1.4.2021 20:12 Korisliigan välierätaisto tiukkeni, kun Helsinki Seagulls tasoitti sarjansa Salon Vilpasta vastaan.
Timo Heinonen johti Seagullsin voittoon 16 pisteellään. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Salon Vilpas ja Helsinki Seagulls ovat päättäneet olla pettämättä yleisöä Korisliigan välierissä. Toisesta ottelusta saatiin hyytävä trilleri, jonka päätteeksi Seagullsin onnistui tasoittaa sarja 1–1:een. Kotikentällään pelannut Vilpas taipui viime hetken käänteiden myötä 74–76.
Vilpas ei todellakaan jäänyt tappiosta huolimatta ottelussa heittopussiksi. Jo hetken näytti, että salolaiset järjestävät toisen perättäisen yllätyksen ja vievät sarjassa jo toisen voiton. Joukkueen piiskasivat lentoon erityisesti heittotuulella olleet takamiehet Deondre Parks Jr. ja Aatu Kivimäki.
Parks heilutti korisukkaa kentän aktiivisimpana 27 pisteen edestä ja osui neljä viidestä kaukoheitostaan. 12 pisteen saldoon päässyt Kivimäki puolestaan osui neljästä kaukoheitostaan kaikki ja on nyt koko välieräsarjassa kerännyt kolmostensa osumatilastoksi häikäisevät 10/11.
Vahvemmaksi osoittautuneen Seagullsin pisteiden tekoa sen sijaan johtivat Timo Heinonen ja Kendale McCullum kumpikin 16:lla. Voittajien isoimman levypallosaldon – seitsemän – puolestaan nappasi vaatimattomassa kuuden pisteen heittovireessä mutta hyvällä puolustusmentaliteetilla esiintynyt veteraanisentteri Tuukka Kotti.
– Tämä on tällaista iskujen vaihtoa, playoff-koripalloa. Tänään oli vähäpisteisempi ottelu kuin viimeksi, mutta näitä on hienoa pelata. Teemme kaikki omalla tontillamme niin paljon kuin pystymme. Joskus käy niin, että jos vastustaja saa pari hyökkäyslevypalloa, niin he saavat siitä buustin ja sitten sitä on entistä vaikeampi kääntää. Pikkuhiljaa lähti kuitenkin lopulta toimimaan meidänkin levypallopelaamisemme, Kotti pohdiskeli Ruudun haastattelussa.
Edit: otsikkoa muutettu 2.4. klo 7.50
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.