Roope Ahonen ja Vilpas jatkosopimukseen

23.5.2022 13:14 Päättyneellä kaudella SM-hopeaa voittanut salolaisjoukkue solmi vuoden mittaisen jatkosopimuksen seuran oman kasvatin Roope Ahosen kanssa.

Roope Ahonen pelasi päättyneeksi kaudeksi Korisliigaan. Kuva: Ville Vuorinen

Roope Ahonen, 31, palasi kasvattajaseuraansa viime kesänä kahdeksan ulkomailla vietetyn kauden jälkeen.

- Todella hyvä fiilis jatkosopimuksesta täällä Salossa. Viime kausi oli henkilökohtaisesti vaikea, sillä koko kausi oli jatkuvaa ala- ja ylämäkeä. Pelini parani loppua kohden, mutta paljon jäi hampaankoloon. Meillä oli hyvät keskustelut valmennusjohdon kanssa ensi kaudesta ja mikäs sen hienompaa kuin jatkaa Vilppaassa. Täällä on oma koti, ystävät ja perhe. Vaikka ulkomailla pelaamisessa on oma hohtonsa, kyllä tänne on kaivannut kovasti, kommentoi Ahonen seuran tiedotteessa.

Ahonen sanoo seuran nettisivuilla, että ulkomaat eivät olleet vaihtoehtona tulevaa kautta ajatellen. Päättyneellä Korisliiga-kaudella Ahonen tilastoi keskiarvoikseen 5,7 pistettä ja 2,3 koriin johtanutta syöttöä.

- En edes miettinyt sellaista vaihtoehtoa. Kausi ei realistisesti ollut sellainen, jolla ulkomaille mennään. Viime kesänä oli kiva tulla Saloon ja Vilppaaseen ja nyt on hienoa jatkaa tutussa porukassa. Nyt pääsen ensi kertaa kahteen vuoteen treenaamaan ehjänä kesän ajan. Se antaa ihan uutta draivia itselle.

Ahonen on Vilppaan seitsemäs sopimuspelaaja ensi kaudelle, sillä aiemmin seura on tehnyt sopimukset Mikko Koiviston, Juho Nenosen, Riku Laineen, Perttu Blomgrenin, Niilo Kärkkäisen ja Tuukka Juntusen kanssa.

- Hienoa, että saatiin Roopelle jatkosopimus. Päättynyt kausi ei ollut hänelle henkilökohtaisesti helpoin, mutta valmennusstaffissa oli iso halu saada Roope jatkamaan Vilppaassa. Meillä on kova luotto siihen, että Roope tulee olemaan tärkeä palanen ensi kauden joukkueessa, toteaa uusi päävalmentaja Jussi Savolainen.

Ahonen on pelannut 55 maaottelua Susijengin paidassa. Hän on kuulunut Susijengin EM-kisakokoonpanoon 2013 (Koper, Ljubljana) ja 2015 (Montpellier, Lille). Ahonen on pelannut yli 100 nuorten maaottelua.

Henkilöt

Asiat

 
5.4.2026 19:41 Korisliiga

Viimeiset puolivälierät jatkuvat vielä: Seagulls venytti ratkaisua kaventamalla sarjan 3–2:een

Selkä seinää vasten pelannut Helsinki Seagulls otti KTP-Basketista kriittisen vierasvoiton.

4.4.2026 19:51 Korisliiga

Korihait välieriin roimalla voitolla – saa vastaansa Vilppaan

Ville Tahvanainen ja Mikael Aalto johtivat Korihait neljänteen voittoon Tapiolan Hongasta.

3.4.2026 19:17 Korisliiga

Vilpas varmisti paikkansa välierissä

Ylemmän jatkosarjan voittanut Salon Vilpas eteni toisena joukkueena välieriin. Ottelusarja Pyrintöä vastaan päättyi salolaisten voittoon 4-1. Ratkaiseva voitto irtosi kotiyleisön edessä.

2.4.2026 21:39 Korisliiga

Kataja pyyhki pöydän: ennakkosuosikki Kauhajoki kaatui suoraan neljässä ottelussa!

Kauhajoki saapui puolivälieriin jatkosarjojen toiselta sijalta mutta kärsi kriittisellä hetkellä loukkaantumisvaikeuksista. Seitsemänneltä paikalta ponnistanut Kataja voitti pelit 4–0.

2.4.2026 10:00 Korisliiga

Korisliigan sarjajärjestelmä uudistuu tulevaksi kaudeksi

Suomen Koripalloliiton liittohallitus hyväksyi kokouksessaan Korisliigan seurakokouksen esityksen uudeksi sarjajärjestelmäksi, joka astuu voimaan kilpailuvuodelle 2026–27. Nykyisestä jatkosarjamallista luovutaan ja tulevalla kaudella Korisliigassa pelataan 34 ottelun runkosarja, 10 joukkueen pudotuspelit ja lisäksi Suomen Cup palaa kilpailukalenteriin.

1.4.2026 20:38 Korisliiga

Kaikki sarjat katkolla seuraavissa otteluissa: tänään voiton päähän nousivat Vilpas, KTP ja Korihait

Salon Vilpas, KTP-Basket, Korihait ja Kataja Basket ovat kaikki saavuttaneet kolme voittoa omissa puolivälieräsarjoissaan ja voivat edetä jo seuraavan ottelukierroksen jälkeen.

1.4.2026 14:51 Korisliiga

Tapiolan Hongan vastalausetta ei tutkita

Tapiolan Honka jätti vastalausevarauksen 29. maaliskuuta pelatun Korisliigan puolivälieräottelun Korihait-Tapiolan Honka-ottelun loppuhetkien tapahtumista.

30.3.2026 20:53 Korisliiga

Rougeau vaihtoi isompaa silmään ja toi Seagullsille puolivälierien ensimmäisen voiton – Kataja piti voittokulkunsa käynnissä ja laittoi Kauhajoen selän seinää vasten

Seagulls kavensi puolivälierät KTP:tä vastaan 2–1:een, kun taas Katajan ja Kauhajoen välinen kamppailu johti 3–0-tilanteeseen. Katajalla on mahdollisuus paketoida sarja jo torstaina.

29.3.2026 19:41 Korisliiga

Korihait palasi puolivälierissä voittojen tielle – sankareina jälleen Aalto ja Champion

Korihaiden ja Hongan välisessä pudotuspelisarjassa jokainen ottelu on toistaiseksi päättynyt kotivoittoon.

28.3.2026 20:31 Korisliiga

Pyrinnölle kolmas kerta sanoi toden: kavensi puolivälierät sarjakärki Vilpasta vastaan 2–1:een

Tampereen Pyrintö otti puolivälierien ensimmäisen voittonsa vain yhden pisteen erolla ja vieraskentällä.

Näytä lisää vastaavia