5.4.2008 ToPo eteni lauantaina neljäntenä joukkueena Korisliigan välieriin, kun se voitti ratkaisevassa viidennessä puolivälieräpelissä Porvoon Tarmon pistein 105-82 (43-38). Aiemmin välieriin tiensä olivat raivanneet Lappeenrannan NMKY, Kouvot Kouvolasta ja Espoon Honka.
Helsinkiläisen ToPon ja Tarmon viides ottelu pelattiin Koripalloliiton päätöksellä puolueettomalla kentällä Espoon Tapiolassa, kun kotijoukkueen asemassa ollut ToPo liiton mukaan laiminlöi toimet ottelun järjestämiseksi alkuperäisenä ajankohtana.
- Kotiedun menetys sisuunnutti meitä ja antoi lisälatauksen, kommentoi ToPo-luotsi Tomi Kaminen.
Kahdella ensimmäisellä neljänneksellä peli eteni pääosin Tarmon johdossa, mutta toisen neljänneksen lopulta lähtien ToPo johti loppuun asti. Tarmo kärkkyi neljä minuuttia ennen loppua 82-79 -tilanteessa, mutta ToPo vei seuraavan kolmeminuuttisen ratkaisevasti peräti 18-0 Tarmon Travis Leechin saatua virhetilinsä täyteen.
ToPon Josh Gonner pääsi pelin korikunkuksi 35 pisteellä. Takais Brown teki 19 ja Tyson Patterson 15 pistettä. Gonner oli ilmiömäinen ottelun kolmannella jaksolla, jolla amerikkalaistaituri teki ToPon 28 pisteestä peräti 22.
Myös Tarmon korinteko keskittyi yhdysvaltalaispelurien käsiin, kun Anthony Bennett heitti 25, Mark McCarroll 19 ja Travis Leech 18 pistettä.
Edellisissä kahdessa ottelussa yhteensä 50 pistettä latonut Tarmon Mikael Holmeen varalle Kaminen marssitti kentälle ToPon aloitusviisikossa puolustusspesialisti Jukka Hemdahlin. Holme jäi tällä erää Hemdahlin puristuksessa kahdeksaan pisteeseen.
Puolustuspäässä loisti myös Timo Heinonen, joka torjui huimat kahdeksan porvoolaisheittoa. Heinosen noteeraus sivuaa pudotuspelien lähes 20 vuotta vanhaa ennätystä. Sentterilegenda Pekka Markkanen kirjautti kahdeksan torjuntaansa ottelussa HoNsU-Pantterit keväällä 1989.
Korisliigan keskiviikkona alkavissa välierissä otteluparit ovat LrNMKY-Honka ja ToPo-Kouvot. Kolmella voitolla pääsee loppuotteluihin.
(STT – Koris.net)
Korisliigan täydelliset ottelutilastot sekä muita tilastoja löytyy Koripalloliiton tilastopalvelusta, www.basket.fi.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.