28.4.2016 Salon Vilpas on solminut ensimmäiset uudet pelaajasopimukset kaudelle 2016/2017. Tuoreen päävalmentajan Joonas Iisalon ensimmäiset kiinnitykset ovat kahden vuoden sopimuksilla seuraan siirtyvät nuorten maajoukkueista tutut nimet Aatu Kivimäki (18v/184cm) ja Riku Laine (18/197), sekä vuoden jatkosopimuksen tehnyt joukkueen oma kasvatti Jesse Räkköläinen (18/187).

Aatu Kivimäki on pelannut nuoresta iästään huolimatta neljä kautta aikuisten sarjoissa. Nuorten maaotteluita Kivimäellä on kasassa 49.

Ura-kasvatti Riku Laine pelasi menneen kauden lopussa Joonas Iisalon alaisuudessa FoKoPon paidassa. Kuvat: Johan Paulin & Tytti Nuoramo
Korisliigan puolivälierissä Kouvolan Kouvoille otteluvoitoin 3-2 hävinnyt Salon Vilpas on uuden päävalmentajansa Joonas Iisalon johdolla tehnyt ensimmäiset uudet pelaajasopimukset kaudella 2016/2017. Tuoreina kasvoina salolaisten vahvuuteen liittyvät kaksivuotisilla sopimuksilla nuorten maajoukkueista tutut Aatu Kivimäki (18/184cn) ja Riku Laine (18/197). Vuoden sopimuksella Vilppaassa jatkaa seuran oma kasvatti Jesse Räkköläinen (18/187).
Räkköläinen kirjautti peliminuutteja Korisliigassa menneellä kaudella viidessä ottelussa, mutta oli Miesten 1-divisioona B:ssä pelaavan PeU-Basketin tärkeimpiä pelaajia 9,5 pisteen ja 2,4 levypallon keskiarvoilla.
- Jesse on minulle uusi tuttavuus valmentajana, mutta olen kuullut pelkkää hyvää nuoren miehen työmoraalista ja motivaatiosta. Omien kasvattien merkitystä joukkueessa ei voi korostaa liikaa ja hän tulee varmasti haastamaan takakenttäämme pelaten samalla Perniössä isoja minuutteja, toteaa Vilpas-luotsi Iisalo seuran tiedotteessa.
Karkkilan Urheilijoiden kasvatti, takamies Aatu Kivimäki on nuoresta iästään huolimatta kerännyt aikuisten sarjoista kokemusta jo neljän kauden ajalta. KaUn paidassa niin 1-Divisioona A:ta kuin B:tä pelannut Kivimäki oli menneellä kaudella karkkilalaisten ykkönen pisteissä (18,2) sekä syötöissä (4,8).
A-poikien SM-sarjassa Kivimäki kirjautti keskiarvoikseen 21 ottelussa 21,8 pistettä, 3,8 levypalloa ja 7,4 syöttöä ottelua kohden. Kivimäellä on vyöllään kaikkiaan 49 nuorten maaottelua. 18-vuotias Kivimäki on Joonas Iisalolle tuttu pelaaja jo kaudelta 2012-2013, jolloin Iisalo luotsasi Karkkilaa I divisioonassa.
- Aatun työmoraali, ennakkoluuloton asenne ja kyky omaksua asioita pisti heti silmään, kun nostin 15-vuotiaan nuorukaisen KaU:n edustusjoukkueen pelaavaan kokoonpanoon. Neljänä divarikautena Aatu on kasvanut henkisesti ja fyysisesti ja nyt on aika ottaa haasteet vastaan Korisliigassa ja Vilppaassa. Aatu on puhdas pointti, jolla on ikäisekseen korkea basketball IQ sekä hyvä pallonkäsittely- ja heittotaito, arvioi Iisalo.
Kaarinan Uran kasvatti Riku Laine on edustanut nuorten maajoukkueita kaikkiaan 44 ottelun verran. Laiturin paikalla viihtyvä Laine pelasi menneellä kaudella niin 1-Divisioona B:n Kaarinan Uran kuin myös 1-Divisioona A:n Forssan Koripoikien riveissä, jonne miehen tuleva valmentaja Iisalo värväsi Laineen kesken kauden.
Urassa vahvat tilastot (14,2/6,9/4,1 syöttöä) tauluun lyönyt Laine pelasi FoKoPon paidassa loppukaudesta 10 ottelua 5,2 pisteen, 3,4 levypallon ja 1,6 syötön ottelukohtaisilla keskiarvoilla.
- Valmensin Rikua loppukauden Forssassa. Hän on erinomainen syöttäjä, joka ymmärtää peliä erittäin hyvin. Se, mikä erottaa hänet monesta pelaajasta on hänen taistelutahtonsa ja tilannekovuutensa. Ei ole olemassa lattiapalloa tai levypalloa, jota Riku ei yrittäisi saada. Sellainen sytyttää joukkueen peleissä ja tuo intensiteettiä harjoituksiin, Iisalo pyörittelee.
Itsenäisyyspäivän Korisliiga-voittajia olivat KTP-Basket, Korihait ja Kauhajoki.
Sarjanousija on nyt vienyt runkosarjan molemmat kohtaamisensa hallitsevaa mestaria vastaan. Tuore kuukauden pelaaja Riku Korhonen pelasi jälleen erinomaisen pelin Espoossa.
Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden toinen valinta on Tapiolan Hongan Riku Korhonen.
Susijengin EM-mitalipelijoukkueeseen viime kesänä kuulunut ja marraskuussa Karhu Basketia Korisliigassa edustanut helsinkiläislähtöinen Wartti Basketin kasvatti Andre Gustavson, 196 cm ja 26 vuotta, on solminut loppukauden kattavan sopimuksen Belgian suurseuran Filou Oostenden kanssa.
Toista kautta Tampereen Pyrinnön pelinjohtajan paikalla pelaava Valtteri Mervola kertoo saaneensa Pyynikin palloiluhallin yleisöltä paljon lämmintä palautetta. Parin vuoden takainen lyhyt Saksan-kokemus kuitenkin laittaa edelleen miettimään toisen ulkomaanmatkan mahdollisuutta.
Hiljattain pitkän tappioputken kärsinyt Korhait sai alle toisen peräkkäisen voiton, joka oli kaikkiaan kauden viides. Vaikeasta alkukaudesta kärsinyt Kataja Basket puolestaan sai tililleen kauden kolmannen onnistumisen.
Kauhajoki kipuaa ahkerasti Korisliigan sijoja ylöspäin. Tämän illan vierasvoitolla se ohitti Seagullsin ja on toisella sijalla tasoissa Hongan kanssa, joka otti niin ikään vierasvoiton omasta ottelustaan Loimaalla. Illan kolmannen vierasvoiton vienyt Vilpas jatkaa edelleen sarjan kärjessä.
Mikael Aalto, Jalen Brooks ja Ty Berry olivat joukkueidensa pistekuninkaat illassa, jonka aikana Korisliigan paalupaikka vaihtoi hallitsijaa ja kauden upeasti aloittanut Korihait sai vihdoin tappioputkensa katki.
Miesten Korisliigassa sarjapisteitä keräsivät Bisons Loimaa, KTP-Basket ja Tapiolan Honka.
Pitkän ja menestyksekkään valmentajauran Korisliigassa tehnyt entinen huippupelaaja ja Äänekosken Huiman kasvatti Jyri Lehtonen, 51, on Viroon siirtyneen Anton Mirolybovin seuraaja Helsinki Basketball Academyn Divari A:ssa pelaavan poikien edustusjoukkueen päävalmentajana sekä nuorten olympiavalmentajana.