20.2.2021 20:15 Naisten Korisliigassa sarjanousija Pyrintö katkaisi tappioputkensa ja otti kauden avausvoittonsa. Muissa otteluissa voittoihin ylsivät Peli-Karhut ja EBT.
Liisa Taponen ja Pyrintö ottivat kauden avausvoiton. Kuva: Ville Vuorinen/Naisten Korisliiga
Sarjakärki PeKa kohtasi Vimpeliin Vedon. Tappioitta kauden pelanneen kotkalaisjoukkueen hyökkäyspeli toimi mallikkaasti ja se voitti ottelun 117-83.
Avauspuoliskolla vierasjoukkue pysyi vielä hyvin pelissä mukana. Puoliajalla PeKan johto oli vain kuusi pistettä.
Toinen puoliaika oli sitten Peli-Karhujen näytöstä. Kolmannen jakson päättyessä tilanne oli 82-63.
Peli jatkui samanlaisena myös paatösjaksolla. PeKa kasvatti johtoaan vielä 15 pisteellä ja voittivat pelin lopulta 117-83.
- Hyökkäyksessä ei mitään hätää. Ekaan 20 minuuttiin ei saatu puolustusta toimimaan, kotijoukkueen päävalmentaja Roope Mäkelä sanoi.
Vimpelin aloitusviisikko teki kaikki joukkueen pisteet, eikä apuja penkiltä herunut. PeKa:n vaihtopelaajat puolestaan tekivät 36 pistettä.
- Kaksi ensimmäistä jaksoa molemmat onnistui hyvin ja oltiin hyvin pelissä mukana alussa. PeKa:n laaja materiaali alkoi puoliajan jälkeen painamaan jaloissa hieman, Vimpelin päävalmentaja Jukka-Pekka Kujala totesi
Zykera Rice oli jälleen hyvällä pelipäällä. Hän teki 25 pistettä ja otti kymmenen levypalloa. Anissa Pounds upotti 17 pistettä. Hän upotti kaikki neljä kolmen pisteen heittoaan. Doniyah Cliney oli lähellä tripla-tuplaa. Hän teki 22 pistettä, jakoi kahdeksan koriin johtanutta syöttöä ja otti yhdeksän levypalloa. Kayla Gordon teki 31 pistettä.
ToPo matkasi Tampereelle Pyrinnön vieraaksi. Kotijoukkue metsästi otteluun lähdettäessä vielä avausvoittoaan, mutta enää sen ei tarvitse sitä tehdä sillä se onnistui nappaamaan avausvoittonsa 80-64.
Vierasjoukkue hallitsi hieman avauspuoliskoa. Se onnistui viemään molemmat jaksot ja karkasi puoliajalle johdossa 40-28.
Ottelu kääntyi kotijoukkueelle kolmannella jaksolla. Pyrintö teki sen aikana melkein mitä tahtoi varsinkin hyökkäyspäässä ja pääsi viimeiselle tauolle johdossa 59-50.
Viimeisellä jaksolla Pyrintö ei luopunut enää johtoasemastaan. Se onnistui kasvattamaan johtoaan ja voitti pelin lopulta 80-64.
- Kyllähän tämä voitto hymyilyttää! Erityisesti sen takia, että tämä oli koko joukkueen voitto ehdottomasti, tähän tarvittiin koko joukkuetta, ja kaikki onnistui tänään, myös valmennus ja penkki. On hyvä nähdä, että meidän työ tuottaa tulosta, koska ollaan jo pitkään tehty hyvää työtä, ja tiedettiin, että se voitto tulee sieltä vielä. Tästä saatiin itseluottamusta, voi olla ylpeä koko jengistä, Pyrinnön Anni Jämsä kertasi.
Pyrinnön avausviisikko teki ottelussa 59 pistettä, kun taas ToPo:n vastaava jäi 36 pisteeseen.
- Ensimmäinen 20 minuuttia pelattiin erittäin hyvin, ja pidettiin Pyrintö pienissä lukemissa. Kolmannella jaksolla meidän puolustus levähti, Pyrintö pystyi tekemään 31 pistettä, mikä käänsi tämän pelin, ToPo:n päävalmentaja Niko Kuusi sanoi.
Jämsä teki tamperelaisille 18 pistettä ja jakoi yhdeksän koriin johtanutta syöttöä. Liisa Taposelle kertyi tupla-tupla 16 pisteellä ja kymmenellä levypallolla. Nea Kuisma teki vieraille 11 pistettä.
HBA-Märsky matkasi EBT:n vieraaksi. Kolmannelta sijalta otteluun lähtenyt EBT ei antanut vieraiden yllättää ja vei ottelusta pisteet 90-73.
EBT vei ottelua heti alusta alkaen. Se karkasi jo avauspuoliajan aikana johtoon 46-32.
Kotijoukkue oli askeleen edellä myös kolmannella jaksolla. Se kasvatti johtoaan neljällä pisteellä amerikkalaiskaksikkonsa johdolla.
Viimeisellä jaksolla Märsky ei pystynyt nousemaan taistelemaan voitosta. Lopulta pisteet matkasivat Espooseen 90-73.
Espoolaiset pääsivät ottelussa heittämään huomattavasti enemmän kahden pisteen heittoja. Se onnistui niissä 34 kertaa, kun vieraat onnistuivat vain 13 kahden pisteen heitossa.
Hannah Little teki ottelussa tupla-tuplan. Hänelle kirjattiin 22 pistettä ja 13 levypalloa. Morgan Batey heitti myös 22 pistettä. Vieraista Saga Ukkoselle merkittiin 19 pistettä.
Naisten Korisliigassa pelattiin neljä ottelua. Päivän voittajia olivat EBT HBA, ToPo ja Peli-Karhut.
Naisten Korisliigan jatkosarjat saatiin käyntiin. Ylemmässä voitot kirjattiin Kouvottarille ja Peli-Karhuille. Alemmassa jatkosarjassa voittajia olivat BC Nokia ja HBA Märsky.
Naisten Korisliigan jatkosarjat pyörähtävät käyntiin neljän ottelun kierroksella keskiviikkona 29. tammikuuta. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Naisten Korisliigassa pelattiin runkosarjan viimeiset ottelut. Illan voittajia olivat ToPo, BC Nokia, Kouvottaret, Honka ja Peli-Karhut.
Tulevat ylemmän ja alemman jatkosarjan joukkueet ovat jo selvillä ennen keskiviikona 22. tammikuuta pelattavaa täyttä kierrosta.
Naisten Korisliigassa pelattiin täysi viiden ottelun kierros. Päivän voittajia olivat EBT, HBA, PeKa, Honka ja ToPo.
Naisten Korisliigassa pelattiin kaksi ottelua. Molemmissa otteluissa kotijoukkueet olivat vahvempia, kun voitot kirjattiin EBT:lle ja Kouvottarille.
Naisten Korisliiga jatkui kolmella ottelulla. Sarjapisteitä nappasivat Honka, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain myöhäisottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan Pyrinnön. Voitto kirjattiin helsinkiläisille 77-72.
Korisliigan ja naisten Korisliigan sarjamääräysten mukaisesti Korisliigan, naisten Korisliigan, miesten I divisioona A:n ja naisten I divisioonan seurojen piti hakea kilpailuvuoden 2025–26 sarjalisenssiä kyseisiin sarjoihin sarjalisenssihakemuksella joulukuun 15. päivään mennessä.