20.12.2016 Amerikkalaislaituri Tierra Henderson, 29, ja Naisten Korisliigassa kahdeksantena oleva EBT ovat allekirjoittaneet loppukauden kattavan sopimuksen.
UCLA:n yliopiston kasvatti Henderson on pelannut EBT:n paidassa viisi ottelua ja kirjannut niissä teholuvuikseen 24,2 pistettä, 10,6 levypalloa sekä 4,0 syöttöä.
- Tierra auttaa joukkuetta monella eri tapaa ja hän on kova johtajatyyppi, joka vaatii muiltakin pelaajilta paljon. Hän on erinomainen puolustuspään pelaaja, ominaisuuksiensa ja hyvän kommunikoinnin takia. Tierra on myös erittäin monipuolinen hyökkäyspään pelaaja, EBT:n päävalmentaja Niko Hellman kommentoi seuran tiedotteessa.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.
Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.
Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.
Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.
Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.