6.11.2019 20:54 Karhu Basket jatkoi hyvää virettään. Lahti Basketball haki voiton Lapualta.
Seagullsin maajoukkuetähti Tuukka Kotti pelasi Pyrintöä vastaan vahvan ottelun. Kuva: Ville Vuorinen
Helsinki Seagulls piti kotiparkettinsa edelleen koskemattomana, vaikkakin Tampereen Pyrintö rutisti aina jatkoajalle asti. Jatkoajalla Seagullsin kokeneet maajoukkuemiehet Shawn Huff (21/5) ja Tuukka Kotti (17/5) pitivät huolen, että vierailijat lähtivät kotimatkalle tappio niskassaan koriluvuin 103–89, 86– 86 (54–45).
Äärimmäisen tasainen ottelu eteni pitkään Seagullsin johtoasemassa. Sitkeä Pyrintö kuitenkin nousi päätösneljänneksellä kannoille. Tamperelaiset saivat mahdollisuuden myös voittoheittoon, kun Antti Kanervolle (8/3) tuomittiin epäurheilijamainen virhe neljä sekuntia ennen loppua. Ray Nixon (13/4/3s) tasoitti ottelun ensin vapaaheittoviivalta, muttei onnistunut enää sivurajan jälkeen heittoyrityksessään.
Pitkään taka-ajajana ottelussa ollut Pyrintö ei antanut periksi. Siihen myös kapteeni Antero Lehto (19/2) oli erityisen tyytyväinen.
– Paljon kertoo meidän joukkueesta, ettei missään vaiheessa luovutettu. Vaikka nyt tappio tulikin, niin ihan hyvillä mielin voi tästä lähteä eteenpäin. Pitää nopeasti nollata tämä tappio. Jo perjantaina Tampereelle saapuu Kobrat, Pyrinnön kapteeni Antero Lehto linjasi Elisa Viihteen haastattelussa.
Pyrinnön ykköstykki oli väkivahva Khalil Small (30/14/4s/4r), joka tuntui välillä ehtivän joka paikkaan kentällä.
– Täysilukuinen Seagulls ei anna yhtään armoa, jos teet puolustuksessa yhtään virhettä. Toisella puoliajalla tehtiin pieni muutos puolustukseen ja pidettiin Seagulls 31 pisteessä. Olen tyytyväinen siihen, missä mennään tällä hetkellä, Pyrinnön päävalmentaja Sami Toiviainen kiitteli.
Seagullsilta Kotin ja Huffin lisäksi onnistuivat etenkin Elijah Stewart (18/5) ja vaihtopenkiltä valtavasti energiaa tuonut Trae Bell-Haynes (13/6/13s).
– Vähän ylitöiksi meni, mutta mukavahan se on pelata tällaisia otteluita. Ainakin varmasti yleisö tykkää, kun on näin tiukkoja nämä kotiottelut, Huff hymyili.
– Ehkä meillä vähän on mietittävää siinä, miten pelaamme johtoasemassa. Ehkä lähdemme liikaa turvaamaan johtoa, kun pitäisi vaan jatkaa aggressiivisesti hyökkäämistä.
Seagulls pelaa seuraavaksi sunnuntaina Uudessakaupungissa.
Kauhajoen Karhu Basket kaatoi jo toistamiseen tällä kaudella Kouvolan Kouvot, nyt Kauhajoella lukemin 96–79 (53–49).
Karhu Basketille voitto oli jo neljäs putkeen. Kouvoille tappio oli nyt kolmas yhdeksässä pelissä.
– Päällimmäisenä on se mielessä, että Kouvot on ollut alkukauden todella aktiivinen joukkue ja. Nyt me olemme kuitenkin olleet molemmissa otteluissa heitä vastaan se aktiivisempi joukkue. Siihen olen tosi tyytyväinen, Karhu Basketin päävalmentaja Janne Koskimies mietti.
Karhu Basketin tähtinä tuikkivat Cameron Jones (17/3/11s), Evan Yates (20/9/4s) ja parhaan pelinsä Karhu Basketin paidassa pelannut tarkkakätinen Alex Thompson (29/8).
Kouvojen parhaat olivat Silas Melson (19/8/5s) ja Duke Shelton (14/8/3s).
– Siinä oli samoja elementtejä kuin meidän edellisessäkin tappiossamme heille. Jo ensimmäisellä puoliajalla heillä taisi olla kahdeksan hyökkäyslevyä ja he juoksivat myös nopeita pisteitä liikaa, Kouvojen käskyttäjä Tuomas Oja totesi.
– Meillä on vielä tekemistä tunnetiloissa. Silloin kun menee hyvin, niin silloin olemme tosi korkealla ja se kantaa hyvin. Silloin kun taas ei mene oikein hyvin, niin sieltä kuopasta on vaikea päästä. Siinä on meillä tekemistä, peli aaltoilee vielä liikaa. Ei osata olla vielä tasaisia suorittajia.
Karhu Basketin kausi jatkuu lauantaina Joensuussa. Kouvot isännöi perjantaina BC Nokiaa.
Sarjanousija Lahti Basketball otti kauden neljännen voittonsa, kun Lapualla Kobrat kukistui koriluvuin 79–99 (38–37). Lahti on napannut neljästä voitostaan peräti kolme vieraskentillä.
Lahti Basketball juhli Lapualla voittoa loistokkaan toisen puoliaikansa ansiosta. Vielä toisella jaksolla Kobrat johti ottelua yhdeksällä pisteellä. Kolmannen neljänneksen Lahti Basketball vei kuitenkin tylysti 16 pisteellä: 28–12.
– Ensimmäinen puoliaika puolustettiin heikosti. Puoliajan jälkeen pelattiin kovaa puolustuksessa ja päästiin sen kautta hyökkäämään hyvin. Joukkue pelasi tänään hyvällä asenteella, lahtelaisten käskyttäjä Petri Velling kehaisi.
Kobrien pelaamista sekoitti lukuisat helpot menetykset. Lahti Basketball pääsi juoksemaan useaan otteeseen kenttää lapualaispelaajien paineettoman harhasyötön jälkeen.
– Ensimmäinen puoliaika oli vielä ihan ok meiltä. Liikaa menetyksiä meille ottelussa tuli. Toisella puoliajalla romahdettiin pelillisesti ja muutenkin vähän halutonta pelaamista, Kobrien kapteeni Lauri Toivonen (0/6/3s) harmitteli.
Lahti Basketballin voiton takuupelaajina toimivat pelintekijät Tuomas Hirvonen (25/2/3r) ja Devante Wallace (17/3). Laituri Courtney Stockard (15/13/3s) kasasi tilastoihinsa tupla-tuplan.
Kobrien pirteimmät olivat loukkaantumisista kokoonpanoon palanneet Antto Nikkarinen (18/6/3s) sekä Jordan Capps (22/4).
Kobrat matkaa perjantaina Tampereelle. Lahteen saapuu samaisena päivänä vieraita Kotkasta.
Suomalainen koripalloyhteisö sai tiistaiaamuna suru-uutisen. Suomi-koriksen kaikkien aikojen valmentajiin lukeutuva moninkertainen Suomen mestari, maajoukkuevalmentaja ja suomalaisen koripallovalmennuksen kehittäjä Eero Saarinen (1947-2025) on nukkunut pois.
Miesten Korisliigan kahdessa ylemmän jatkosarjan ottelussa voittivat Helsinki Seagulls ja Kauhajoki.
Miesten Korisliigassa pelattiin kolme alemman jatkosarjan ottelua, joissa voittajia olivat BC Nokia, KTP-Basket ja Kouvot.
Miesten Korisliigan ylemmässä jatkosarjassa Bisons Loimaa ja Korihait saalistivat kumpikin vieraspisteet.
Miesten Korisliigassa jatkosarjat ovat jo täydessä tuoksinassa, kun ylälohkossa pelattiin yksi ja alalohkossa kolme ottelua. Niistä voittoja juhlivat KTP-Basket, Tapiolan Honka, Kouvot ja Helsinki Seagulls.
Lauantain Korisliiga-ilta ei jättänyt ketään kylmäksi. Korihait ja Kauhajoki tarvitsivat paremmuuden selvittämiseen kaksi jatkoaikaa. Salon Vilpas puolestaan nousi hurmiollisen viimeisen kympin myötä voittoon Kataja Basketista.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina, kun alemmassa jatkosarjassa Kobrat isännöi Tampereen Pyrintöä. Influenssa-aallon kanssa painiva vierasjoukkue haki vakuuttavan vierasvoiton lukemin 71–105 (31–57).
Helsinki Seagullsin 15 ottelun voittoputkeen johtanut René Rougeau valittiin joulukuun 2024 osalta Korisliigan kuukauden pelaajaksi. Nyt hän analysoi joukkueensa asennetta ja Susijengi-tähti Henri Kantosen saapumista kokoonpanoon. Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen.
Korisliigan jatkosarjat käynnistyvät perjantaina 24. tammikuuta Kobrien ja Tampereen Pyrinnön välisellä alemman jatkosarjan ottelulla. Joukkueet pelaavat jatkosarjoissa kaksinkertaisen sarjan, jossa joukkueet kohtaavat samassa jatkosarjassa pelaavat joukkueet kertaalleen kotikentällä ja kerran vieraskentällä.
Puolalaislähtöinen erotuomari Karol Kowalski on vakiinnuttanut asemansa suomalaisessa huippukoripallossa ja eurokentillä. Hän tähtää määrätietoisesti koko ajan korkeammalle roolissa, jossa onnistumista mitataan huomaamattomuudella.