29.11.2009 Helsingissä pelattiin sunnuntaina Korisliigan päivän ainoana pelinä kaksijakoinen ottelu, jossa Salon Vilpas hallitsi ensimmäistä puoliskoa ja Torpan Pojat toista. Lopputuloksena voitto jäi ToPolle 81-73 (37-54) -tuloksella.

Corey Smith palasi ToPo-kokoonpanoon tehokkaasti ja voitokkaasti: Kuva: Francois Perthuis.
Ykkösasettaan eli kolmen pisteen koreja 12 jo puoliaikaan mennessä pommittanut Vilpas hankki vartissa 19 pisteen johdon, mutta kolmannella jaksolla ToPo alkoi kuroa eroa kiinni. Isännät menivät ensi kertaa johtoon viitisen minuuttia ennen loppua. Vilpas kävi vielä edellä 71-70 -tilanteessa, mutta ToPo voitti loppuminuutit 11-2.
- Olimme alussa passiivisia ja Vilpas pääsi heittämään kolmosia. Tauolla teimme puolustusmuutoksia ja saimme peliimme ryhtiä niin, että Vilpas pääsi tekemään toisella puoliskolla enää 19 pistettä, kertasi ToPon valmentaja Tomi Kaminen.
ToPon ratkaisijaksi nousi lopussa Corey Smith, joka pelasi nyt ensi kertaa sitten sarjan avausottelun lähes kaksi kuukautta sitten, jossa hän loukkasi polvensa. Smith teki hyvällä tarkkuudella voittajien korkeimmat pisteet 18. Samuel Haanpää heitti 17 pistettä.
Vilppaan tehokkaimpia olivat Charles Burgess 19:llä ja Darryl Dora 18 pisteellä.
(STT)
Suomalaisen koripallon eläessä jo nyt vahvaa nousukautta liiton strategiatyö etenee seuraavaan vaiheeseen. Kuusi kehitysohjelmaa ja niiden työryhmät aloittivat työnsä etäyhteydellä järjestetyssä 17.12. kick off -tilaisuudessa. Tavoitteena on jalkauttaa kesällä voimaan tullut strategia käytännön toimenpiteiksi ja varmistaa, että korisbuumi jatkuu – yhteistyössä seurojen, suomalaisen yhteiskunnan ja kansainvälisen koripalloyhteisön kanssa.
Syyskauden ajan Espanjan toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Fuenlabradan paidassa pelannut Korisliigan MVP ja kaksinkertainen Korisliigan mestari Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 vuotta, siirtyy Espanjasta Tshekkien liigaa pelaavaan Hradec Kraloveen.
Sekä Salon Vilppaan Ansley Almonor että Kataja Basketin De'vion Harmon nakuttivat joukkueidensa voitoissa pyöreät 40 pistettä.
Naisten Korisliiga jatkui neljällä ottelulla. Voittoihin ylsivät BC Nokia, HBA-Märsky, PeKa ja ViVe.
Aikuisten divareissa runkosarjojen puolivälit lähestyvät, kun syyskautta on jäljellä enää yksi kierros. Miesten I divisioona A:ssa ACO Basket jatkaa kärjessä, mutta sarja on erittäin tasainen. Miesten I divisioona B:ssa ei löydy tällä hetkellä Panttereille pysäyttäjää. Naisten divisioonassa Pyrintö Akatemia kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.
Kouvot nappasi väkevän vierasvoiton ja hätyyttelee jatkosarjalohkojen välistä rajaviivaa. Tapiolan Honka puolestaan nousi kotiesityksellään Korisliigan kärkeen.
NBA:ssa Utah Jazz voitti jatkoajan jälkeen Dallas Mavericksin 140-133. Lauri Markkanen oli hurjassa vireessä tilastoiden 33 pistettä, 16 levypalloa, 5 syöttöä ja 4 riistoa.
Suomessa toimii tällä hetkellä kahdeksan FIBA-lisensoitua erotuomaria, jotka viheltävät kansainvälisissä otteluissa viikoittain. Tie FIBA-tuomariksi on vaativa ja vaatii poikkeuksellista sitoutumista jo puhtaasti matkustusmäärän vuoksi. Palkintona on paikka kansainvälisen huippu-urheilun sydämessä.
Nuorisovalmennusseminaarin viimeinen esiintyjä on vahvistunut Lotta Vesiluoman muodossa. Seminaariin voi ilmoittautua 5.1. saakka.
Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.