24.4.2006 Porvoon Tarmon uudeksi päävalmentajaksi on valittu helsinkiläinen koripallovalmentaja Tomi Kaminen, 36. Porvoolaisseura ja Kaminen sopivat sopimuksen yksityiskohdista sunnuntaina Porvoossa. Sopimus on kestoltaan 1+1 -vuotinen.
Tomi Kaminen on äskettäin palannut Suomeen Saksasta, missä hän toimi päättyneellä pelikaudella Saksan pääsarjassa Braunschweig-joukkueen apuvalmentajana. Tätä ennen Kaminen on toiminut Suomessa päävalmentajana muun muassa ToPossa, Lahden NMKY:ssä ja Vantaan Pussihukissa.
Kaminen on saavuttanut päävalmentajana Suomessa kolme hopeaa ja yhden pronssin. Apuvalmentajana Kaminen on voittanut ToPo:ssa kaksi SM-kultaa.
- Yksi, joskin sitäkin antoisampi kausi saa riittää tältä erää Saksassa. Perhe odottaa minua Suomessa. Haluan pitää silti edelleen ovet avoinna Saksan suuntaan, jonne olen ehtinyt luoda sopivasti kontaktipintaa, kertoi Kaminen.
Tomi Kamisen edeltäjät Tarmon päävalmentajana Suomen pääsarjatasolla ovat Leon Huff (2002-03), Tom Johnson (2003-04) ja Carl Woodard (2004-06).
Kaminen osallistuu heti tiiviisti Tarmon pelaajaneuvotteluihin. Tavoitteena on, että porvoolaisjoukkueen nimilista olisi pääpiirteittäin selvä muutaman viikon kuluttua.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.
Joona Heinonen opetteli juniorina yhtä aikaa omillaan asumista ja koripalloa Espanjan kovatasoisilla parketeilla. Nyt 21-vuotias lupaus jatkaa työtään Kouvoissa rikkonaisen Korisliiga-debyytin jälkeen.
Italiasta Espooseen palannut Elias Eerikinharju haluaa saada polvensa kuntoon, kehittyä pelaajana ja auttaa Tapiolan Honkaa nousemaan Korisliigassa uusiin korkeuksiin.
Kaarinan barbaarina tunnettu laituri aloittelee Tampereen Pyrinnön kanssa uutta kautta kovan työn kautta. Edellinen oli haastava mutta nousujohteinen, joten sen päälle on hyvä rakentaa, vaikka kokoonpano onkin kokenut muutoksia.
Bisons Loimaan viime kausi oli pääosin positiivinen yllätys, mutta nopea putoaminen playoffeista kaivoi Vesa Heinosen mieltä. Nyt kapteeni avaa tarkemmin ajatuksiaan niin kentältä kuin sen ulkopuoleltakin.
Kauhajokisten unelma Mestareiden liigan lohkovaiheesta päättyi lauantai-iltana Samokovissa, Bulgariassa. Liettualainen BC Juventus Utena osoittautui vahvemmaksi numeroin 103–89, ja vei näin paikan karsintojen seuraavalle kierrokselle.
Helsinki Seagullsin kahteen Korisliigan mestaruuteen viime vuosina johtanut helsinkiläislähtöinen ToPo Juniorien kasvatti Lassi Nikkarinen, 187 cm ja 28 v., on allekirjoittanut uransa ensimmäisen ulkomaiden ammattilaissopimuksen. Nikkarinen edustaa alkavalla kaudella Espanjan kakkosliigan kärkipäähän ennakoitua Fuenlabradaa.