Sakari Salminen palaa Vilppaaseen

25.6.2014 Korisliigaan valmistautuva Salon Vilpas on solminut yksivuotisen sopimuksen Sakari Salmisen, 27, kanssa. 200-senttinen Salminen pelasi edellisen kerran Korisliigaa Vilppaan riveissä kaudella 2009/2010.

Sakari Salminen palaa Korisliigaan ja Vilppaaseen. Kuva: Vilpas

Kaudella 2009/2010 Salminen viimeisteli 2,5 pistettä ja 1,5 levypalloa. Yhteensä Korisliiga-kausia hänellä on vyöllään kolme kappaletta.

- Hieno juttu. Että Sakella riittää kipinää vielä liigaympyröihin. Sakke tulee auttamaan meitä levypalloissa ja hyvänä heittäjänä tuo myös heittouhkaa kentälle. Hän on varsin kokenut pelaaja, joka on pelannut isossa roolissa viime vuodet, Vilppaan päävalmentaja Mikko Tupamäki kommentoi.

Salminen pelasi viime kaudella Kaarinan Urassa miesten Divari B:tä tehden 12,8 pistettä ja 8,3 levypalloa ottelua kohden. Kauden 2012/2013 päätteeksi Salminen palkittiin Divari A:n vuoden pelaajaksi, kun hän pelasi kasvattajaseurassaan TuNMKY:ssä.

Salmisen lisäksi Vilppaalla on pelaajasopimukset William Walkerin, Adam Constantinen, Jukka Katajan, Samu Kaaresvirran, Ilmari Kallion, Vesa-Pekka Laineen, Ville Hännisen, Sami Ikävalkon ja Jesse Virtasen kanssa. Joukkuetta valmentaa Mikko Tupamäki.

 

Lisätietoja: Sakari Salminen
 
18.10.2025 20:19 Korisliiga

Kobrille avausvoitto, Pyrinnölle ja Hongalle kauden toiset – Vilpas otti vahvan kotivoiton Kauhajoesta ja johtaa sarjaa

Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Riku Korhonen, Alvar Peltoniemi ja Samu Adler. Kouvojen Brandon Stroud jäi levypallon päähän triplatuplasta.

17.10.2025 21:03 Korisliiga

Bisons ja Seagulls kumpikin roimiin kotivoittoihin – Kokon heittojyvä kohdallaan, Rougeaulla häikäisevän monipuolinen tilastorivi

Korisliigassa nähtiin samana iltana kaksi usean kymmenen pisteen kotivoittoa. Korihait kärsi kauden ensimmäisen tappionsa.

16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

Näytä lisää vastaavia