Sherry McCracklin jatkaa Nokialla

25.10.2007 Kymmenen päivän sopimuksella polvivaivaista Sheree Thompsonia BC Nokian naisten SM-sarjajoukkueessa tuurannut Sherry McCracklin jatkaa joukkueessa. McCracklinin otteet tuurauspestin aikana vakuuttivat Nokian johdon ja pelaaja itsekin on viihtynyt Nokialla hyvin, joten sopimusta jatkettiin hyvässä yhteisymmärryksessä.

- Sherryn panos joukkueellemme on ollut alkukaudesta niin vahva, että olisi tyhmää päästää tällainen pelaaja suosiolla menemään, kommentoi BC Nokian päävalmentaja Ilpo Rantanen.  

BC Nokia pelasi McCracklinin kanssa erinomaiset ottelut Espoo Teamia ja Helsingin NMKY:tä vastaan.  

McCracklinin jatkopestiin vaikutti osaltaan myös se, että Nokia sai taloudellisesti ja urheilullisesti rakennettua sellaisen paketin, jonka avulla uusi vahvistus ei ainakaan toistaiseksi vie kenenkään muun työpaikkaa.  

- Sheree Thompsonin polvi on vielä täysi arvoitus, esimerkiksi viime viikolla hän ei pystynyt harjoittelemaan lainkaan. Sarah Brodie paiskii myös töitä kahdesti päivässä ja kehittyy kauden aikana varmasti. McCracklin on puolestaan edelleen hieman keskenkuntoinen, sanoo Rantanen.­­

- Koska McCracklin ja Brodie saman paikan pelaajina vaihtavat lähinnä toisiaan, kotimaistenkaan pelaajien minuutit eivät juuri laske. Oli siis kaikin tavoin perusteltu ratkaisu jatkaa nämä reilut 1,5 kuukautta jouluun asti näin ja katsoa vasta sitten vahvistustarve ja taloustilanne uudestaan.  

188-senttinen Sherry McCracklin on tällä hetkellä naisten SM-sarjan toiseksi paras korintekijä 21 pisteen keskiarvolla, levypalloja hyppysiin on tarttunut keskimäärin 12 ottelua kohden ja kahden pisteen heitot ovat uponneet 64,5 prosentin (20/31) tarkkuudella, mikä on tällä hetkellä sarjan paras lukema.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
15.2.2026 18:19 Naisten Korisliiga

Puckett heitti hirmupisteet Vedon voitossa

Naisten Korisliigassa pelattiin sunnuntaina yksi ottelu, jossa Honka sai vieraakseen Vimpelin Vedon. Vierasjoukkue meni ottelussa menojaan ja vei sarjapisteet mukanaan. Ottelu päättyi 94–74.

14.2.2026 20:05 Naisten Korisliiga

PeKa kaatoi Kouvottaret kolmannen kerran – BC Nokia paransi asemiaan

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kaksi ottelua. Illan voittajia olivat Peli-Karhut ja BC Nokia.

13.2.2026 20:34 Naisten Korisliiga

Päävalmentajaa vaihtanut ToPo jäi HBA:n jalkoihin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky sai vieraakseen paikallisvastustaja ToPo:n. Ottelu päättyi Märskyn voittoon 71-64 ja se kaatoi ToPo:n kolmannen kerran tällä kaudella.

7.2.2026 19:30 Naisten Korisliiga

Pyrintö kapusi Vedon ohi - Peli-Karhuille ja BC Nokialle voitot tiukoissa peleissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittoihin ylsivät Pyrintö, PeKa, BC Nokia ja EBT.

5.2.2026 18:02 Naisten Korisliiga

Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukielto

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt Tapiolan Hongan Tess Barnesille yhden ottelun kilpailukiellon.

4.2.2026 20:53 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut katkaisi Vedon voittoputken - EBT jälleen vahvempi Espoon derbyssä

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolme ottelua. Illan voittajia olivat PeKa, EBT ja Pyrintö.

3.2.2026 20:45 Naisten Korisliiga

ToPo nousi voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.

3.2.2026 10:40 Naisten Korisliiga

Sara Puckett on naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.

31.1.2026 19:03 Naisten Korisliiga

Kärkijoukkueista voittoihin Veto ja Peli-Karhut - ToPo sai tappioputkensa poikki

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.

30.1.2026 21:05 Naisten Korisliiga

HBA jatkoi vahvoja esityksiä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.

Näytä lisää vastaavia