Surutyötä tekevä Kataja hävisi ToPolle

27.11.2008 Korisliigan torstain ainoassa ottelussa sarjataulukon kakkosena oleva, toiminnanjohtajansa traagista menehtymistä sureva Joensuun Kataja hävisi Helsingissä. Toiseksi viimeisenä sarjassa oleva ToPo otti voiton 81-77 (36-44) -tuloksella.

Kataja näytti menevän menojaan toisella neljänneksellä, kun se karkasi 17 pisteen johtoon 25-42 -tilanteessa. ToPo nousi kuitenkin kolmannella jaksolla tasatilanteeseen 47-47, mutta johtoon se pääsi vasta pelin viimeisellä minuutilla 78-77 -lukemissa.

Kun James Allen nakkasi vielä kolmosen sisään ja Katajan kavennusyritykset kolisivat korirautoihin, pääsi ToPo juhlimaan kauden neljättä voittoaan. Voitto tuli helsinkiläisille tarpeeseen, sillä ToPo oli hävinnyt kolme edellispeliään keskimäärin 34 pisteellä.

ToPon hahmoksi nousi kuusi kolmosta upottanut Allen, joka keräsi kaikkiaan 30 pistettä. Elias Kajander heitti 21 pistettä.

Pelin korikunkuksi nousi kuitenkin Katajan Jeremiah Wood, joka haali 34 pistettä ja 16 levypalloa. Larry Blair teki 17 pistettä.

Koripallo-Katajan toiminnanjohtaja ja valmennuspäällikkö Antti Papinaho, 31, menehtyi tiistaina traagisesti liikenneonnettomuudessa. Ennen ottelun alkua vietettiin hiljainen hetki Papinahon muistoa kunnioittaen.  

(STT – Koris.net) 

Korisliigan täydelliset ottelutilastot ja muita tilastoja osoitteessa www.basket.fi.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Asiat

 
3.7.2025 15:54 Korisliiga

Emil Uotila ja Tapiolan Honka jatkosopimukseen

Emil Uotila, 25, jatkaa Tapiolan Hongan Korisliiga-joukkueessa kaudella 2025-26.

3.7.2025 09:37 Mestarien liiga

Kauhajoki kohtaa Mestarien liigan avauskierroksella liettualaisvastustajan

Kauhajoki arvottiin kolmanteen karsintaturnaukseen, jossa se kohtaa avauskierroksella liettualaisen Uniclub Bet Juventus Utenan.

3.7.2025 09:11 Korisliiga

Eemi Luukkonen ja Kauhajoki jatkosopimukseen

Kauhajoki on solminut vuoden jatkosopimuksen Eemi Luukkosen kanssa. Luukkonen on pelannut Kauhajoella kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 22:51 Korisliiga

Helsinki Seagullsille uudet omistajat - jatkaa Korisliigassa

Korisliigan kaksinkertainen mestari Helsinki Seagulls onnistui hankkimaan uuden omistajakaartin kesäkuun aikana. Uuden taustayhtiön taustalla on kokeneita kotimaisia yritysmaailman vaikuttajia useammalta toimialalta.

30.6.2025 09:35 Korisliiga

Miikka Marttinen siirtyy Lapualle

Marttisen sopimus on muotoa 1+1. Lapualle Marttinen siirtyy Kobrista KTP-Basketista, jossa hän pelasi kaksi edellistä kautta.

30.6.2025 09:19 Korisliiga

Kouvot ja Tuukka Härsilä kaksivuotiseen sopimukseen

196-senttinen takamies on pelannut aiemmin Korisliigaa Lapuan Kobrien ja Helsinki Seagullsin paidassa sekä I divisioona A:ta Helsinki Basketball Academyn (HBA) ja Helsingin NMKY:n riveissä.

26.6.2025 13:15 Korisliiga

Tai Bibbs Kouvojen ensimmäinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvot on solminut tulevan kauden kattavan pelaajasopimuksen 190-senttisen takamiehen Tai Bibbsin kanssa. Bibbs on Columbian ja Howardin yliopistojen kasvatti. Ammattilaisena Bibbs on pelannut aiemmin Suomessa, Kroatiassa ja Luxemburgissa.

24.6.2025 09:50 Korisliiga

Toisen polven Stefanovic Kobrat-paitaan

Simeon Stefanovic on solminut 1+1-mallisen sopimuksen Kobrien kanssa. Syksyllä 19 vuotta täyttävä Simeon on 187-senttinen pointin paikalla viihtyvä pelaaja.

23.6.2025 15:12 Korisliiga

Jared Billups Tampereen Pyrintöön

Tampereen Pyrintö on solminut sopimuksen amerikkalaisen Jared Billupsin ( 193 cm/5,2 p/5,8lp/1,6r) kanssa. Jared pelaa takamiehen ja laiturin paikoilla. Jared Billups pelasi viimeiset kaksi kautta (2023 – 25) George Masonin yliopistossa Atlantic 10 konferenssissa.

23.6.2025 15:09 Korisliiga

Vilppaasta tuttu Jermaine Marshall Kataja Basketin riveihin

Joensuulaisen Kataja Basketin joukkue uudelle Korisliiga-kaudelle rakentuu pala palalta. Ensimmäiseksi ulkomaalaispelaajaksi on rekrytoitu viime kaudella Salon Vilppaan riveissä ammattilaisuransa aloittanut 198-senttinen yhdysvaltalaislaituri Jermaine Marshall. Sopimus on yksivuotinen.

Näytä lisää vastaavia