29.12.2020 09:21 Joulun molemmin puolin pelattiin sekä Saksassa että Espanjassa. Sofia Pelander pääsi juhlimaan kahta voittoa Hernerin kanssa.
Sofia Pelanderin Hernerillä kulkee Saksassa. (Kuva: Ville Vuorinen)
Saksan Bundesliigassa Pelander pääsi joulun viettoon selkeä 89-56 (46-20)-voitto Saarlouisista. Pelander lähenteli tupla-tuplaa 12 pisteen, yhdeksän levypallon ja syötön tilastoilla.
Ottelutilastot
Joulun jälkeen Hernerin meno jatkui edelleen vahvana sen kaadettua Heidelbergin 66-58 (33-25). Tällä kertaa Pelander sai sekä piste- että levypallosarakkeisiin kahdeksan merkintää ja nappasi yhden riiston. Herner on sarjassa toisena seitsemän voiton ja kolmen tappion saldolla.
Ottelutilastot
Marianne Kalin päätti vuotensa Espanjan liigassa kahdella ottelulla. Ensin Bembibre nappasi ennen joulua kauden kolmannen voittonsa kaadettuaan kärkijoukkueisiin lukeutuvan Bizkaian hienosti 62-49 (31-18). Avausviisikossa ollut Kalin heitti neljä pistettä, otti kaksi levypalloa ja antoi yhden syötön.
Ottelutilastot
Joulun jälkeen Bembibre taipui Gran Canarian vieraana 73-89 (31-52). Tällä kertaa Kalinin tilastoihin merkittiin viisi pistettä. Bembibrellä on kolme voittoa ja 15 tappiota ja se on Espanjan liigassa toiseksi viimeisenä.
Ottelutilastot
Sandra Karsten ja Ninni Salmi palasivat joulun jälkeen tositoimiin Ruotsin liigassa, kun Wetterbygden Sparks hävisi Högsbon vieraana 65-96 (39-52). Salmi kasasi viisi pistettä ja viisi levypalloa ja Karsten tilastoihin merkittiin kuusi pistettä, kolme levypalloa, neljä syöttöä ja riisto. Sparks on juuri pudotuspelirajan alapuolella yhdeksäntenä.
Ottelutilastot
Roosa Lehtoranta on parannellut pari kuukautta sitkeää alaraajavammaa, mutta hänen seuransa Saarlouis Royals on pelannut vahvasti Saksan Bundesliigassa. Hyvin mennyt kausi on nostanut myös joukkueen odotuksia.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA jatkaa valtakunnallisen rankingin ykkösenä ja voitti sunnuntaina jo 20 peräkkäisen pelinsä. Teresa Seppälä ja Peppi Lohko johdattivat Sienan kahteen voittoon viimeisen viikon aikana.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalo ja UCLA jatkavat valtakunnallisen rankingin ykkösenä, kun UCLA sai jo 19 peräkkäistä voittoa täyteen. Elsa Lemmilä ja Ohio State taas kärsivät ensimmäisen tappionsa.
Sara Bejedin ensimmäiseen ammattilaiskauteen on mahtunut jo paljon. Vaikean alkukauden jälkeen unkarilaista Szekszardia edustava Bejedi on ottanut joukkueessa ison roolin.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Sienan aloitusviisikossa nähtiin Teresa Seppälän lisäksi Peppi Lohko. Elina Aarnisalon UCLA ja Elsa Lemmilän Ohio State taas venyttivät voittoputkensa jo 17 ottelun mittaiseksi.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Elina Aarnisalon edustama UCLA ja Elsa Lemmilän Ohio State jatkavat voittamattomina. UCLA pitää edelleen valtakunnallisessa rankingissa ykkössijaa, Ohio State taas nousi sijalle 9.
Veera Pirttinen, 27, palasi yhden Korisliigassa vietetyn kauden jälkeen takaisin Euroopan kentille tehdessään kesällä sopimuksen Saksan Bundesliigassa pelaavan Luchse Hannoverin kanssa. Pirttisen alkukausi on ollut loukkaantumisten sävyttämä, mutta muuten Pirttinen on ollut tyytyväinen.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Teresa Seppälä heitti uuden piste-ennätyksensä. Elina Aarnisalon (UCLA) ja Elsa Lemmilän (Ohio State) yliopistot jatkavat voittamattomina, Meri Kanerva taas upotti 20 pistettä Xavierille.
Sara Bejedi päätti vuoden komeasti Unkarin liigassa, kun hän tilastoi peräti 33 pisteen ja 10 levypallon tupla-tuplan. Lotta-Maj Lahtinen puolestaan heitti piste-ennätyksensä Espanjassa.
Yhdysvaltojen naisten yliopistosarja NCAA:ssa Teresa Seppälä ja Siena aloittivat konferenssiottelunsa MAAC:ssä kahdella voitolla. Seppälä säkitti ensimmäisessä ottelussa 20 pistettä ja toisessa 19.