2.3.2007 Peli-Karhujen päävalmentaja Seppo Kurki saa tulevan viikonlopun seurata rauhassa puolivälieriä, joiden jälkeen runkosarjan voittajalle sekä kakkoseksi tulleelle Äänekosken Huimalle selviää välierävastustajat. Kurki pitää Catzia ja Pussihukkia hienoisina ennakkosuosikkeina.
Viikon ottelutauon aikana Peli-Karhut harjoittelee kuitenkin jo pudotuspelirytmin mukaisesti.
- Vedetään 3-4 kovaa harjoitusta molempien viikkojen aikana. Jatkossa otteluita tulee kuitenkin paljon ja opetellaan jo sitä rytmiä, joka pudotuspeleissä on, Kurki toteaa.
Kurjen mukaan kotkalaisten todennäköisin välierävastustaja tulee otteluparista Pussihukat–Espoo Team, jonka otteluita Kurki lähtee seuraamaan.
- Kauden aikana olemme jo tosin oppineet, että ihan hirveästi ei kannata lähteä pelaamaan vastustajan mukaan. Keskitymme omaan peliimme ja käymme vain määrättynä asioita vastustajista läpi. Omaa peliämme ei kuitenkaan tulla muuttamaan, mutta muutamia joukkueita vastaan olemme jotain pientä valmistelleet, vihjaa Kurki.
Välieriin Kurjella ei ole toivevastustajaa. Veikkaus puolivälieristä jatkoon menijöistä kuitenkin on selvä: Catz etenee puhtaalla pelillä jatkoon.
- BC Nokialla on silti erinomainen mahdollisuus yllättää Catz. Heidän vahvuutena on heittovoima sekä nopeat pienet pelaajat. Jos he saavat vähänkin levypalloja ja pääsevät juoksemaan ja aloittamaan kolmosten upottamisen, voivat he hyvinkin yllättää, Kurki analysoi.
- Catz on lähes päinvastainen joukkue kuin Nokia. Heillä on isoja pelaajia, jonka avulla ovat menestyneet, jos ei yllätyksiä tule, niin uskon heidän hoitavan ottelusarjan kahdella voitolla.
Markus Makkosen valmentaman Pussihukkien ehdoton ase on kaksikko Heli Roukanoja-Aneta Kausaite. Seppo Kurki pitää espoolaisten materiaalia aavistuksen parempana, vaikka Pussihukat on runkosarjassa paremmin pelannutkin.
Kurki näkee kotikenttäedun merkityksen nousevan otteluparissa ratkaisevaan rooliin ja uskoo Pussihukkien astelevan välierävastukseksi otteluvoitoin 2-1. Kurjen mukaan Pussihukkia vastaan avainasemassa on pitää tehokaksikon ulkopuolelta tulevat pelaajat kurissa.
- Se on selvää, että Roukanoja ja Kausaite tekevät omat pisteensä ja levypallonsa. Tärkeämpää on se, miten pysäytetään kaikki muut joukkueen pelaajat. Mikäli Pussihukat tulee vastaan, aiomme painottaa puolustamisessa nimenomaan muiden kuriin saamista, paljastaa Kurki.
Naisten puolivälierät alkavat perjantaina 2.3. ottelulla Catz-BC Nokia. Lauantaina 3.3. Myyrmäen urheilutalolla Pussihukat ja Espoo Team aloittavat mielenkiintoisen taistelunsa. Välieriin etenee kahdella voitolla. Peli-Karhut saa puolivälieävoittajista vastaansa runkosarjassa heikoimmin sijoittuneen joukkueen. Runkosarjan kakkosena oleva Äänekosken Huima puolestaan saa vastaansa paremmin sijoittuneen joukkueen.
Pudotuspelien otteluohjelmaan tästä.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.
Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.
Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.
Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.
Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.
Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.
Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.
Naisten Korisliigassa pelattiin perjantaina yksi ottelu, jossa Kouvottaret sai vieraakseen BC Nokian. Kotijoukkue vei jännittävän ottelun nimiinsä 82-77.
Naisten Korisliigassa PeKa palasi parketille tauon jälkeen. Illan ottelussa kotkalaiset kaatoivat HBA:n 82-67.