Sherry McCracklin jatkaa Nokialla

25.10.2007 Kymmenen päivän sopimuksella polvivaivaista Sheree Thompsonia BC Nokian naisten SM-sarjajoukkueessa tuurannut Sherry McCracklin jatkaa joukkueessa. McCracklinin otteet tuurauspestin aikana vakuuttivat Nokian johdon ja pelaaja itsekin on viihtynyt Nokialla hyvin, joten sopimusta jatkettiin hyvässä yhteisymmärryksessä.

- Sherryn panos joukkueellemme on ollut alkukaudesta niin vahva, että olisi tyhmää päästää tällainen pelaaja suosiolla menemään, kommentoi BC Nokian päävalmentaja Ilpo Rantanen.  

BC Nokia pelasi McCracklinin kanssa erinomaiset ottelut Espoo Teamia ja Helsingin NMKY:tä vastaan.  

McCracklinin jatkopestiin vaikutti osaltaan myös se, että Nokia sai taloudellisesti ja urheilullisesti rakennettua sellaisen paketin, jonka avulla uusi vahvistus ei ainakaan toistaiseksi vie kenenkään muun työpaikkaa.  

- Sheree Thompsonin polvi on vielä täysi arvoitus, esimerkiksi viime viikolla hän ei pystynyt harjoittelemaan lainkaan. Sarah Brodie paiskii myös töitä kahdesti päivässä ja kehittyy kauden aikana varmasti. McCracklin on puolestaan edelleen hieman keskenkuntoinen, sanoo Rantanen.­­

- Koska McCracklin ja Brodie saman paikan pelaajina vaihtavat lähinnä toisiaan, kotimaistenkaan pelaajien minuutit eivät juuri laske. Oli siis kaikin tavoin perusteltu ratkaisu jatkaa nämä reilut 1,5 kuukautta jouluun asti näin ja katsoa vasta sitten vahvistustarve ja taloustilanne uudestaan.  

188-senttinen Sherry McCracklin on tällä hetkellä naisten SM-sarjan toiseksi paras korintekijä 21 pisteen keskiarvolla, levypalloja hyppysiin on tarttunut keskimäärin 12 ottelua kohden ja kahden pisteen heitot ovat uponneet 64,5 prosentin (20/31) tarkkuudella, mikä on tällä hetkellä sarjan paras lukema.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/
 
27.7.2025 07:03 Naisten Korisliiga

Unique Drake vahvistamaan BC Nokia Naisten joukkuetta

BC Nokia Naiset on solminut pelaajasopimuksen yhdysvaltalaisen Unique Draken kanssa kaudelle 2025–2026.

22.7.2025 15:54 Naisten Korisliiga

Vimpelin Vedon vahvistukseksi Sara Puckett

Vimpelin Veto on tehnyt sopimuksen yhdysvaltalaispelaaja Sara Puckettin kanssa.

22.7.2025 10:53 Pääjuttu

Delanie Crawford Peli-Karhuihin

Hallitseva naisten Suomen mestari Peli-Karhut jatkaa pelaajakiinnityksiään. Kolmantena ulkomaalaisvahvistuksena ryhmään liittyy Tulsan yliopistosta keväällä valmistunut 180-senttinen ja 22-vuotias Delanie Crawford.

22.7.2025 08:40 Naisten Korisliiga

Ella Sahuri siirtyy Lahdesta Espooseen aloittamaan Korisliiga-uransa

19-vuotias, takakentällä viihtyvä Ella Sahuri siirtyy Tapiolan Honkaan kaudelle 2025-26. Heinolalaiskasvatti on pelannut viimeiset kolme kautta Lahti Basketballin Team Lemkemissä naisten 1. divisioonaa.

19.7.2025 10:18 Naisten Korisliiga

Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson Peli-Karhuihin

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue Peli-Karhut jatkaa joukkueensa rakentamista tulevaksi kaudeksi. Peli-Karhujen tuorein kiinnitys on Euroliiga-kokemustakin omaava Ruotsin maajoukkuepelaaja Elin Gustavsson, 188 cm ja 32 vuotta, joka saapuu Kotkaan yksivuotisella sopimuksella.

17.7.2025 14:14 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut vahvistuu Veera Mäntykivellä

Naisten Korisliigan hallitseva mestarijoukkue, kotkalainen Peli-Karhut, vahvistuu Lappeenrannan Catzista Kotkaan siirtyvällä 175-senttisellä ja 19-vuotiaalla Veera Mäntykivellä.

16.7.2025 15:34 Naisten Korisliiga

Lotta Vesiluoma palaa Naisten Korisliigaan ToPon paidassa

ToPon Naisten Korisliiga-joukkueen pelinjohtajaosasto vahvistuu nimekkäällä paluumuuttajalla, kun Lotta Vesiluoma palaa kotimaan pääsarjatasolle liittyen ToPon joukkueeseen. Viimeiset kolme vuotta Ruotsissa pelannut Vesiluoma pelasi Naisten Korisliigaa edellisen kerran kaudella 2021-22 kasvattajaseurassaan EBT:ssä.

15.7.2025 09:11 Naisten Korisliiga

Raiana Brown Kouvottarien toinen ulkomaalaisvahvistus

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 183-senttisen amerikkalaisen sisäpelaaja Raiana Brownin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Brownin ensimmäinen Euroopassa.

14.7.2025 21:57 Naisten Korisliiga

Jasmina Jones uutena kasvona Kouvottarien riveihin

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 175-senttisen ja 26-vuotiaan lahtelaisen SB-Girls kasvatin Jasmina Jonesin kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Jonesille ensimmäinen Naisten Korisliigassa.

11.7.2025 08:18 Naisten Korisliiga

Johanna Räty jatkosopimukseen Kouvottarien kanssa

Kouvottaret on solminut yksivuotisen pelaajasopimuksen 23-vuotiaan PuHu Junioreiden kasvatti Johanna Rädyn kanssa. Tuleva kausi tulee olemaan Rädylle viides Naisten Korisliigassa Kouvottarien paidassa

Näytä lisää vastaavia