1.4.2021 20:12 Korisliigan välierätaisto tiukkeni, kun Helsinki Seagulls tasoitti sarjansa Salon Vilpasta vastaan.
Timo Heinonen johti Seagullsin voittoon 16 pisteellään. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Salon Vilpas ja Helsinki Seagulls ovat päättäneet olla pettämättä yleisöä Korisliigan välierissä. Toisesta ottelusta saatiin hyytävä trilleri, jonka päätteeksi Seagullsin onnistui tasoittaa sarja 1–1:een. Kotikentällään pelannut Vilpas taipui viime hetken käänteiden myötä 74–76.
Vilpas ei todellakaan jäänyt tappiosta huolimatta ottelussa heittopussiksi. Jo hetken näytti, että salolaiset järjestävät toisen perättäisen yllätyksen ja vievät sarjassa jo toisen voiton. Joukkueen piiskasivat lentoon erityisesti heittotuulella olleet takamiehet Deondre Parks Jr. ja Aatu Kivimäki.
Parks heilutti korisukkaa kentän aktiivisimpana 27 pisteen edestä ja osui neljä viidestä kaukoheitostaan. 12 pisteen saldoon päässyt Kivimäki puolestaan osui neljästä kaukoheitostaan kaikki ja on nyt koko välieräsarjassa kerännyt kolmostensa osumatilastoksi häikäisevät 10/11.
Vahvemmaksi osoittautuneen Seagullsin pisteiden tekoa sen sijaan johtivat Timo Heinonen ja Kendale McCullum kumpikin 16:lla. Voittajien isoimman levypallosaldon – seitsemän – puolestaan nappasi vaatimattomassa kuuden pisteen heittovireessä mutta hyvällä puolustusmentaliteetilla esiintynyt veteraanisentteri Tuukka Kotti.
– Tämä on tällaista iskujen vaihtoa, playoff-koripalloa. Tänään oli vähäpisteisempi ottelu kuin viimeksi, mutta näitä on hienoa pelata. Teemme kaikki omalla tontillamme niin paljon kuin pystymme. Joskus käy niin, että jos vastustaja saa pari hyökkäyslevypalloa, niin he saavat siitä buustin ja sitten sitä on entistä vaikeampi kääntää. Pikkuhiljaa lähti kuitenkin lopulta toimimaan meidänkin levypallopelaamisemme, Kotti pohdiskeli Ruudun haastattelussa.
Edit: otsikkoa muutettu 2.4. klo 7.50
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.