Seagulls ja Tarmo avausvoittoihin Divari A:n välierissä

4.4.2014 Divari A:n välieräavauksessa kotijoukkueet Helsinki Seagulls ja Porvoon Tarmo aloittivat voitokkaasti. Seagulls käänsi tiukan kamppailun Tampereen Pyrintö II:sta vastaan edukseen, kun taas Tarmo vei BC Nokiaa vähänumeroisesti.

Melvin Bakerin ja "Gullsien" kokemus näytteli isoa osaa Pyrintö II:ta vastaan.

Joel Heinikoski ja Porvoon Tarmo taistelivat voiton BC Nokian nenän edestä. Kuvat: Francois Perthuis.

Töölön Kisahallissa kummankin joukkueen puolustus oli ottanut erityisvartiointiin vastustajan tähdet: Seagullsien keskittyessä kanadalaisvahvistus Yannick Anzuluni vartiointiin tuplausten kautta, Pyrintö liimasi yhden puolustajan Josh Gonnerin pelipaitaan kiinni.


Seagulls aloitti ottelun terävästi 7-0, mutta alkushokin jälkeen tamperelaiset pääsivät pelin mukaan ja ottelu eteni tasaisesti. Lopussa ”Gullsien” raaka kokemus ratkaisi ja kotijoukkue kiskoi itsensä 86-78 (44-35) -kotivoittoon.

Kotijoukkueen Melvin Baker (24/1) teki oivan päivätyön, mutta myös Gonner (11/5), Tuukka Kulha (11/1), Jarkko Kyllönen (10/1) ja Elias Kajander (10/5) kunnostautuivat pisteidenteossa.

Anzuluni taiteili 20 pistettä ja 12 levypalloa. Henri Välimaa (12/3), Justus (16/4) ja Lassi Kilpinen (12/6) pääsivät myös kaksinumeroisille pistelukemille ”Kakkoselta”.


Tarmo vähäpisteisesti BC Nokiaa etevämpi


Kokonhallissa Tarmo irrottautui BC Nokian ikeestä toisella neljänneksellä viimeisteli pelin lopputuloksella 59-53 (29-23).

Vähäkorisessa ottelussa nokialaiset pääsivät takaa-ajoasemassa parhaimmillaan kolmen pisteen päähän kolmannella neljänneksellä tilanteessa 37-34, mutta porvoolaiset pitivät päänsä kylmänä ja eivät horjuneet.

Chris McEachin oli Tarmon hyökkäyksen pää ja vasara heittämällä 17 pistettä ja jakamalla 4 syöttöä. Myös Joel Heinikosken (11/2) esitys oli kehujen arvoinen.

Nokia jäi Michael Andersonin (20/8) ja Andre Jonesin (14/7) varaan.

 

Asiat

 
24.10.2025 21:02 Korisliiga

Vilppaalle kuudes voitto ilman tappioita – Kokko johti jälleen Bisonsin pisteille

Salon Vilpas johtaa miesten Korisliigaa parhaillaan voitoin 6–0. Myös Bisons Loimaa tulee lähellä perässä 3–3-saldollaan.

24.10.2025 20:25 Koripalloliitto tiedottaa

Koripalloliiton syysliittokokous valitsi Antti Zittingin kunniapuheenjohtajaksi

Koripalloliiton liittokokous käsitteli perjantaina liiton edellistä tilikautta. Koripalloliiton puheenjohtajana 2013–19 toiminut Antti Zitting valittiin liiton kunniapuheenjohtajaksi. Heidi Adler valittiin ehdollepanotoimikunnan puheenjohtajaksi.

24.10.2025 19:30 Naisten Korisliiga

HBA kaatoi EBT:n perjantain päiväpelissä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA juhlisti Märsky-päivää voittamalla kotikentällään EBT:n 79-66.

24.10.2025 16:13 Susijengi

Ranska julkisti miehistönsä marras-joulukuun MM-karsintaikkunaan

Hallitseva olympiahopeamitalisti Ranska on julkistanut neljäntoista miehen leiritysryhmänsä marras-joulukuun MM-karsintaikkunaan, joka pyöräyttää käyntiin Qatarin vuoden 2027 MM-kisoihin huipentuvan rupeaman. Susijengi toivottaa Ranskan tervetulleeksi kotikentälleen Espoo Metro Areenalle maanantaina 1. joulukuuta klo 18.30 alkaen.

24.10.2025 14:34 Vastuullisuus

Ensiaputaidot ovat joukkuetaitoja – Susijengin Andre Gustavson kannustaa junnut oppimaan ensiapua

Andre Gustavson on 26-vuotias koripalloilija ja Ensiapujoukkueen pelaajakeulakuva. Andre lähti mukaan pelaajakeulakuvaksi hyvän asian takia ja hän allekirjoittaa ensiapukoulutuksen perusajatuksen: harjoittelemalla ja varautumalla pystyy toimimaan paremmin.

24.10.2025 10:48 Valmentajat

NVS 2026: Riku Laanti esiintyy Nuorisovalmennusseminaarissa

Tammikuun Nuorisovalmennusseminaarin ilmoittautuminen on auki. Riku Laanti esiintyy tammikuun seminaarissa aiheenaan "Kultturien kohtaaminen".

23.10.2025 10:36 NBA

Jazz myllytti 129 pisteellä Clippersin kumoon – Markkanen monipuolisella pelipäällä

Utah Jazz pelasi avausottelunsa tällä NBA-kaudella voittaen Los Angeles Clippersin kotonaan 129-108. Lauri Markkanen tilastoi 20 pistettä, 6 levypalloa ja 5 syöttöä.

22.10.2025 20:47 Korisliiga

Pyrintö, Seagulls ja Kauhajoki voittoihin – Korihaille toinen tappio Aallon 31 pisteestä huolimatta

Pyrinnön Jared Billups, Seagullsin Kahron Ross sekä Kauhajoen Ty Berry ja Oliver Kandén johtivat muhkeilla piste-esityksillään omat joukkueensa voittoon, kun taas Korihaiden Mikael Aalto joutui järisyttävästä suorituksestaan huolimatta tyytymään tappioon.

22.10.2025 20:43 Naisten Korisliiga

Kujala johdatti Pyrinnön voittoon paikallispelissä - Hongalle vieraspisteet Kouvolasta

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voittoihin ylsivät Pyrintö ja Tapiolan Honka.

22.10.2025 10:49 Korisliiga

Korihaista tuttu Kaleb Warner hyppää Tampereen Pyrintöön

Korisliiga-katsojille ennestään tuttu Kaleb Warner on tehnyt kauden 2025–26 kattavan sopimuksen Tampereen Pyrinnön kanssa.

Näytä lisää vastaavia