakkasi Katajalle 18 ja Terry Black 17 pistettä.

(STT)

Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

22.7.2025 10:37 Korisliiga

Seagulls kiinnitti Waxlaxin ja Chukwuman

Hallitseva Korisliiga-mestari Helsinki Seagulls on solminut sopimukset joukkuetta myös viime kaudella edustaneiden Ricky Waxlaxin ja Chrysostom Chukwuman kanssa. Vahvan alkukauden jälkeen Saksaan loppukaudeksi siirtynyt 29-vuotias Chukwuma ja jo seitsemättä kauttaan Seagullsia urallaan edustava 25-vuotias Waxlax tuovat uudistuvaan joukkueeseen arvokasta jatkuvuutta.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

21.7.2025 16:31 Korisliiga

Vesa Vertio Rytas Vilnan valmennusjohtoon

Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.

19.7.2025 10:09 Korisliiga

Laituri Jalen Brooks Vilppaan kolmas amerikkalaisvahvistus

Vilppaan koripallomiehistö on lähes valmis lokakuussa käynnistyvään Korisliigaan. Kolmas ulkomaalaisvahvistus on 196-senttinen laituri Jalen Brooks, joka pelasi viime kaudella Sveitsin pääsarjassa. Vilpas hakee neljättä ulkomaalaista nelospaikalle.

18.7.2025 11:03 Korisliiga

Innamaalle monivuotinen jatkosopimus Vilppaan kanssa

Salon Vilpas on solminut monivuotisen jatkosopimuksen takamies Eero Innamaan (26) kanssa. Sopimus ulottuu kevääseen 2028 saakka, joten turkulaislähtöinen Innamaa nähdään Vilppaan paidassa ainakin seuraavat kolme kautta.

17.7.2025 21:37 Korisliiga

Brandon Stroud vahvistaa Kouvoja

Kouvolalainen Kouvot on solminut tulevaa Korisliiga-kautta kattavan pelaajasopimuksen 198-senttisen ja 23-vuotiaan laitahyökkääjän Brandon Stroudin kanssa. Stroud on toisen polven amerikkalaisvahvistus, sillä hänen isänsä Derrick Stroud pelasi Suomessa 2000-luvun alussa.

17.7.2025 14:04 Korisliiga

Jaquan Carlos Kataja Basketin takalinjoille, Purmonen jatkaa joukkueessa

Joensuulainen Korisliiga-joukkue Kataja Basket on tehnyt yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Jaquan Carlosin kanssa. 183-senttisen, 24-vuotiaan Carlosin tuleva kausi on ammattilaisuran ensimmäinen. Seuran oma kasvatti, 18-vuotias Otso Purmonen, on puolestaan solminut jatkosopimuksen Kataja Basketin kanssa.

11.7.2025 18:42 Pääjuttu

Ze´Rik Onyemasta Vilppaan uusi sentteri

206-senttinen, 108-kiloinen Ze´Rik Onyema on Salon Vilppaan toinen ulkomaalaisvahvistus tulevalle Korisliiga-kaudelle. Onyema kohtasi Vilppaan ensimmäisen ulkomaalaishankinnan, Claudell Harris Jr.:n, viime kaudella NCAA:n kivikovassa Southeastern Conferencessa. Kymmenen sopimuspelaajaa tulevaksi kaudeksi kerännyt Vilpas hakee vielä kahta vahvistusta riveihinsä.

9.7.2025 09:58 Korisliiga

Hugo Boman siirtyy Kauhajoelle

Kauhajoen Karhubasket on solminut kahden vuoden pelaajasopimuksen 23-vuotiaan Hugo Bomanin kanssa. Kaksimetrinen takapelaaja siirtyy Kauhajoelle Nokialta, jossa Raholan Pyrkivän kasvatti pelasi kuuden kauden ajan Korisliigaa.

Näytä lisää vastaavia