ToPolle murskavoitto Componentasta

9.11.2007 ToPo vahvisti Korisliigan kärkipaikkaansa ottamalla perjantain kotiottelussaan 108-66 (57-20) -murskavoiton karkkilalaisesta Team Componentasta. Voitto oli ToPolle jo kuudes perättäinen. Componentalle puolestaan suurtappio oli jo toinen tänä syksynä kärsitty yli 40 pisteen häviö.

ToPo pöllytti vieraitaan alusta loppuun. Jo toisen neljänneksen loppupuolella ToPo löi taululle murskalukemat 53-14. Suurimmillaan ero repesi kolmannella jaksolla 47 pisteeseen. 

ToPo käytti jälleen tehokkaasti hyväkseen ykkösasettaan, vahvaa korinaluspeliä ja nosti lähietäisyydeltä 17 koria enemmän kuin Karkkila.

ToPon sankariksi kohosi Timo Heinonen, joka teki edellispelissä piste-ennätyksensä 26. Nyt ennätys nousi peräti 40 pisteeseen. Elias Kajander pussitti 19 pistettä. Kaksikon yhteispeli oli ajoittain erittäinkin näyttävää.

- Halusimme pelata hyvin kotona ja voittaa ilman viimehetkien vääntöä ja siinä onnistuttiin. Ellun (Kajander) kanssa ollaan pelattu yhdessä jo vuosia ja tunnemme toistemme ajatukset todella hyvin – joskus liiankin hyvin, naurahti Heinonen.

Edelliset kolme peliään voittaneesta Componentasta Nick Wallery heitti 22 ja Jerome Rogers 19 pistettä.

LrNMKY ylivoimainen Joensuussa

Perjantain toisessakaan pelissä ei sarjapisteistä syntynyt tasaista taistelua, kun Lappeenrannan NMKY haki Joensuun Katajasta vierasvoiton tuloksella 52-78 (24-36).

LrNMKY hallitsi peliä alusta asti ja venytti kolmannen jakson puolivälissä johtonsa 20 pisteeseen.

Kataja sortui 25 pallonmenetykseen ja osui kotikoreihin heikolla osumatarkkuudella.

Adrian Henning nousi voittajien tehomieheksi 29 pisteellä ja 13 levypallolla. Petri Virtanen heitti vanhassa kotihallissaan 18 pistettä.

Vaisusta Katajasta pääsivät kaksinumeroisiin pisteisiin vain Sami Lehtoranta 18:lla ja Louis Hinnant 10 pisteellä.

(STT)

Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, http://www.basket.fi/.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/
 
1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

30.9.2025 08:54 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Espanjassa koulitulle Kouvojen Joona Heinoselle jäi rikkonaisesta kaudesta näyttämisenhalu – ”Pään nollaaminen pettymysten jälkeen vaati työtä”

Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.

29.9.2025 09:36 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Elias Eerikinharju palasi Tapiolan Honkaan jatkamaan kesken jäänyttä tarinaa – ”On tämä ollut omanlaisensa polku, mutta olen nauttinut jokaisesta vaiheesta”

Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.

26.9.2025 09:56 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Pyrinnön Riku Laine ei pelkää käsiensä likaamista – ”Olen kentän ulkopuolella rauhallinen ja hillitty tyyppi, mutta parketilla aivan muuta…”

Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.

25.9.2025 11:31 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Bisons Loimaan Vesa Heinonen johtaa kentällä esimerkillään ja rentoutuu vapaa-ajalla lavatansseissa – ”Tämä toinen intohimo aiheuttaa usein pientä naurua joukkuekavereissa”

Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.

20.9.2025 22:19 Mestarien liiga

Kauhajoki kaatui Juventus Utenalle – taival Mestareiden liigan karsinnassa katkesi

Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.

13.9.2025 14:14 Pääjuttu

Korisliigan MVP Lassi Nikkarinen Espanjan Fuenlabradaan

Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.

Näytä lisää vastaavia