13.10.2008 Helsinkiläinen ToPo saa kolmannen ulkomaalaisvahvistuksen riveihinsä maanantain TV-otteluun Joensuun Katajaa vastaan. Jo viime viikosta maassa ollut Isaac Spencer sai pelin kynnyksellä kaivatun peliluvan.
198-senttinen ja 110-kiloinen Spencer on ollut perhesyiden vuoksi käytännössä pelaamatta viimeiset neljä vuotta. Pelimiehestä on kuitenkin kyse. Spencer oli yliopistokoriksen NCAA-ykköstason 14:nneksi kovin korintekijä kaudella 2000-01.
Isokokoinen Spencer kirjautti kyseisellä kaudella Murray Staten paidassa 21,6 pisteen, 7,1 levypallon ja 3,9 koriin johtaneen syötön keskiarvot.
- Seurasin Spenceriä jo yliopistoaikoina ja yritin jopa rekrytoida häntä. Pienen riskin otan miehen pelaamattomuuden kanssa, mutta uskon, että viimeistään joulun jälkeen hän on yksi sarjan kovimmista vahvistuksista, kertoi ToPo-luotsi Tomi Kaminen.
ToPon kaksi muuta vahvistusta ovat James Allen ja Robert Epps. Joukkueella on sairastuvalla mm. laituri Timo Heinonen sekä sentteri Panu Majala.
Lue myös artikkeli "Kataja-ToPo maanantaina 13.10. Urheilukanavalta".
Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.
Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.
Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.
Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.
Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.