6.5.2017 Mäkelänrinteen lukion tyttöjen ja poikien joukkueet päättivät koululaisten MM-kilpailut pronssimitaleille Kroatiassa.
Erik Waxlax aiheutti MM-kisoissa vastustajien takapelaajille vaikeuksia.
Anna Kahelin yltyi hirmuiskuun tyttöjen pronssiottelussa. Kuvat: Francois Perthuis & Vesa Koivunen
Märskyn pojat kaatoivat pronssiottelussa isokokoisen Saksan lukemin 46-43. Suomi pääsi hyödyntämään nopeuttaan ja laajaa kokoonpanoaan halliten ottelua kolmannen erän notkahdusta lukuun ottamatta.
- Lähdimme peliin 12 pelaajan rotaatiolla ja se kannatti, tämä jos mikä oli joukkuevoitto! Ollaan todella pysytty joukkueena kokoa ajan ja lisäksi on ollut upeaa huomata loistava Märsky-henki täälläkin. Pojat ovat kannustaneet tyttöjä ja päinvastoin upealla tavalla, hehkutti poikien joukkueen päävalmentaja Juha Dahlström.
Suomen joukkueesta Erik Waxlax dominoi jälleen takakenttää ja Mikael Jantunen (9/13) korien alustoja. Myös Ville Tahvanainen (17/4) lukeutui onnistujiin vahvalla kaukoheittopelillään.
Tytöt kohtasivat pronssiottelussa Israelin, joka joutui antautumaan Märskylle lukemin 61-51. Ottelu eteni tasalukemissa, kunnes Sara Bejedi (8/5) käynnisti suomalaisten kolmosten putken, jota erinomaisen pelin pelannut Anna Kahelin (17/4) jatkoi. Korin alla Israel sai tuntea Elina Ariken (8/11) ja Lotta-Maj Lahtisen (13/13/4 riistoa) kovuuden.
- Tämä oli ihan mieletön suoritus. Voimme olla ylpeitä kaikista näistä tytöistä, ja tietysti on hienoa huomata, että panostus naiskorikseen alkaa tuottaa tulosta, päävalmentaja Pekka Salminen iloitsi.
- Turnaus oli upea kokemus ja MM-pronssi on arvokas suoritus myös Mäkelänrinteen lukiolle. Saavutus osoittaa myös HBA:n ohjelman hienouden – pojat ovat näyttäneet esimerkkiä ja tytöt seuraavat kovaa vauhtia perässä.
Koululaisten MM-kilpailut on pitkän perinteen turnaus, jossa Mäkelänrinteen lukion pojat saavuttivat viime vuonna hopeaa. Tytöt sijoittuivat vuosi sitten 10:nneksi. Turnaus on vuosien aikana muuttanut hieman muotoaan ja yhä useammassa maassa joukkueet koostuvat Mäkelänrinteen ja HBA:n tapaisista koulujen joukkueista.
Suomen koripalloliitto ja Kisakallion Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä 13.4.2025.
Kauhajoesta tuli playoffien ensimmäinen joukkue, joka voitti sarjansa ja eteni välieriin. Helsinki Seagulls ja Salon Vilpas johtavat omiaan nyt 2–1.
Naisten Korisliigassa puolivälierät jatkuivat kahdessa otteluparissa. ToPo tasoitti ottelusarjan BC Nokiaa vastaan. Honka puolestaan siirtyi 2-0 johtoon.
Susijengin nuoriin lupauksiin lukeutuva 211-senttinen, 23-vuotias Federiko Federiko rynnisti vaihtopenkiltä 13 minuutissa seitsemän pisteen ja yhdeksän levypallon saaliin, kun hänen edustamansa Texas Tech nousi 16 pisteen takaa 85-83 (72-72, 31-38)-jatkoaikavoittoon Arkansasista ja eteni Yhdysvaltain yliopistoliiga NCAA:n valtakunnallisen lopputurnauksen kahdeksan parhaan joukkoon.
Yhdysvaltojen naisten NCAA:n lopputurnauksessa Elina Aarnisalo ja UCLA etenivät Sweet Sixteen -vaiheeseen eli 16 parhaan joukkoon. UCLA saa ensi yönä vastaansa Ole Missin.
Naisten Korisliigan puolivälierät jatkuivat kahdella ottelulla. PeKa nappasi jo toisen voittonsa, kun taas Kouvottaret tasoitti ottelusarjan EBT:tä vastaan.
Susijengin ja kumppanimaa Liettuan lisäksi Tampereen alkulohkoon arvottiin lisäksi Iso-Britannia, Montenegro, Ruotsi ja Saksa. Susijengi aloittaa kisat keskiviikkona 27. elokuuta länsinaapuri Ruotsia vastaan.
Susijengin vastustajat EM-kisojen Tampereen EM-kotilohkoon vahvistettiin torstain lohkoarvonnassa Riiassa. Alkulohkon kumppanimaaksi valitun Liettuan lisäksi Susijengi kohtaa Tampereella maailmanmestari Saksan, rakkaan naapurimaan Ruotsin sekä Montenegron ja Iso-Britannian. EM-alkulohko pelataan 27.8.–3.9. ja sen neljä parasta joukkuetta etenee Latvian Riiassa pelattaviin pudotuspeleihin.
Yhdysvaltojen miesten yliopistosarja NCAA:n valtakunnallisessa lopputurnauksessa Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon edustama Texas Tech eteni Sweet 16 -vaiheeseen eli 16 parhaan joukkoon. Mustapha Amzil ja New Mexico putosi leikistä toisella kierroksella.
Miesten Korisliigan puolivälierissä voittivat tänään Kouvot, Kataja Basket ja Kauhajoki.