21.1.2010 Korisliigassa kuudentena oleva Espoon Honka ja Kanadan maajoukkuemies Ryan Bell, 25, ovat purkaneet ottelukohtaisen sopimuksensa. Kauden kuukauden mittaisella pestillä Hongassa käynnistänyt 193-senttinen Bell ehti edustaa espoolaisseuraa liigassa yhteensä 26 ottelussa.
Honka ja Ryan Bell ovat purkaneet ottelukohtaisen sopimuksensa. Kuva: Francois Perthuis.
Bell pelasi Honka-paidassa keskimäärin 18.58 minuuttia 3,5 pisteen, 2,2 levypallon ja 0,9 koriin johtaneen syötön keskiarvoilla.
Bellin paikan Hongan kokoonpanossa ottaa kahdeksatta kauttaan Suomen pääsarjassa pelaava Monte Cummings, 34, kunhan hän on kuntoutunut täydellisesti polvi- ja takareisivammastaan. Cummings on jo aloittanut harjoittelun joukkueen kanssa ja hänen odotetaan palaavan parketeille ennen helmikuun puoliväliä, mikäli kuntoutus sujuu suunnitelmien mukaan.
- Bell täytti roolinsa ja tietenkin tällainen on aina harmittava ratkaisu, mutta pystymme tarjoamaan nuorille nyt yhä enemmän peliaikaa ennen Cummingsin paluuta, perustelee Hongan toimitusjohtaja Mika Sohlberg.
Hongassa kaksi Suomen mestaruutta voittanut Cummings pelasi edellisen liigaottelunsa 30. lokakuuta Uudenkaupungin Korihaita vastaan. Cummings ehti rikkoa tuossa ottelussa kaikkien aikojen 29. pääsarjapelaajana 500 koriin johtaneen syötön rajan.
Honka pelaa seuraavan ottelunsa perjantaina Lappeenrannan NMKY:n vieraana.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Tampereen Pyrintö ja Erik Muhonen ovat tehneet sopimuksen kaudeksi 2025-2026. Sopimus sisältää option kaudesta 2026-2027.
Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.
Tampereen Pyrintö ja Topias Jokela ovat solmineet sopimuksen tulevasta kaudesta 2025–2026. Sopimukseen sisältyy myös optio seuraavasta kaudesta.
Ruudussa kauden mittaan nähty Hang Time -sarja Korisliiga-pelaajista on tuonut ihastuttavat persoonat lähemmäksi kannattajia. Nyt on aika äänestää viidennen tuotantokauden paras jakso.
Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.
Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.