Sanni Tuomisto ja Venla Määttänen jatkavat EBT:ssä

26.7.2021 16:22 Naisten Korisliigan Espoo Basket Team on tehnyt jatkosopimukset vuoden puolustuspelaajaksi juuri valitun Sanni Tuomiston, 20, ja Venla Määttäsen, 20, kanssa.

Sanni Tuomisto jatkaa kasvattajaseurassaan myös ensi kaudella. Kuva: Ville Vuorinen.

Tuomisto pelasi erinomaisen kauden ja kuului EBT:n luottopelaajiin tilastoiden keskimääriin 12,6 pistettä, 4,5 levypalloa ja 2,5 syöttöä noin 29 peliminuutissa. Tuomisto pelasi ensimmäiset naisten maaottelunsa kesällä 2020 ja edusti Suomea marraskuun EM-karsinnoissa. Pelejä aikuisten maajoukkueessa on kertynyt nyt neljä kappaletta.

– Mahtava juttu, että Sanni päätti jatkaa pelaamista meillä. Hän otti viime kaudella taas isoja kehitysaskelia ja mielenkiinnolla odotan, millaisia suorituksia pelaamiseen tulee lisää tulevalla kaudella, EBT:n päävalmentaja Niko Hellman kommentoi.

– Odotan kauden alkua ja on kiva jatkaa EBT:ssä jossa olen tähänkin asti viihtynyt, Tuomisto kommentoi.

Naisten maaotteluiden lisäksi Tuomisto on pelannut yhteensä 44 nuorten maaottelua Suomen paidassa.

Määttäselle tuleva kausi on hänen toisensa EBT:n riveissä. Edelliskaudella Määttänen tilastoi keskimäärin 8,8 pistettä ja 4,4 levypalloa ottelua kohden. Määttänen on pelannut urallaan 32 nuorten maaottelua.

– Venla pelasi loistavan kauden! Hän voittaa jatkuvasti tilanteita molemmissa päissä kenttää urheilullisuuden, päättäväisyyden ja kamppailupelaamisen ansiosta. Kehittymiselle on toki aina tilaa ja hienoa että Venla valitsi jatkaa sen tavoittelua meillä, Hellman kommentoi.

– Kiva saada jatkaa samassa joukkueessa tulevallakin kaudella! Toivon ehjää kautta ja kehittäviä treenejä, Määttänen sanoo.

EBT:n päävalmentajana jatkaa Niko Hellman, jonka apuna toimii Mikko Rönkä.

 
3.2.2026 20:45 Naisten Korisliiga

ToPo nousi voittoon Kouvolassa

Naisten Korisliigassa pelattiin tiistaina yksi ottelu. Kouvolassa pelattu kamppailu eteni jatkoajalle, jonka päätteeksi ToPo vei sarjapisteet lukemin 84–75.

3.2.2026 10:40 Naisten Korisliiga

Sara Puckett on naisten Korisliigan tammikuun kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi on valittu Vimpelin Vedon Sara Puckett.

31.1.2026 19:03 Naisten Korisliiga

Kärkijoukkueista voittoihin Veto ja Peli-Karhut - ToPo sai tappioputkensa poikki

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Voittoihin ylsivät ViVe, PeKa ja ToPo.

30.1.2026 21:05 Naisten Korisliiga

HBA jatkoi vahvoja esityksiä

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi kotonaan BC Nokian. Ottelu päättyi emäntien voittoon 76-49.

28.1.2026 14:43 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan joulukuun kuukauden pelaaja Jeanae Terry: ‘’Voittoputki kertoo siitä, kuinka laadukas ja monipuolinen joukkue meillä on’’

Naisten Korisliigan kuukauden pelaajaksi joulukuussa valittiin Vimpelin Vedon Jeanae Terry. Hänen johdollaan Veto oli loppuvuodesta sarjan kuumin joukkue, ja hyvä vire on jatkunut myös tämän vuoden puolella.

24.1.2026 19:30 Naisten Korisliiga

EBT kaatoi Peli-Karhut - Vedon voittoputkelle jatkoa Helsingissä

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme tiukkaa ottelua. Sarjapisteitä keräsivät EBT, ViVe sekä Pyrintö.

23.1.2026 20:16 Naisten Korisliiga

Huima päätösjakso takasi HBA:lle voiton

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky voitti kotikentällään Kouvottaret. Ottelu päätttyi emäntien voittoon 83-54.

19.1.2026 13:37 Naisten Korisliiga

Magdalene Agyei palaa ToPoon

Magdalene Agyei palaa ToPon naisten Korisliigajoukkueen vahvuuteen. Klaukkalan Namikan kasvatti edusti Torpan Poikia kuuden peräkkäisen kauden ajan kaudesta 2019–2020 lähtien, ja kuului joukkueen keskeisiin pelaajiin koko ajanjakson.

18.1.2026 17:40 Naisten Korisliiga

HBA haki vieraspisteet Espoosta

Naisten Korisliigan sunnuntain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kävi hakemassa vieraspisteet Hongan kustannuksella. Ottelu päättyi vieraille 97-63.

17.1.2026 20:34 Naisten Korisliiga

EBT ja PeKa kotivoittoihin

Naisten Korisliiga jatkui kahdella ottelulla. Voitot niissä kirjattiin kärkipään joukkueilla, kun EBT ja Peli-Karhut keräsivät sarjapisteitä.

Näytä lisää vastaavia