22.11.2013 Neljä ensimmäistä Baltian liigan alkulohko-otteluaan voittanut Tampereen Pyrintö pelaa perjantaina ja lauantaina liigan ensimmäiset vierasottelunsa. Perjantaina Pyrintö ottaa mittaa Rakvere Tarvasista ja lauantaina TYCO Raplasta.
BJ Raymondilla ja Pyrinnöllä on viikonloppuna edessään tuplahaaste Virossa. Kuva: Francois Perthuis.
Viron hallitseva cup-mestari Tarvas pelaa Viron pääsarjan lisäksi Baltian liigaa sekä EuroChallengea. Tarvas esiintyi Viron liigan finaaleissa 2010 ja on edennyt viimeisenä kolmena keväänä välieriin asti.
Tarvas pitää parhaillaan Viron liigan piikkipaikkaa kahdeksalla voitollaan, kun taas Baltian liigassa joukkueella on tuloksena kaksi voittoa neljästä ottelusta. EuroChallengessa Tarvas on ollut erittäin vakuuttava ja haastanut sekä ranskalaisen Dijonin että hollantilaisen Den Boschin tasaisiin otteluihin ennen voittoaan belgialaisesta Antwerpistä.
TYCO Rapla löytyy puolestaan tällä hetkellä Viron liigan kuudennelta sijalta kolmella voitollaan, ja Baltian liigassa joukkueen voittotili on vielä avaamatta. Rapla on tosin pelannut jokaisessa kolmessa Baltian liigan ottelussaan tasaväkisesti voitosta.
– Rakvere pelaa erittäin fyysistä peliä. Jokainen pelaaja pyrkii hyökkäämään aina kun on mahdollisuus. Rapla puolestaan on nuori joukkue, joka puolustaa ylhäältä ja pyrkii koko ajan nopeisiin hyökkäyksiin, Pyrinnön apuvalmentaja Artem Khvorost analysoi.
Rakvere Tarvas – Tampereen Pyrintö perjantaina 22.11. klo 19:00
TYCO Rapla – Tampereen Pyrintö lauantaina 23.11. klo 17:00
Lauantain myöhäisillan neljännesvälieräottelussa mestarisuosikki Serbian sensaatiomaisesti kaatanut Susijengi jatkaa EM-kisataivaltaan kolmen välipäivän jälkeen keskiviikkona, kun joukkue kohtaa puolivälierässä Riiassa Ranskan ja Georgian välisen ottelun voittajan. Liput otteluun ovat myynnissä.
EM-kisojen Round of 16 -vaiheessa Riiassa Susijengi toteutti yhden kaikkien aikojen isoimmista yllätyksistä EM-koripallohistoriassa, kun olympiapronssi- ja MM-hopeamitalisti Serbia kaatui 86-92 (48-44). Susijengi eteni täten EM-puolivälieriin.
Pyörätuolikoripallon C-divisioonan EM-kisat pelataan 7.–12. syyskuuta Samokovissa, Bulgariassa. Panokset ovat kovat: turnauksen kaksi parasta joukkuetta nousee ensi kaudeksi B-divisioonaan. Suomen joukkue lähtee kisoihin uudistuneena, valmistautuneena ja kirkas tavoite mielessään.
Saman sukupolven koripallosuuruuksina Lauri Markkanen ja Nikola Jokic ovat kohdanneet toisensa jo toistakymmentä kertaa NBA- ja maaottelukentillä. Markkanen kehuu Jokicia maailman tämän hetken parhaaksi koripalloilijaksi, jonka korintekokykyäkin vakuuttavampaa on hänen kykynsä saada joukkuetoverit peliin mukaan.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA otti kesän 2015 EM-kisoissa käyttöön nykymuotoisen turnausformaatin, jossa alkulohkojen kuusitoista parasta joukkuetta asetetaan vastakkain ”kerrasta poikki”-asetelmalla pelattavissa neljännesvälierissä. Jo ensimmäinen vuosikymmen uudessa formaatissa on tarjoillut koko joukon neljännesvälierävaiheen yllätyksiä.
Tampereen EM-alkulohkon jälkeen Riiaan EM-jatkopeleihin siirtynyt Susijengi jatkaa mittelöitään maailman huippujoukkueita vastaan. Maailmanmestari Saksan jälkeen Susijengin seuraava koetinkivi on EM-neljännesvälierässä vastaan asettuva olympiapronssimitalisti ja MM-hopeamitalisti Serbia maailman parhaan pelaajan Nikola Jokicin johdolla.
Uransa parhaan ammattilaiskauden Unkarin liigassa pelannut Susijengin isojen pelien mies ja Lapuan Korikobrien kasvatti Ilari Seppälä, 188 cm ja 32 vuotta, jatkaa Unkarissa. Seppälä on allekirjoittanut viime kauden joukkueensa KTE-Dunan kanssa jatkosopimuksen kaudesta 2025–26.
Susijengi on jatkanut Tampereen ikimuistoisen EM-alkulohkon jälkeen matkaansa Latvian Riiaan ja kääntänyt katseensa lauantain myöhäisillan neljännesvälieräkohtaamiseen mestarisuosikki Serbiaa vastaan. Valmistautuessaan otteluun suurta ennakkosuosikkia vastaan päävalmentaja Lassi Tuovi odottaa omiltaan ennen kaikkea rohkeutta pelata.
Susijengi jatkaa EM-kisojaan Latvian pääkaupungissa Riiassa, jossa se haastaa lauantain myöhäisottelussa alkulohko A:n kakkoseksi sijoittuneen mestarisuosikin, Nikola Jokicin johtaman Serbian. Liput neljännesvälierään ovat nyt myynnissä.
Tampereen EM-alkulohkossa voitosta voittoon edennyt Saksa oli odotetun kova vastus lohkon päätösottelussa keskiviikkona. Kolmannella jaksolla omille teilleen ampaissut maailmanmestari kuittasi jo neljännen kerran loppuunmyydyn Tampereen Areenan edessä rutiinipelillään 61–91 (36–50) -vierasvoiton. Susijengi kohtaa lauantain neljännesvälierässä Riiassa Serbian.