14.5.2014 Korisliigassa kaudella 2013/14 viidenneksi sijoittunut Kauhajoen Karhu on solminut kolmivuotisen valmentajasopimuksen Sami Toiviaisen kanssa. Toiviainen, 39, on seitsenvuotisella päävalmentajaurallaan luotsannut Namika Lahtea ja KTP-Basketia sekä juhlinut Namika Lahden kanssa vuoden 2009 Suomen mestaruutta.

Sami Toiviainen valmentaa Kauhajoen Karhua kolmivuotisella sopimuksella. Kuva: Tytti Nuoramo.
Päättyvällä kaudella Toiviainen valmensi KTP:ta. Kotkalaiset sijoittuivat Korisliigassa neljänneksi hävittyään tiistaisen pronssipelin Loimaalla lukemin 84–76. Välierissä KTP pakotti Tampereen Pyrinnön viiden ottelun sarjaan.
KTP:ta Toiviainen valmensi joulukuusta 2011 asti. Ennen KTP-pestiään Toiviainen valmensi Namika Lahtea johdattaen joukkueen mestaruuteen keväällä 2009. Korisliigan vuoden valmentajana Toiviainen on palkittu vuosina 2009 ja 2013.
– Olin jo kallistunut siihen suuntaan, että pidän välivuoden valmennushommista, kunnes Mika Perälä otti minuun uudelleen yhteyttä. Puhuin Ari Tammivaaran kanssa Karhun tausta-asioista ja siitä, että omaa vastuuta voi jakaa apuvalmentajille, Toiviainen taustoittaa.
– Riku Parkatti vastaa fysiikkapuolesta, kun lähdemme suunnittelemaan valmennusta. Toivottavasti Tristan Fay jatkaa valmennuksessa. Pelaajapalapeliä aletaan nyt kokoamaan, mutta toivon yhdessä taustaryhmän kanssa, että iso osa vanhoista pelaajista jatkaisi.
– Toiviainen on hyvä ja vetovoimainen valmentaja ja se vaikuttaa todella paljon pelaajien päätöksiin, Karhun Mika Perälä kiittelee.
Karhu julkaisi viime viikolla Markus Moleniuksen ja Bojan Sarcevicin jatkosopimukset.
Miesten Korisliigan viimeistä sijaa pitävä Kobrat repi Loimaalta kauden kolmannen voittonsa. Huomio kiinnittyi sentteri Efton Reidiin, joka kirjautti 26 pistettä, 21 levypalloa ja tehokkuuslukeman 47.
Miesten Korisliigan kolmen ottelun ilta päättyi Helsinki Seagullsin, Tapiolan Hongan ja Kouvojen voittoihin. KTP-Basket puolestaan kärsi tappion Hannes Pöllän huikeasta tehoilusta huolimatta.
Kotijoukkueen vahva kolmas jakso oli avainroolissa KTP-Basketin otteluvoitossa. KTP on nyt miesten Korisliigan kuudennella sijalla ja Kobrat viimeisellä.
Kataja Basketin yhdysvaltalaistakamies De’Vion Harmon palkittiin joulukuun urotöistään Korisliigan kuukauden pelaajana. Joukkue kamppailee tasaväkisessä tilanteessa paikasta ylemmässä jatkosarjassa.
Miesten Korisliigassa otteluvoitot menivät sarjan toista sijaa pitävälle Tapiolan Hongalle ja kymmenenneksi valahtaneelle Bisons Loimaalle.
Nousua ylempään jatkosarjaan yrittävä Kataja sai tärkeät sarjapisteet Salosta kuukauden pelaajaksi valitun De'Vion Harmonin 37 pisteen avulla. Sarjakärki Kauhajoki puolestaan kasvatti eroaan Vilppaaseen omalla jatkoaikavoitollaan.
Miesten Korisliigan illan kierroksen voittajia olivat Tampereen Pyrintö, Korihait, Tapiolan Honka ja Kauhajoki.
Ylemmän jatkosarjan paikoista ärhäkästi taistelevat KTP-Basket ja Helsinki Seagulls ottivat tänään sarjapisteitä kotikentillään.
Miesten Korisliigassa voittivat tänään Helsinki Seagulls, Kataja Basket ja Lahti Basketball.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Joulukuun parhaaksi valittiin sensaatiomaisen kuukauden pelannut Kataja Basketin De’Vion Harmon.