ToPo luottaa nuoriin takamiehiin

1.9.2008 Korisliigaan valmistautuva helsinkiläisjoukkue ToPo luottaa tulevalla kaudella nuoriin suomalaisiin lupauksiin. ToPo antaa luottoa lahjakkaille nuorille ja tulee lähtemään kauteen suomalaisilla takamiehillä.

ToPon valmentaja Tomi Kaminen tunnetaan pelaajien erinomaisena kehittäjänä. Nyt hänellä on käsissään viisi nälkäistä pelimiestä jotka kilvoittelevat tiukasti aloitusviisikon paikasta. Ilpo Pehkonen, Juhani Jämsä, Roope Ahonen, Jarkko Kyllönen ja legendaarisen Larry Poundsin poika Michael kuuluvat kaikki nuorten maajoukkueiden luottopelaajiin.  

Kyllönen palaa ToPo-paitaan Team Componentasta ja Pounds siirtyy Helsinkiin KTP Basketista.

- Meillä on erinomainen takamiestilanne, sillä meillä on nuoria ja nälkäisiä jätkiä. Kaikki ovat nuorten maajoukkuepelaajia. Heidän välillään syntyy ihan varmasti tervettä kilpailua. Meillä oli viime vuonna dominoiva jenkkipointti, joka voitti meille pelejä yksilösuorituksillaan. Tällä kaudella meillä ei ehkä sellaista ole, mutta toisaalta pallon liike ja nuorten pelaajien kehittyminen tulee olemaan parempaa, Kaminen perustelee ToPon linjausta.

Jo mainituista etenkin Ahoseen on ladattu todella runsaasti odotuksia tulevaisuuden suhteen ja sama koskee peräti 209-senttistä Mikael Sandbergia. Vasta 17-vuotias Sandberg muuttaa Helsinkiin kasvattajaseurastaan Turun NMKY:stä.

- Meillä on selkeä tehtävä pyrkiä kehittämään ja koulimaan näistä nuorista lupauksista pelaajia, kertoo Kaminen.

Heinonen, Kajander ja Majala jatkavat

Kokemusta ToPossa edustavat muun muassa Timo Heinonen, Elias Kajander, Panu Majala sekä Eero Lehtinen, joka viime kaudella edusti Pussihukkia. Lisäksi joukkueessa jatkavat Antti Niskanen sekä Panu Vertio.

Jatkajista Heinonen valittiin viime kauden päätteeksi sarjan kehittyneimmäksi pelaajaksi. 198-senttinen ja 27-vuotias Heinonen heitti Korisliigan runkosarjassa 12,6 pistettä ottelua kohden.

- Meillä on hyvä joukkue kasassa. Nuoret pelaajat tuntevat toisensa hyvin, sillä he ovat leireilleet toistensa kanssa monta kertaa maajoukkueleireillä ja heillä on hyvä henki. Vanhemmat pelaajamme ovat tosi fiksuja ja erinomaisia joukkuepelaajia, Kaminen toteaa.

- Joukkueideni tärkein vahvuus on aina ollut tempopeli. Pyrimme menemään kovaa, nauttimaan pelistä ja iskemään heti, kun paikka on.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
3.10.2025 21:14 Korisliiga

Korisliiga käynnistyi! Avausvoittoihin Honka, Korihait ja Kataja

Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.

3.10.2025 08:06 Korisliiga

Korisliigan infopaketti 2025-26

Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.

2.10.2025 18:50 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kobrien virginialainen tähtisentteri Efton Reid III on ennen kaikkea joukkuepelaaja – ”Rehellisesti sanoen en osannut odottaa aloittavani urani Lapualla”

Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.

2.10.2025 13:35 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Osku Heinonen kokee saaneensa reissata riittävästi – nyt edessä kova työ hallitsevan mestarin Helsinki Seagullsin riveissä

Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.

2.10.2025 12:24 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Korihaiden Leo Eklund on yksi kotimaan tuoreista pelaajalupauksista – ”Minkä roolin valmennus minulle antaakin, olen valmis sen ottamaan ja vastuuni kantamaan”

19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.

2.10.2025 09:27 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Katajan Max Besselink aloitti uransa hurjien fanfaarien saattelemana, mutta sittemmin terveys on hidastanut kehitystä – ”Perheeni on ollut isoin apu asioiden käsittelyssä”

Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.

1.10.2025 19:04 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Lahti Basketballin päävalmentaja Kristian Palotie tasapainoilee valmentamisen ja mediaroolinsa välillä – ”Painopiste on selkeä, sillä valmentaminen on kokopäivätyö”

Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.

1.10.2025 13:12 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Kauhajoen Eemi Luukkonen on oppinut käsittelemään menestysjoukkueessa pelaamisen paineet – ”Kun kultamitali puuttuu, motivaatio kehittyä on kasvanut entisestään”

Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.

1.10.2025 10:58 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Enemmän kuin vain työtovereita – Eero Innamaa näkee valtavan arvon Vilppaan yhteisöllisyydessä

Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.

30.9.2025 16:26 Korisliiga

Korisliiga-ennakko: Joona Tuomala palasi synnyinmailleen uransa parhaassa pelikunnossa – tuore perheenisä tasapainoilee kodin ja KTP-Basketin välillä täynnä energiaa

Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.

Näytä lisää vastaavia