Seurojen valmennuspäälliköt kokoontuivat Vierumäellä

7.6.2004 Valtakunnalliset valmennuspäällikköpäivät järjestettiin jo kolmannen kerran toukokuussa Suomen Urheiluopistolla Vierumäellä. Osallistujia oli 25 henkilöä 15 eri seurasta. Poikkeuksena aikaisempiin vuosiin kutsun olivat saaneet seuran valmennusvastaava yhdessä seuran hallituksen tai johtokunnan jäsenen kanssa. Uudistuksen tavoitteena oli jakaa viestiä seurassa useammalle henkilölle sekä jakaa ajatuksia yhdessä ”tekijöiden” ja ”päättäjien” kesken.

Valmennuspäällikköpäivien ohjelma oli tiivis, mutta myös antoisa. Koripalloliitto esitteli erilaisia mahdollisuuksia päätoimisen henkilön palkkaamiseksi seuroihin. Valmennuspäällikön työnkuva määriteltiin, valmentajasopimuksista esiteltiin malleja sekä käsiteltiin tekijöiden hyvinvointiasioita. Seuraorganisaatiosta saatiin malli jalkapallopuolelta, kun FC Kuusysin toiminnanjohtaja Pasi Reinisalo esitteli seuransa organisaatiota. Junioritoiminnasta tuotiin malleja Namika Lahdesta, Tapiolan Hongasta sekä Karhun Pojista. Nuorisotoiminnan linjauksia käsiteltiin koulutus- ja nuorisoyksikön puheenjohtajan Markku Salmikiven johdolla ja jaettiin ajatuksia linjausten sisällöistä ryhmätöiden pohjalta. Lars Ekström esitteli myös poikkeavan mallin valmennustyylistään otsikolla pelaajan arvostaminen. 

Tapahtumassa käsiteltyjen asioiden kirjo oli siis laaja. Jotta tieto saavuttaisi mahdollisimman monet kiinnostuneet, on kaikki valmennuspäällikköpäivillä läpikäyty materiaali saatavilla. Mikäli olet kiinnostanut materiaaleista, ole yhteydessä Marika Vilaseen, marika.vilanen@koripalloliitto.fi

Saatavilla oleva materiaali:  

  • Case FC Kuusysi – seuraorganisaatio
  • Case Karhun Pojat – harjoitusten seuranta
  • Case Namika Lahti – junnun tie
  • Case Namika Lahti – pelaajan arvostaminen
  • Case Tapiolan Honka – mikrosta mestariksi
  • Case Tapiolan Honka – seuran laatukäsikirja versosta keloon
  • Koripalloliiton Nuorisotoiminnan linjaukset – versio
  • Valmennuspäällikön työnkuva, valmentajasopimukset, tekijöiden hyvinvointi

Asiat

 
17.11.2025 10:08 Pääjuttu

NVS 2026: Sami Toiviainen esiintymään seminaariin

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Kolmas esiintyjä on Sami Toiviainen, jonka esityksen otsikkona on "Ei ohi minusta - 1vs1-puolustuksen salat".

13.11.2025 14:17 Koulutus

Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Keravalla

Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Keravalla yhteistyössä seuran kanssa. Koulutus on Koripalloliiton valmennuskoulutusjärjestelmän ensimmäinen vaihe, joka antaa valmiuksia toimia valmentajan tehtävissä. Kokonaisuus pitää sisällään kolme viikonlopun mittaista lähijaksoa ja etätehtäviä.

9.11.2025 15:46 Valmentajat

Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Espoossa ja Helsingissä

Koripalloliitto järjestää I-tason koulutuskokonaisuuden Espoossa ja Helsingissä yhteistyössä seurojen kanssa. Koulutus on Koripalloliiton valmennuskoulutusjärjestelmän ensimmäinen vaihe, joka antaa valmiuksia toimia valmentajan tehtävissä. Kokonaisuus pitää sisällään kolme viikonlopun mittaista lähijaksoa ja etätehtäviä.

24.10.2025 10:48 Valmentajat

NVS 2026: Riku Laanti esiintyy Nuorisovalmennusseminaarissa

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Riku Laanti esiintyy tammikuun seminaarissa aiheenaan "Kultturien kohtaaminen".

13.10.2025 13:00 Pääjuttu

Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen avattu, Joonas Iisalo esiintymään

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on avattu ja ensimmäinen esiintyjä on selvillä, kun Joonas Iisalo on vahvistanut tulevansa mukaan.

6.10.2025 12:35 Valmentajat

II-tason koulutuskokonaisuus käynnistyy marraskuussa

Koripalloliitto järjestää II-tason koulutuskokonaisuuden Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. II-tason hyväksytty suorittaminen oikeuttaa Koripalloliiton valmentajalisenssijärjestelmän B-lisenssiin. Ilmoittautuminen marraskuussa alkavalle kurssille päättyy 19.10.

17.9.2025 10:25 Koulutus

Teemakoulutus Oulussa 21.12.

Koripalloliitto järjestää Pohjoiselle alueelle yhteistyössä seuran kanssa teemakoulutuspäivän Ouluun. Päivän aikana pidetään teemakoulutukset aiheista Maalinteko peli & Harjoittelemalla joukkueeksi.

16.9.2025 09:22 Pääjuttu

Vielä ehtii mukaan tulevan sunnuntain Lastenvalmennusseminaariin!

Suomen Koripalloliitto ja Kolmen Kampuksen Urheiluopisto järjestävät yhteistyössä yksipäiväisen Lastenvalmennusseminaarin Kisakallion Susi Training Centerissä sunnuntaina 21.9.2025. Seminaarin pääesiintyjäksi saapuu kansainvälinen minikoripallon legenda, italialainen Maurizio Cremonini.

29.8.2025 14:27 Lasten ja nuorten liikunta

Joukkuepelien lasten urheilun illat valmentajille ja seurojen avainhenkilöille – nyt on aika muuttaa suuntaa!

Suurimmat joukkuelajit ovat lyöneet hynttyyt yhteen muiden lajien kanssa ja päättäneet tehdä jotakin merkittävää: muuttaa lasten urheilun tulevaisuutta. Yhteinen näkemys lapsuusvaiheen urheilusta joukkuepeleissä on julkaistu – ja se tuo mukanaan rohkeita, konkreettisia muutoksia harjoitus ja kilpailutoimintaan.

29.8.2025 14:13 Pääjuttu

Lastenvalmennusseminaarissa minikoripalloguru, asiaa lasten voimaharjoittelusta ja alustus minikoripallon sääntömuutoksista

Sunnuntaina 21. syyskuuta Kisakalliossa lasten koripallovalmennuksen asiantuntija Maurizio Cremoninin luennon lisäksi nähdään esitykset lasten voimaharjoittelusta sekä minikoripallon sääntömuutoksista.

Näytä lisää vastaavia