14.5.2009 Korisliigamiehistöään kokoava Salon Vilpas värväsi torstaina mieluisan paluumuuttajan miehistöönsä. Kausina 2001-2003 Vilppaan paidassa pelannut Samu Kaaresvirta palaa takaisin Salohallin tunnelmaan yksivuotisella sopimuksella. Viimeisen kuuden kauden ajan 192-senttinen heittokone on edustanut Korisliigan Kouvolan Kouvoja.
- Samu tuo nuoreen joukkueeseen kaivattua kokemuta ja johtajuutta. Uskon, että hyvänä kolmospyssynä hän sopeutuu erinomaisesti joukkueen pelitapaan. Todella mieluisa vahvistus, kiittelee kolmannen kautensa Vilppaan päävalmentajana jatkava Philip Dejworek.
28-vuotias laitahyökkääjä edusti Vilpasta 2000-luvun alkupuolella kahden kauden ajan. Paluu kotikonnuille kävi kuitenkin ajankohtaiseksi, kun kausi 2008/2009 muodostui Kouvojen kannalta pettymykseksi.
- Hieno runkosarja päättyi komeasti kakkossijaan, mutta pudotuspeleissä kohdattiin väärä joukkue. Tulikuuma Pyrintö vei meitä puhtaasi 3-0 ja kausi päättyi katkeraan pettymykseen. Kun kauden päätteeksi Vilpas teki komean paluun pääsarjaan, paluu kotiseudulle tuli ajankohtaiseksi, kertoo Kaaresvirta.
Kirvesmiehenä työskentelevä Kaarinan Uran kasvatti pelasi viime kaudella Kouvoissa reilut 22 minuuttia ottelua kohden 6,5 pisteen ja 1,9 levypallon keskiarvoilla. Parhaimmillaan mies oli kolmoskaaren takana, josta kertoo tarkkuusprosentti 37,9%. Kouvojen varakapteenina toiminut Kaaresvirta lähtee kesään intoa puhkuen.
- Kihlattu on kotoisin Salosta ja oma perhe ja sukulaiset Turusta. Tuli vaan kilometrit täyteen Kouvolassa. Turun seudulle on aina mukava palata, ja minulla on täällä paljon ystäviä entuudestaan. Toisaalta Vilppaan heittopeliin perustuva pelityyli houkuttaa, ja toivottavasti roolini tulee olemaan suurempi kuin Kouvolassa, Kaaresvirta pohtii.
Kouvoissa vietettyjen vuosien aikana Kaaresvirta on kerännyt hyvän valmennuksen turvin massaa sadan kilon rajapyykkiin asti. Alkava kausi on Kaaresvirran kymmenes pääsarjatasolla.
- Toivottavasti voin olla myös valmentaja Dejworekin apuna vastustajien scouttaamisessa. Mielestäni vahvuuksiani ovat heittopeli sekä kehittynyt puolustuspeli. Pystyn puolustamaan varsin monipuolisesti pelipaikkojen 1-4 pelaajia, toteaa Kaaresvirta.
Kaaresvirran lisäksi Vilpas on solminut tulevasta kaudesta sopimukset Roope Ahosen, Lauri Tiaisen, Tuomas Tenkasen, Jussi Savolaisen, Pekka Lammin, Sami Himbergin sekä päävalmentaja Philip Dejworekin kanssa. Neuvottelut uusien pelaajien kanssa jatkuvat jo tämän viikon aikana. Uusi harjoituskausi käynnistyy ensi viikon maanantaina.
Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.
Pyrintö on kiinnittänyt ensi kauden Korisliiga-miehistöönsä tutun takapelaajan Kion Williamsin.
BC Nokian taustayhtiö BC Nokia Näädät Oy kertoi tiistaina, että se ei jatka BC Nokian sopimusyhteisönä. BC Nokia ry tiedottaa myöhemmin seuran jatkosta Korisliigassa.
Aapo Heinosen luotsaaman Tapiolan Hongan miesten joukkueen kulunut kausi oli lähes nappionnistuminen. Honka luottaa tuttuun hyväksi havaittuun konseptiin ja Heinonen jatkaa joukkueen valmentamista myös kaudella 2025-26.
Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.