29.11.2022 20:33 Helsinki Seagullsin ja BC Nokian välinen kohtaaminen päättyi 94–73.
Jeffrey Carroll pussitti 21 pistettä voitossa. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Miesten Korisliigassa Helsinki Seagulls kasvatti voittotiliään komealla kotivoitolla. Isännät taivuttivat töölöläisellä parketilla vieraansa BC Nokian luvuin 94–73. Seagulls nousi voiton avulla tasapisteisiin Kobrien ja Kauhajoen kanssa, jotka muodostavat lokkien ohella koko sarjan kärkikolmikon.
Seagullsin kovimmat pistenikkarit voitossa olivat Antti Kanervo ja Jeffrey Carroll. Kanervo antoi pyssynsä puhua 16 pisteen arvosta, kun taas Carroll merkkautti 21 pistettä ja seitsemän levypalloa.
– Toisella jaksolla vastustaja tuli rinnalle puolustuksensa avulla, joten puoliaikatauolla päätimme keskittyä puolustamaan paremmin itsekin. Sentterimme Zena Edosomwan (14 pistettä, 17 levypalloa) oli tärkeä lenkki pitäessään huolta korinalusista. Se on hänelle normaalia, joten olen iloinen siitä, että hän tekee mitä tekee, kommentoi Carroll Ruudun haastattelussa.
Nokian tilastokärki oli Alan Herndon 17 pisteellä ja kahdeksalla levypallolla.
Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.
Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.
Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.
Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.
Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.
Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.
Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.
Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.
Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.
Lahti Basketball yllätti vieraakseen saapuneen Helsinki Seagullsin.