9.2.2017 Sasu Salin oli 19 pisteellään Gran Canarian paras pistemies, kun hän johdatti joukkueensa pakkovoittoon Fuenlabradasta Eurocupin lohkovaiheen päätösottelussa. Voitolla Gran Canaria raivasi tiensä kahdeksan parhaan joukkoon. Mestarien liigassa suomalaisten joukkueista SIG Strasbourg hävisi, mutta Fraport Skyliners voitti.
Sasu Salinin Gran Canaria eteni Eurocupissa kahdeksan parhaan joukkoon. (Kuva: Ville Vuorinen)
Shawn Huff ja Skyliners ottivat tärkeän voiton Mestarien liigassa. (Kuva: Ville Vuorinen)
Gran Canaria tarvitsi voiton Fuenlabradasta edetäkseen Eurocupissa jatkoon ja Salinin johdolla se kukisti vastustajansa 100-76 (47-47). Salin oli kuumana erityisesti avauspuoliskolla, kun hän heitti 14 pistettä. Toisen puoliajan alussa hän johdatti Gran Canarian irtiottoa heittämällä viisi peräkkäistä pistettä ja laspalmaslaisten johto kasvoi samalla kaksinumeroisiin. Se oli myös ottelun käännekohta, sillä Fuenlabrada ei siitä enää noussut voittotaisteluun. Salinin tilastoihin merkattiin lopulta 19 pistettä, kolme levypalloa ja yksi riisto.
- Hieno voitto meiltä! Ensimmäinen puolisko meni vähän kori korista ja hyökkäys sujui molemmilla, mutta toisella puoliskolla saimme tärkeitä stoppeja ja niillä voitimme pelin. Hallissa oli hieno tunnelma ja kiva, kun oma pelikin suju ihan mallikkaasti, Salin kertasi ottelua.
Gran Canaria eteni Eurocupissa kahdeksan parhaan joukkoon. Seuraavalla kierroksella se kohtaa israelilaisen Hapoel Jerusalemin. Välieriin selviytyy kahdella voitolla. Ensimmäinen ottelu on edessä 28.2. Jerusalemissa.
Mestarien liigassa Gordon Herbertin ja Shawn Huffin Skyliners petasi itselleen hyvät lähtökohdat toiseen osaotteluun voittamalla kotikentällään turkkilaisen Pinar Karsiyakan 90-80 (36-41). Huffin tilastoihin merkittiin vajaan 13 minuutin aikana neljä levypalloa. Frankfurtilaisten ykkösnimi oli Katajassakin muutama kausi sitten pelannut Mike Morrison, joka nosteli 35 pistettä. Joukkueiden toinen osaottelu pelataan 21.2.
Lassi Tuovin ja Erik Murphyn SIG Strasbourgille jäi toiseen osaotteluun kirittävää, kun se hävisi vieraskentällä kreikkalaiselle Aris Thessalonikille 52-71 (28-38). Murphy tilastoi 16,5 minuutissa kuusi pistettä ja kolme levypalloa. Toinen osaottelu pelataan 22.2.
Viimeiset kuusi vuotta Susijengin valmennusjohdossa työskennellyt ja pitkän päivätyön HBA-Märskyn peräsimessä tehnyt suomalaisen koripallon ikoni Hanno Möttölä, 48, liittyy tulevien EM-kisojen jälkeen kovaa vauhtia koripallomaailman huipulle kohonneen Kanadan maajoukkueen valmennusportaaseen.
Viime kevätkaudella Italian ja Turkin liigoissa pelannut Susijengin luottomies ja Hyvinkään Pontevan kasvatti Edon Maxhuni, 188 cm ja 27 vuotta, palaa Ranskan pääsarjatasolle. Maxhunin uusi seura on viime keväänä Ranskan pudotuspelipaikoista taistellut perinteikäs BCM Gravelines-Dunkerque.
Viime kaudella Cluj-Napocan paidassa Romanian mestaruuden voittanut ja Eurocupia pelannut susikapteeni Sasu Salin, 191 cm ja 34 vuotta, palaa vuoden tauon jälkeen Espanjaan. Salinin uusi seura on 1+1-vuotisella sopimuksella perinteikäs madridilainen Estudiantes, joka tavoittelee paluuta maan kakkostasolta (LEB Oro) sen pääsarjaan (ACB).
Klaukkalan NMKY:n kasvatti Magdalene Agyei, 26, on tehnyt uransa ensimmäisen sopimuksen ulkomaille. Kolminkertainen naisten Korisliigan vuoden puolustuspelaaja pelaa ensi kaudella Espanjan kakkossarjan, LF Challengen, Nou Bàsquet Femení Castellóssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Viimeiset viisi vuotta yliopistokoripalloa Yhdysvaltain NCAA-liigan Daytonissa ja New Mexicossa menestyksekkäästi pelannut KTP-Basketin kasvatti Mustapha Amzil, 206 cm ja 23 vuotta, palaa Eurooppaan. Suomen juniorimaajoukkueiden vakiokasvoihin lukeutunut Amzil on allekirjoittanut sopimuksen Kosovon tuplamestarin KB Trepcan kanssa.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Saksan Bundesliigassa Tuomas Iisalon apuvalmentajana toiminut ja Helsinki Seagullsin päättyneenä keväänä Suomen mestaruuteen johdattanut Vesa Vertio, 42, palaa kansainvälisille kentille allekirjoitettuaan yksivuotisen sopimuksen Liettuan hallitsevan hopeamitalistin ja FIBA Mestarien liigaa pelaavan Rytas Vilnan kanssa.
Viimeisellä kahdella kaudella Ranskan liigassa SIG Strasbourgia ja Limogesia valmentanut ja pitkän päivätyön Susijengin ja nuorten maajoukkueiden valmentajana tehnyt Mikko Larkas, 44, on solminut kaksivuotisen päävalmentajasopimuksen Puolan hallitsevan pronssimitalistin Trefl Sopotin kanssa.
Viime kaudella Saksan Pro A -liigan Karlsruhea edustanut kotkalaisen KTP:n kasvatti ja Korisliigassa pitkään Kouvojen paidassa pelannut Joel Mäntynen on varattu NBA:n kehitysliigan (G League) kansainvälisen draftin 11. sijalla Rio Grande Valley Vipersiin. Valley Vipers on Houston Rocketsin farmijoukkue.