22.12.2017 Tampereen Pyrintö ja päävalmentaja Sami Toiviainen sekä apuvalmentaja Ilpo Rantanen ovat tehneet jatkosopimukset, jotka pitävät miehet seurassa kevääseen 2020 asti. Toiviainen siirtyi Pyrinnön peräsimeen täksi kaudeksi.

Sami Toiviainen jatkaa Pyrinnön käskyttäjänä myös seuraavat kaksi kautta.

Toiviaisen apuvalmentajana jatkaa tuttu kasvo, Ilpo Rantasen solmittua niin ikään jatkosopimuksen. Kuvat: Ville Vuorinen & Francois Perthuis
Liigaotteluiden määrässä mitattuna kokenein liigavalmentaja Toiviainen ja apuvalmentajansa Ilpo Rantanen aloittivat työn Pyrinnön peräsimessä tällä kaudella. Alkuperäinen sopimus oli muotoa 1+2 vuotta, mutta Pyrinnön vahvat otteet ja molempien osapuolten kiinnostus tehdä pitkäjänteistä työtä johtivat option käyttämiseen jo nyt.
- Olen erittäin otettu ja onnellinen saadessani jatkaa Pyrinnössä ainakin seuraavat kaksi kautta. Edustusjoukkueen kanssa olemme tällä hetkellä kohtuullisessa vauhdissa ja kevät voi tuoda tullessaan vaikka mitä positiivisia asioita, Toiviainen pyörittelee Pyrinnön tiedotteessa.
- Isona asiana omassa jatkossani täällä näen aidon mahdollisuuden keskittyä myös pelaajien kehittämiseen sekä siihen, että meidän pyrintöläisten pelaajapolku ottaisi vielä uuden harppauksen eteenpäin. Kahden vuoden jatkosopimus antaa mahdollisuuden katsoa isoa kokonaiskuvaa entistä paremmin.
Toiviaisen työparina jatkaa Ilpo Rantanen. Rantanen on valmentanut Pyrinnössä neljällä eri vuosikymmenellä ja uuden sopimuksen myötä Rantaselle tulee vyölleen jo viideskin vuosikymmen.
- Harvoin on tullut kirjoitettua kerralla kahden vuoden jatkosopimusta ja vielä tässä vaiheessa kautta, Rantanen toteaa.
- Kertonee siitä, miten tyytyväisiä molemmat osapuolet tähänastiseen ovat. Moni asia on lähtenyt hyvään suuntaan, mutta työ on kuitenkin vasta aivan alussa.
Pyrinnön urheilutoimenjohtaja Elisa Hakanen on myös luonnollisesti tyytyväinen seuran edustusjoukkueen valmentajakuvioiden selkeytymisestä vuosiksi eteenpäin.
- Olemme olleet erittäin tyytyväisiä Toiviaiseen ja Rantaseen edustusjoukkueen valmentajina. Näiden sopimusten myötä meillä on mahdollisuus kehittää toimintaamme pitkäjänteisesti ja johdonmukaisesti, sillä meillä on osaava ja kokenut valmennuskaksikko sovittuna ensi vuosikymmenen puolelle asti, Hakanen iloitsee.
Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.
Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.
Vain yksi Korisliigan neljästä puolivälieräsarjasta on parhaillaan tasoissa. Lopuissa tilanne on 2–0, joskaan ei poikkeuksetta ennakkosuosikin hyväksi.
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.