13.8.2021 12:22 Naisten Korisliiga-kauteen valmistautuva Catz on solminut sopimuksen FoKoPo-kasvatti Jenna Toivosen kanssa. Seuran oma kasvatti Helmi Valtonen jatkaa lappeenrantalaisjoukkueessa.
Jenna Toivonen siirtyy Catziin Forssan Alusta. Kuva: Ville Vuorinen
Tuleva kausi on Jenna Toivoselle jo kuudes naisten pääsarjassa. Kaikkiaan 86 naisten Korisliiga-ottelua pelannut Toivonen tilastoi viime kaudella 2,2 pistettä ottelua kohden, kun kausi päättyi FoA:n pronssijuhliin.
– Jennan tulo joukkueeseen tuo meille laiturin paikalle lisää mielenkiintoisia vaihtoehtoja, Joukainen toteaa. Hyvänä kaukoheittäjänä tunnettu Jenna upotti viime kaudella kolmoset 39 % tarkkuudella ja kellotti uransa korkeimmat minuutit, Catzin päävalmentaja Petri Joukainen kertoo seuran tiedotteessa.
Helmi Valtonen debytoi Catzin edustusjoukkueessa viime kaudella.
– Helmin sopimus on ennen kaikkea panostus tulevaisuuteen. Viime kaudella edustuksessa jo esiintynyt pelaaja pääsee myös tänä vuonna haistelemaan pääsarjan menoa, tosin isojen minuuttien pelit löytynevät vielä junnuista. Helmi on ahkera harjoittelija ja on mukavaa olla mukana kehittämässä hänestä entistä parempaa koripalloilijaa.
Naisten Korisliiga-joukkueiden sopimustilanteet >
Tapiolan Hongan naisten Korisliiga-joukkueen valmennus on hyvissä ja tutuissa käsissä myös kaudella 2025-26. Niko Nyholm aloittaa viidennen kauden naisten edustusjoukkueen päävalmentajana, Reetta Piiparille tuleva kausi on neljäs joukkueen valmennustiimissä.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Linda-Lotta Lehtoranta on noussut uransa aikana yhdeksi suomalaisen koripalloilun kirkkaista menestystarinoista. Hän on pelannut tärkeässä roolissa maajoukkueessa, monessa seurajoukkueessa pitkin Eurooppaa ja voittanut kuusi Suomen mestaruutta. Tai ehkä seitsemän. Se riippuu täysin, keneltä asiaa kysyy
Taru Tuukkanen veti koristossut jalkaan ensimmäisen kerran 37 vuotta sitten. Sen jälkeen tie vei kotimaan kenttien kautta Yhdysvaltoihin ja Euroopan huippusarjoihin – ja päättyi lopulta tänä keväänä SM-hopeaan kasvattajaseuran ToPon paidassa. Päätös lopettamisesta tuli yllätyksenä, jopa Tuukkaselle itselleen.
BC Nokian naisten joukkue on tehnyt jatkosopimuksen Miikka Sopasen kanssa naisten Korisliigan-joukkueen valmennuksesta.
Saana Kujala, Annika Aarrejoki, Niina Sedano, Peppi Tyynilä ja Kenisha Williams jatkavat punapaidoissa päävalmentaja Damon Williamsin tapaan. Uutena pelaajana Tampereelle siirtyy Ebba Pekonen.
Naisten Korisliigan finaalisarja sai arvoisensa päätöksen Töölön Kisahallissa. 1263 katsojaa oli todistamassa, kun PeKa vei viidennen finaalin 86-72 ja palautti mestaruuspokaalin Kotkaan.
Torpan Pojat ja Peli-Karhut ratkaisevat naisten Korisliigan mestaruuden viidennessä finaalissa Töölön Kisahallissa 29. huhtikuuta klo 18:30.
Kotijoukkueiden vahvat otteet jatkuivat Naisten Korisliigan finaaleissa, kun Peli-Karhut oli kotonaan vahvempi 72-46. Ottelusarjan ratkaiseva viides ottelu pelataan huomenna Töölön Kisahallissa.
ToPo vei kolmannen finaalin kotonaan 82-65. Sillä on mahdollisuus napata mestaruus maanantaina Kotkassa.