Robinson jatkaa Huimassa, Jämsén palaa SM-sarjaan

16.8.2013 Äänekosken Huiman kulmakivi Kenya Robinsonin, 43, pääsarjaura jatkuu myös kaudella 2013/14 äänekoskelaisjoukkueen paidassa naisten SM-sarjassa. Välivuoden viettänyt Sanna Jämsén palaa myös Huiman riveihin. Lisäksi Huima on solminut jatkosopimuksen Ulriikka Latvalan kanssa ja värvännyt kaksi amerikkalaisvahvistusta.

Sanna Jämsén palaa välivuoden jälkeen Huiman riveihin. Kuvat: Tytti Nuoramo & Francois Perthuis.

182-senttinen, jo 16 kautta Suomen pääsarjassa pelannut Kenya Robinson kaiverrutti nimensä naisten SM-sarjahistorian historiankirjoihin viimeisen päälle viime kaudella, kun hän nousi kaikkien aikojen kärkisijoille levypallo-, syöttö-, ja riistotilastoissa. Piste- ja blokkitilastoissa Robinson saavutti puolestaan kakkossijat.

 

Välivuoden pääsarjatasolta viettänyt 183-senttinen, syyskuussa 34 vuotta täyttävä Jämsén äänestettiin keväällä 2012 naisten SM-sarjan vuoden pelaajaksi. Aiemmin Jämsén palkittiin vuoden pelaajana vuonna 2006.

 

Robinsonin ja Jämsénin lisäksi Huima on solminut sopimuksen nuoren kaartin edustajansa Ulriikka Latvalan kanssa. 173-senttinen, 18-vuotias Vimpelin Vedon kasvatti viimeisteli tulokaskaudellaan Huimalle 5,5 pistettä ja 2,0 levypalloa ottelua kohden.

 

– Loistavaa, että saatiin kolmikolle sopimukset. Tavoitteet nousivat, mutta niin nousi keski-ikäkin, Huiman päävalmentaja Mervi Nurmi naurahtaa.

 

Huiman uusina amerikkalaispelaajina Äänekoskelle saapuvat Lonniya Bragg (182 cm, 34 v.) ja Kimetria Hayden (183 cm, 22 v.). Bragg on pelannut viimeksi Suomessa kaudella 2006/07, jolloin hän edusti Huimaa 18,2 pisteen ja 9,5 levypallon keskiarvoilla. Hayden päätti puolestaan viime keväänä yliopistouransa naisten NCAA:n 1. rankatun Baylorin paidassa.

 

Robinsonin, Jämsénin, Latvalan, Braggin ja Haydenin lisäksi Huimalla on sopimukset kaudesta 2013/14 Jonna Tiihosen, Emmi-Julia Nurmen, Karoliina Rytkösen, Riina Kärkkäisen, Henna-Riikka Paajasen, Iida Kekin ja Riina Kovasen kanssa.

 

Lisätietoja: Kenya Robinson

 
Lisätietoja: Sanna Jämsén
 
 
18.10.2025 20:15 Naisten Korisliiga

Erika Mace tehokkaana EBT:n voitossa - Peli-Karhut vei juhlaottelun ja jatkaa tappioitta

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina kolme ottelua. Illan voittajia olivat EBT, PeKa ja ViVe.

17.10.2025 20:59 Naisten Korisliiga

Kauden ensimmäinen Helsingin paikallinen HBA:n nimiin

Naisten Korisliigan perjantain ainoassa ottelussa HBA-Märsky kaatoi paikallispelissä ToPo:n 81-70.

15.10.2025 22:04 Naisten Korisliiga

Peli-Karhut piti BC Nokian kurissa

Keskiviikon ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut kaatoi jännittävien vaiheiden jälkeen BC Nokian 75-71.

11.10.2025 20:37 Naisten Korisliiga

PeKa ja Pyrintö jatkavat puhtaalla pelillä - Hongalle ja ViVe:lle ensimmäiset voitot

Naisten Korisliigassa pelattiin lauantaina neljä ottelua. Voittajiksi ylsivät PeKa, Pyrintö, Honka ja ViVe.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

4.10.2025 19:54 Naisten Korisliiga

EBT vei kauden ensimmäisen paikalliskamppailun - Pyrintö avasi kautensa voitolla

Naisten Korisliiga jatkui kahdella pelillä. Illan voittajia olivat toisen voittonsa ottanut EBT ja kautensa avannut Pyrintö.

3.10.2025 21:10 Naisten Korisliiga

PeKa:lle kahden voiton viikko

Perjantain ainoassa Naisten Korisliigan ottelussa Peli-Karhut haki voiton Helsingistä HBA-Märskyn kustannuksella. Ottelu päättyi vieraiden hyväksi 83-48.

1.10.2025 20:56 Naisten Korisliiga

PeKa aloitti mestaruuden puolustamisen kotivoitolla - kolme muuta ottelua päättyivät vierasvoittoihin

Naisten Korisliiga pyörähti käyntiin neljällä ottelulla. Illan voittajia olivat PeKa, HBA, BC Nokia ja EBT.

1.10.2025 09:36 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan infopaketti 2025–26

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

30.9.2025 14:54 Naisten Korisliiga

Naisten Korisliigan ennakko 3/3: EBT, Torpan Pojat ja Peli-Karhut lähtevät mitalijahtiin

Naisten Korisliiga alkaa keskiviikkona 1.10., kun pelataan neljän ottelun kierros. Tällä kaudella mukana on yhdeksän joukkuetta, ja joukkueet pelaavat kolminkertaisen runkosarjan, jonka jälkeen kahdeksan parasta joukkuetta etenevät pudotuspeleihin.

Näytä lisää vastaavia