14.5.2009 Korisliigamiehistöään kokoava Salon Vilpas värväsi torstaina mieluisan paluumuuttajan miehistöönsä. Kausina 2001-2003 Vilppaan paidassa pelannut Samu Kaaresvirta palaa takaisin Salohallin tunnelmaan yksivuotisella sopimuksella. Viimeisen kuuden kauden ajan 192-senttinen heittokone on edustanut Korisliigan Kouvolan Kouvoja.
- Samu tuo nuoreen joukkueeseen kaivattua kokemuta ja johtajuutta. Uskon, että hyvänä kolmospyssynä hän sopeutuu erinomaisesti joukkueen pelitapaan. Todella mieluisa vahvistus, kiittelee kolmannen kautensa Vilppaan päävalmentajana jatkava Philip Dejworek.
28-vuotias laitahyökkääjä edusti Vilpasta 2000-luvun alkupuolella kahden kauden ajan. Paluu kotikonnuille kävi kuitenkin ajankohtaiseksi, kun kausi 2008/2009 muodostui Kouvojen kannalta pettymykseksi.
- Hieno runkosarja päättyi komeasti kakkossijaan, mutta pudotuspeleissä kohdattiin väärä joukkue. Tulikuuma Pyrintö vei meitä puhtaasi 3-0 ja kausi päättyi katkeraan pettymykseen. Kun kauden päätteeksi Vilpas teki komean paluun pääsarjaan, paluu kotiseudulle tuli ajankohtaiseksi, kertoo Kaaresvirta.
Kirvesmiehenä työskentelevä Kaarinan Uran kasvatti pelasi viime kaudella Kouvoissa reilut 22 minuuttia ottelua kohden 6,5 pisteen ja 1,9 levypallon keskiarvoilla. Parhaimmillaan mies oli kolmoskaaren takana, josta kertoo tarkkuusprosentti 37,9%. Kouvojen varakapteenina toiminut Kaaresvirta lähtee kesään intoa puhkuen.
- Kihlattu on kotoisin Salosta ja oma perhe ja sukulaiset Turusta. Tuli vaan kilometrit täyteen Kouvolassa. Turun seudulle on aina mukava palata, ja minulla on täällä paljon ystäviä entuudestaan. Toisaalta Vilppaan heittopeliin perustuva pelityyli houkuttaa, ja toivottavasti roolini tulee olemaan suurempi kuin Kouvolassa, Kaaresvirta pohtii.
Kouvoissa vietettyjen vuosien aikana Kaaresvirta on kerännyt hyvän valmennuksen turvin massaa sadan kilon rajapyykkiin asti. Alkava kausi on Kaaresvirran kymmenes pääsarjatasolla.
- Toivottavasti voin olla myös valmentaja Dejworekin apuna vastustajien scouttaamisessa. Mielestäni vahvuuksiani ovat heittopeli sekä kehittynyt puolustuspeli. Pystyn puolustamaan varsin monipuolisesti pelipaikkojen 1-4 pelaajia, toteaa Kaaresvirta.
Kaaresvirran lisäksi Vilpas on solminut tulevasta kaudesta sopimukset Roope Ahosen, Lauri Tiaisen, Tuomas Tenkasen, Jussi Savolaisen, Pekka Lammin, Sami Himbergin sekä päävalmentaja Philip Dejworekin kanssa. Neuvottelut uusien pelaajien kanssa jatkuvat jo tämän viikon aikana. Uusi harjoituskausi käynnistyy ensi viikon maanantaina.
Kouvojen Tuukka Härsilä avasi kauden 21 pisteen suorituksella, vaikka lopulta voiton ottelusta veikin Korihait. Myös Tapiolan Honka ja Kataja Basket juhlivat.
Korisliiga käynnistyy perjantaina 3.10. kolmella ottelulla. Löydät alapuolelta pähkinänkuoritiedot, otteluohjelmat sekä joukkuekohtaiset ennakkohaastattelut.
Efton Reid III tutustuu ympäröivään kulttuuriin ja sopeutuu siihen parhaansa mukaan, vaikka onkin ensimmäistä kertaa Yhdysvaltojen ulkopuolella. Kobrien pelisysteemissä hän haluaa olla koneiston osa – mitä milloinkin tarvitaan.
Tampereen Pyrinnön kasvatti oppi maailmasta paljon Islannissa ja Italiassa, mutta nyt hänen on aika soveltaa taitojaan ja ylläpitää menestystä Helsinki Seagullsissa.
19-vuotias Leo Eklund siirtyi kesän aikana HNMKY:n riveistä Uuteenkaupunkiin ja Korihaiden paitaan. Nyt hän valmistautuu elämänsä ensimmäiseen pääsarjakauteen ja vakuuttaa, ettei hätkähdä haasteesta.
Max Besselink aloittaa ensimmäisen kautensa Katajassa ja tavoittelee ehjää, hyvää vuotta. Kataja puolestaan tavoittelee uusia korkeuksia päästyään viime kaudella mitalipeleihin mutta jäätyään neljänneksi.
Lahti Basketball nousi myrskyisien kausien jälkeen takaisin Korisliigaan, ja nyt päävalmentaja Kristian Palotiellä on edessään haaste saavuttaa kilpailuetua ja ennen kaikkea säilyttää sarjapaikka.
Ensimmäistä Korisliiga-mestaruuttaan metsästävä Eemi Luukkonen tähtää edelleen ammattilaiseksi ulkomaille mutta on 23:een ikävuoteensa mennessä oppinut, että kehitys tapahtuu ajallaan.
Eero Innamaa kokee paikallisylpeyttä Salon Vilppaan paidassa, vaikka välillä vanhan liiton turkulaiset kuittailevatkin paikkakuntavalinnasta. Pitkä jatkosopimus oli pelaajalle helppo valinta.
Joona Tuomala pelasi viime kaudella uransa parasta koripalloa. Uutena osoitteena on kasvattajaseura KTP-Basket, ja pelit käynnistyvät itseluottamuksen siivittäminä.