ToPo ja Namika Lahti kohensivat asemiaan

17.11.2006 ToPo ja Namika Lahti kohensivat asemiaan Korisliigan huipputasaisessa keskikastissa, jossa peräti seitsemän joukkuetta oli kahden pisteen tuntumassa toisistaan. ToPo nappasi 96-92 (52-45) -kotivoiton Uudenkaupungin Korihaista ja Namika Lahti otti reilulla erolla 87-71 (43-41) -numeroin kotivoiton Team Componentasta.

Korihait ei ole voittanut ToPoa yhteentoista vuoteen, joten sarjapisteiden jääminen Helsinkiin ei tullut yllätyksenä. Peli eteni koko ajan niin tasaisena kuin mitä lopputuloskin kertoo. Korihait pääsi loppuhetkillä kahden pisteen päähän, mutta ToPo teki pelin viimeiset pisteet.

- Joukkueemme on hieman sekaisin ja siksi muutama edellinen peli on mennyt huonosti. Onneksi meillä on kuitenkin vahva takamiesosasto, totesi ToPon valmentaja Pekka Salminen.

Logi Gunnarsson oli ToPon tehokkain 29 pisteellä. Todd Okeson teki 22 pistettä.

Korihaiden tehomies Ed Nelson keräsi taas komeat pisteet 32.

Lahdessa Namika käänsi toisella neljänneksellä Karkkilan seitsemän pisteen johdon omaksi edukseen eikä sen jälkeen enää luopunut johdostaan. Kolmannella jaksolla ero repesi jo ratkaisevasti 17 pisteeseen.

Sentteri Lee Scruggs kunnostautui Namikan tehomiehenä 26 pisteellä ja 15 levypallolla. Augenijus Vaskys heitti 14 pistettä.

Chris Davis pussitti Karkkilalle 23 pistettä ja Jermaine Green 18.

Team Componenta esitteli uutena pelurinaan yhdysvaltalaisen takamiehen Thomas Mitchellin, joka teki Lahdessa kehnolla heittoprosentilla yhdeksän pistettä. Mitchell palkattiin Karkkilaan tuuraamaan loukkaantunutta Rakim Hollisia. Vaikka nimet eivät asiaa paljastakaan, Mitchell on Hollisin veli.  

(STT – Koris.net)



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
13.12.2025 21:21 Korisliiga

Juho Nenosen paita nousi kattoon, mutta Vilpas ei onnistunut kääntämään juhlaottelua voitoksi – Honka juhli kahdeksatta perättäistään ja tasasi pisteet sarjakärjen kanssa

Ennen ottelua Salohallissa nähtiin harvinainen erikoisohjelmanumero, kun Vilpas Legends ja Honka Legends kohtasivat toisensa. Kentällä nähtiin muiden muassa Teemu Rannikko, Shawn Huff, Jamar Wison ja Kimmo Muurinen.

11.12.2025 11:13 Korisliiga

Tapiolan Hongan kasvatti Riku Korhonen joukkueensa noususta: ”Tiedämme, että meillä ei ole tähtipelaajia, joten puhumme siitä joukkueena avoimesti ymmärtääksemme vastuumme”

21-vuotias Riku Korhonen opiskelee treenien ohessa kauppatieteitä, mutta tulokset Korisliigassa ovat samalla nousseet raketin lailla. Tapiolan Hongasta on kehittynyt yllättäen varteen otettava mestaruuskandidaatti ja Korhosesta hallitseva kuukauden pelaaja.

10.12.2025 20:49 Korisliiga

Kauhajoelle kotivoitto Zackeryn johdolla – Pyrintö kähvelsi täpärästi vieraspisteet Lahdesta

Bisonsin Pihlajamäen ja Kokon vahvat suoritukset eivät riittäneet Korisliigan sarjakakkosta vastaan.

10.12.2025 10:14 Susijengi

Topias Palmi vahvistaa Pyrintöä

Korisliigan runkosarjan seitsemännellä sijalla majaileva Tampereen Pyrintö on solminut loppukautta koskevan sopimuksen pitkäaikaisen seuraikoninsa, Susijengissäkin vuosikaudet pelanneen Topias Palmin, 196 cm ja 31 vuotta, kanssa. Palmin sopimus sisältää vuodenvaihteen jälkeisen reilun kuukauden ulkomaanoption.

9.12.2025 20:43 Korisliiga

Justus Kilpisen jyvä kohdallaan Seagullsin vierasvoitossa – illan kaikissa Korisliiga-otteluissa kotijoukkueet taipuivat

Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Korihait pääsivät kaikki juhlimaan vierasvoittoja.

9.12.2025 16:47 Korisliiga

Remu Raitanen palaa KTP-paitaan

Kotkalaisen KTP-Basketin nimissä Korisliigan vuoden pelaajan palkinnon keväällä 2022 nimiinsä vienyt Susijengin laitahyökkääjä ja ToPo Juniorien kasvatti Remu Raitanen, 206 cm ja 28 vuotta, palaa Kotkaan ja Korisliigaan solmittuaan KTP:n kanssa loppukauden pituisen sopimuksen.

8.12.2025 15:00 Korisliiga

Kouvojen Stroudille varoitus

Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Kouvojen Brandon Stroudille varoituksen.

6.12.2025 18:24 Korisliiga

Hannes Pöllä johti KTP:n voittoon vapaaheittoparaatillaan – Mikael Aallolta jälleen huippusuoritus Uudessakaupungissa

Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.

5.12.2025 20:43 Korisliiga

Lahti jo toiseen voittoon Seagullsista – taulukon huipulla Vilpas ja Honka jatkavat pisteiden keruuta

Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.

5.12.2025 11:19 Korisliiga

Riku Korhonen on valittu Korisliigan marraskuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.

Näytä lisää vastaavia