20.1.2005 Porvoon Tarmo pystyi pitkästä aikaa voittoon koripallon Sparliigassa, kun Kouvot nöyrtyi 88–79 (43–36). Sarjan kärkeä syksyllä kolunnut Tarmo ehti neljän ottelun tappioputken myötä valua sarjavitoseksi.
Ratkaisuroolin nappasi Tarmon maajoukkuetakamies Petri Virtanen, joka upotti ottelun toiseksi viimeisellä peliminuutilla tilanteesta 75–71 kaksi kolmosta. Virtanen heitti yhteensä 18 pistettä, joista 10 loppuminuuteilla. Daryl Greene tulitti Tarmolle 31 pistettä. Vieraiden tasaisen ryhmän tehokkaimmaksi nousi Anssi Kinnaslampi 18 pisteellä. Levypallot Tarmo vei nimiinsä 34–25.
Aura Basket antoi jälleen näytteen kotivireestään kaatamalla KTP:n 92–78 (45–34). Aura Basketin voittosuhde kotona on nyt 9–2. Aura Basketilla oli alla myös kova vierasvoitto Pussihukista, ja joukkueen puolustuspeli on herättänyt viime otteluissa ihastusta. Nyt oli kokeneiden kotkalaisten vuoro jäätyä turkulaiskäsittelyssä. Luke Lloyd napsi 22 levypalloa, kun joukkueen pisteistä vastasivat lähinnä Boakai Lalugba (31 pistettä) ja Juha Sten (27). Aura Basket pelasi kuudella miehellä läpi ottelun. Vieraiden paras oli Ronald DeGray tehoilla 21/11.
Päävalmentaja Tomi Kamisen yhden ottelun pelikielto ei vesittänyt Pussihukkien Äänekosken reissua. PuHu kykeni 100–104 (43–53) voittoon ja suisti Huiman syvemmälle putoamisluiskaan. Heittoshow`n pääosan ottivat PuHusta Marckell Patterson (31/9) ja Huimasta Jeremiah Johnson (35/2) sekä Toni Ilmonen (31/2). Levypallot PuHu vei häkellyttävän ylivoimaisesti 41- 17. PuHun päätösneljänneksellä hankkima 12 pisteen johto ei ollut loppuminuuteilla todellisessa vaarassa vaihtua tappioksi. Huima on voittanut 21 ottelustaan kolme, ja yhdeksästä viime pelistä ei voittoja ole herunut. Pussihukat rynnii sarjan kärkikolmikossa.
Salossa elettiin hurjat loppusekunnit, kun Namika Lahti nujersi Vilpas Vikingsin 88–89 (44–38). 5,7 sekuntia ennen summeria tilanteessa 88–86 pallo sovittiin pelattavan Jesper Parven käsiin kaaren taa, ja virolaislaituri osui. Vilppaalle jäi 2,5 sekuntia, ja Tim Kisner heitti haamukorin puolesta kentästä. Se kuitenkin hylättiin, koska Kisner oli astunut ennen heittoa sivurajan yli. Voitto oli Lahdelle neljäs perättäinen. Kisnerin tilastorivi oli taas komea: 31 pistettä, 9 syöttöä ja 7 levypalloa. Lahdella tehot jakaantuivat Vilpasta tasaisemmin.
Sarjajohtaja Lappeenrannan NMKY otti rutiinipisteet sarjan häntäpään Korihaista pistein 94–76 (52–31). LrNMKY piti kamppailun näpeissään alusta loppuun: kotijoukkue voitti jokaisen kymmenminuuttisen, joskin maltillisella erolla. Korihaille tappio oli viides perättäinen. Voittajilta pisteiden makuun pääsi yhdeksän miestä, ja viidelle heistä merkittiin kaksinumeroiset teholuvut. Vieraiden ykkönen oli Sam Spann (22/17). Syöttötilaston vei LrNMKY luvuin 19–7.
(STT)
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.