10.11.2010 Torpan Pojat murskasi sarjajumbo Keravan Energia Teamin naisten SM-sarjan keskiviikon ainoassa kohtaamisessa lukemin 80–50 (38–19). Töölön Kisahallissa kotiyleisönsä edessä pelannut ToPo päätti samalla neljän ottelun tappioputkensa. Energia Team on hävinnyt kauden kaikki kahdeksan otteluaan.
ToPo oli Taru Tuukkasen (kuvassa) johdolla ylivoimainen, vaikka D'andra Moss puuttui joukkueen kokoonpanosta. Kuva: Tytti Nuoramo.
Ottelu ratkesi käytännössä toisella jaksolla, jonka ToPo voitti 28-12.
Emäntien voittoa pohjusti kokenut sentteri Taru Tuukkanen, joka heitti 22 pistettä, poimi viisi levypalloa ja antoi kaksi syöttöä. ToPon muita onnistujia olivat venäläissentteri Zoya Pavlovskaja (13/10), 17-vuotias pelintekijä Anette Juvonen (13/4) sekä laituri Alli Arppe (12/5). ToPon amerikkalaistähti Dandra Moss oli edelleen sivussa loukkaantumisen vuoksi.
Energia Teamin tehokkain oli lähes 38 minuuttia pelannut amerikkalais-kroatialainen sentteri Lisa Karcic (17/12). Myös pelintekijä Heidi Kilponen oli oivassa vireessä ja ylsi kauden parhaaseensa (16/5).
Energia Team saa jo perjantaina vastaansa sarjaa johtavan Kotkan Peli-Karhut. ToPo puolestaan kohtaa jo torstaina paikallispelissä Tapiolassa Espoo Teamin.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.
Naisten Korisliigassa pelattiin toinen finaali. PeKa oli kotikentällään vahvempi 74-57 ja tasoitti otteluvoitot 1-1:een.
ToPo otti komennon finaaleissa, kun se kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen PeKa:n. Sarjassa jaettiin myös ensimmäiset mitalit, kun EBT kaatoi Hongan pronssiottelussa.
Pitkäperjantaina pelataan naisten Naisten Korisliigan ensimmäinen finaali, pronssiottelu ja naisten I-divisioonan ratkaiseva finaali.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat pitkänäperjantaina. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa. Hallitseva Suomen mestari ToPo metsästää toista mestaruuttaan, kun PeKa taas tavoittelee jo peräti yhdeksättä mestaruuttaan.