16.7.2015 Espoo Basket Teamin naisten Korisliiga-joukkue on solminut kauden mittaisen sopimuksen Rosetta Adzasun, 25, kanssa. Aiemmin Suomessa Keravan Energia Teamia edustanutAdzasu siirtyy Espooseen Espanjasta, missä hän pelasi edellisellä kaudella Araski AES –joukkueessa.

Adzasu palaa Suomen kentille Espanjassa vietetyn kauden jälkeen. Kuva: Kai Kilappa.
Adzasu viimeisteli kaudella 2013-2014 18,1 pistettä, 6,0 levypalloa, 4,1 syöttöä ja viisi riistoa ottelua kohden. Myös debyyttikaudellaan KET:n riveissä 2012-13 tilastorivi oli lähes identtinen.
Nousijajoukkueen tuleva 165-senttinen takamies oli molempina kausinaan sarjan riistoykkönen.
- Rosetta Adzasu sopii hyvänä syöttäjänä ja tuulennopeana pelaajana pelitapaamme erinomaisesti, uskoo EBT:n päävalmentaja Niko Hellman.
Kotimainen pääsarjakoripallo jatkuu Ruudussa uuden monivuotisen sopimuksen myötä. Sopimus astuu voimaan heti seuraavasta kaudesta alkaen.
Naisten Korisliigan finaalit huipentuivat melkoiseen trilleriin Helsingissä. Ottelu päättyi lopulta Peli-Karhujen voittoon 72–71, ja se vei mestaruuden otteluvoitoin 3–1.
Naisten Korisliigan kolmas finaali pelattiin Kotkassa, jossa kotijoukkue otti toisen kiinnityksen mestaruuteen, kun HBA kaatui 74–66.
Naisten Korisliigan finaalit jatkuivat Helsingissä. Avausottelun hävinnyt PeKa oli tänään parempi lukemin 61–53 ja tasoitti finaalisarjan tilanteeseen 1–1.
Naisten Korisliigan finaalit alkoivat vierasvoitolla, kun HBA otti ensimmäisen kiinnityksen mestaruuteen. Samaan aikaan pelatussa pronssiottelussa ToPo päätti kautensa pronssijuhliin.
Naisten Korisliigan finaalit alkavat perjantaina 17. huhtikuuta Kotkassa. Mestaruuteen vaaditaan kolme voittoa.
Naisten Korisliigan välierät saatiin pakettiin, kun PeKa ja HBA veivät viidennet ottelut nimiinsä ja etenivät finaaleihin.
HBA-Märsky haki elintärkeän voiton BC Nokian vieraana. Ottelu päättyi 78-60.
ToPon ja PeKan välinen välieräsarja eteni 2–2-tilanteeseen, kun ToPo otti tärkeän kotivoiton.
BC Nokia ja PeKa ottivat toiset kiinnitykset finaalipaikkoihin. Molemmilla joukkueilla on tulevana viikonloppuna ensimmäinen mahdollisuus edetä finaaleihin.