26.8.2008 Naisten maajoukkuelaituri Tiina Sten, 187 cm, siirtyy yksivuotisella sopimuksella Espanjan liigan Gran Canarian riveihin. Sten päätti keväällä neljä vuotta kestäneet opintonsa USA:ssa St. John'sin yliopistossa ja aloittaa syksyllä ensimmäisen kautensa koripalloammattilaisena.
Siirtyminen Espanjan liigan "suomalaisjoukkueena" tunnettuun Gran Canariaan oli Stenille helppoa. Canarian valmentajana toimii naisten maajoukkuetta jo toista vuottaan luotsaava Domingo Diaz, jonka lisäksi naisten maajoukkueen avauspelintekijä Reetta Piipari jatkaa Canarian riveissä tulevalla pelikaudella.
- Yliopistokauden jälkeen sopimuksia kertyi aika paljonkin, mutta uskon, että paras tarjous voitti, kertoo tyytyväinen Sten.
- Espanjan ykkössarja on tasoltaan todella kova ja olen kuullut Gran Canarian organisaatiosta pelkkää hyvää. Uskon, että myös sijaintinsa puolesta Canaria käy minulle uutena asuinpaikkana erinomaisesti, Sten hymyilee.
- Ensimmäisen ammattilaisvuoden tavoite on tietysti saada ammattilaisrytmistä kiinni mahdollisimman nopeasti ja saada sitä kautta peliaikaa.
Päätöskaudellaan St. John'sin yliopistossa Sten urakoi tilastoikseen 7,4 pistettä, 3,6 levypalloa ja 1,2 torjuntaa ottelua kohden. Pelitilanneheittonsa Turun Riennon kasvatti upotti 45 % tarkkuudella. Stenin tehokkain yliopistokausi oli 2006/2007, jolloin hän saalisti 12,5 pistettä ja 4,5 levypalloa ottelussa.
Saatuaan yliopistopelinsä päätökseen Sten kävi WNBA-joukkue Los Angeles Sparksin harjoitusleirillä näyttämässä taitojaan, mutta jäi kuitenkin ilman sopimusta. Tälläkin hetkellä naisten maajoukkueen luottopelaajiin lukeutuva Sten on pelannut urallaan 37 naisten ja 83 nuorten maaottelua.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa viimeisen viikon suomalaistähti oli Henna Sandvik, joka pussitti yliopistouransa uudeksi piste-ennätykseksi 25. Albina Syla ja Rhode Island ovat voittaneet taas jo 17 ottelua putkeen.
Helmi Tulonen on pelannut ammattilaisena Euroopan kentillä jo vuodesta 2018 lähtien, mutta joutui vasta tällä kaudella ensimmäisen kerran vaihtamaan joukkuettaan kesken kauden. Slovakialaisseura Slavia Banska Bystricaan helmikuun alussa siirtynyt Tulonen myöntää alkukauteen mahtuneen käänteitä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa menneen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat Elsa Lemmilä, joka säkitti uudeksi piste-ennätyksekseen 23, ja Albina Syla, joka kahmi tupla-tuplan, kun Rhode Island venytti voittoputkensa jo 15 ottelun mittaiseksi.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisonnistujiin lukeutuvat 21 pistettä heittänyt Eemeli Yalaho, 16 pistettä nakuttanut Viljami Vartiainen ja monipuoliset 17 pistettä tehoillut Okku Federiko.
NBA:ssa Utah Jazz kykeni katkaisemaan kuuteen venyneen tappioputkensa, kun Jazz päihitti Indiana Pacersin vieraissa 122-131. Lauri Markkanen säkitti 27 pistettä.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaistähti oli Elsa Lemmilä, joka tilastoi 14 pistettä, 14 levypalloa ja 4 torjuntaa. Albina Sylan Rhode Island taas porskuttaa jo 13 ottelun voittoputkessa.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n viimeisen viikon suomalaisten pistekärki oli Eemeli Yalaho, joka mätti 26 pistettä Washington Statelle. Miro Littlen yliopisto on kuuden ottelun voittoputkessa, Emil Skytän yliopisto taas on voittanut jo 9 putkeen.
Sasu Salin sai kaappiinsa uuden pokaalin, kun Estudiantes juhli Copa Españjan voittoa. Kokeneelle Susijengi-kipparille pokaalit ovat alkaneet iän myötä maistua entistä paremmalle.
Anniina Äijänen vaihtoi tammikuussa seuraa, kun hän siirtyi Espanjan pääsarjan Esteponasta Italian Serie A2:n San Salvatoreen. Äijäsen alkukauteen mahtui haasteita, mutta hän katsoo positiivisin mielin eteenpäin.
Sasu Salinista tuli viikonloppuna Copa Españan mestari. Mustapha Amzil johdatti Trepcan Kosovon cupissa neljän joukkoon ja Edon Maxhuni loisti Gravelines-Dunkerquen tärkeässä voitossa. Alankomaissa nähtiin suomalaiskohtaaminen.