16.10.2006 Korisliigan nousijajoukkue Team Componenta Karkkilasta jatkoi voitokasta alkukauttaan hakemalla sarjan ainoassa maanantain pelissä voiton Tampereelta, kun Pyrintö kukistui 75-86 (35-41) -tuloksella.
Voitto oli Karkkilalle neljäs kuudesta pelistä. Sarjajumboksi jäänyt Pyrintö puolestaan on voittanut vain yhden kuudesta pelistään.
Karkkila alkoi kääntää Tampereella peliä edukseen toisella neljänneksellä eikä sen jälkeen enää luopunut johdostaan.
Tasaisesta voittajoukkueesta Chris Davis heitti 19, Mikael Haanpää 18 ja Rakim Hollins 17 pistettä. Mike King keräsi 18 levypalloa.
Heikosti etenkin kaukoheittojaan osuneen kotijoukkueen tehokkaimpia olivat Dennis Harrison 27:llä ja Miles Daniels 24 pisteellä.
- Sekoitimme puolustusmuotoja vaihtelemalla mies- ja paikkapuolustusta. Se näytti purevan Pyrintöön. Lisäksi meillä oli pelissä parempi kontrolli eli maltoimme pelata organisoidusti, analysoi voittoa Karkkilan valmentaja Timo Hakamaa.
Pyrintö ei saanut vielä kentälle uutta isoa korinaluspelaajaansa, 202-senttistä ja 125-kiloista Eric Williamsia peliluvan viipymisen vuoksi.
(STT)
Kouvot on solminut kaksivuotisen sopimuksen Rasmus Lindbergin kanssa. Tuleva kausi on Lindbergille toinen Korisliigassa ja Kouvolassa. Lisäksi seura solmi yksivuotisen sopimuksen oman kasvatin Renne Ikäläisen kanssa.
Kauhajoki vei välieräsarjan Katajaa vastaan tilanteeseen 2–0.
Korisliigan välierissä Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Salon Vilpasta vastaan.
Kaudella 2024–25 Korisliigan kuukauden parhaimmat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Molemmat välieräsarjat avattiin kotijoukkueiden voitoilla. Sekä Seagulls että Kauhajoki siirtyivät ottelusarjoissa 1-0 johtoon.
Korisliiga-välierät pyörähtävät käyntiin lauantaina 5. huhtikuuta. Kahdessa ottelusarjassa toisensa kohtaavat Helsinki Seagulls (sija 1) ja Salon Vilpas (4) sekä Kauhajoki (2) ja Kataja Basket (3).
Lauantaina starttaavissa miesten Korisliigan välierissä oikeutta jaetaan kymmenen erotuomarin tiimillä.
Salon Vilpas kaatoi Korihait puolivälierissä otteluvoitoin 3–2 ja kapeilla marginaaleilla.
Suomen Koripalloliiton sääntö- ja kurinpitoyksikkö on langettanut Salon Vilppaalle 500 euron sakkorangaistuksen toimitsijavirheen takia.
Tampereen Pyrinnön monivuotinen Korisliiga-joukkueen kapteeni Antero Lehto päättää uransa 41-vuotiaana. Korisliiga-legenda pelasi urallaan historialliset 25 kautta. Näistä 21 kautta hän puki kasvattajaseuransa Pyrinnön pelipaidan päälleen.