Riku Laine ja Vilpas kevääseen 2024 ulottuvaan jatkosopimukseen

26.5.2021 15:22 Tuore Suomen mestari Salon Vilpas solmi kolmivuotisen jatkosopimuksen 24-vuotiaan Riku Laineen kanssa.

Riku Laine jatkaa Vilppaan paidassa. Kuva: Ville Vuorinen/Korisliiga

Tuleva kausi on Kaarinan Uran kasvatille jo kuuden Vilppaan kanssa. Kaikkiaan Laine on viiden kauden ajan Vilppaassa 158 Korisliiga-ottelua 3,5 pisteen ja 2,1 levypallon keskiarvolla. Päättynyt kausi oli tilastojen valossa Laineen paras, kun hän kirjautti keskiarvokseen 5,2 pistettä ja 2,4 levypalloa.

- Riku on noussut kovalla työnteolla salolaisen koripallokatsojan lemmikiksi. Olen todella tyytyväinen jatkosopimukseen ja siihen, että tätä työtä saadaan nyt jatkaa kahden seuraavan kauden ajan. Pääsemme näin kehittämään Riksan taitoja seuraavalle askelmalle. Riku on pelaaja, jonka valmentaja voi laittaa melkein rooliin kuin rooliin ja hänen peräänantamaton asenne on jotain sellaista, josta moni saisi ottaa oppia. Tällä hän on ansainnut eräänlaisen "oman" pojan leiman Vilppaassa, toteaa päävalmentaja Sami Toiviainen seuran tiedotteessa.

Lisäksi seura ja 17-vuotias Tuukka Juntusen lisäsivät sopimukseen yhden lisävuoden. Juntunen on ollut Vilppaan edustuksen mukana kahden kauden ajan, mutta pelivastuuta on kertynyt lähinnä junioripeleistä ja liigaotteluita on koossa vain kymmenen. Kehityskykyisellä Juntusella on kasassa 12 nuorten maaottelua Suomen U16-joukkueessa ja hän tulee pelaamaan ensi kaudella myös Peu Basketissa I divisioonaa. Sorvattu jatkosopimus pitää Juntusen Vilppaassa kevääseen 2023.

Vilppaan voimassa olevat pelaajasopimukset: Mikko Koivisto, Juho Nenonen, Perttu Blomgren, Onni Mäkynen, Tuukka Juntunen, Niilo Kärkkäinen ja Riku Laine.

Asiat

 
16.10.2025 10:00 Yhteistyökumppanit

Tarkett Koripalloliiton uudeksi yhteistyökumppaniksi

Koripalloliitto ja yksi maailman suurimmista lattianvalmistajista, Tarkett, ovat solmineet monivuotisen yhteistyösopimuksen. Yhteistyö kattaa ensimmäisessä vaiheessa kaksi vuotta, ja sopimukseen sisältyy kahden vuoden optio jatkosta.

15.10.2025 13:28 Korisliiga

LoKoKo Bisons ry:lle varoitus

Suomen Koripalloliiton kurinpitopäällikkö Tero Kankaanpää on määrännyt LoKoKo Bisons ry:lle varoituksen 8.10. pelatun Bisons Loimaa – Kauhajoki -Korisliiga-ottelun katsomotapahtumista.

15.10.2025 10:45 Korisliiga

Korihait hankki takakentälleen tuuraajan reilun kuukauden sopimuksella – nyt Ville Tahvanainen on aloittanut kauden loistavilla tilastoilla ja pelkillä voitoilla

Islannissa ja Portugalissa pelannut Ville Tahvanainen juoksee tällä kaudella ensimmäistä kertaa kotimaan Korisliigan parketeilla. Nähtäväksi jää, viekö miehen tie lokakuun päätyttyä takaisin maailmalle vai jatkuuko menestyksekäs polku Korihaissa.

14.10.2025 21:05 Korisliiga

Seagulls kauden toiseen voittoonsa KTP:n Hirvonen–Pöllä-tandemin vahvasta pelistä huolimatta

Helsinki Seagulls taivutti kotonaan Töölössä KTP-Basketin. Seagullsin voittosaldo alkukaudelta on 2–1, kun taas KTP:n on 1–2.

14.10.2025 16:56 Korisliiga

Henri Kantonen vahvistaa Kataja Basketia

Helsinki Seagullsin Suomen mestaruuden takuumiehiin viime keväänä kuulunut ToPo Juniorien kasvatti ja Susijengin kanssa kahdet arvokisat pelannut Henri Kantonen, 198 cm ja 28 vuotta, vahvistaa määräaikaisella sopimuksella loukkaantumiskierteestä kärsivää joensuulaista Kataja Basketia.

11.10.2025 21:06 Korisliiga

Kauhajoki roimaan voittoon Hongasta – Korihait jatkaa tappiotonta suoraansa

Korisliigassa nähtiin kahden kotivoiton ilta. Kotimaisista pelaajista loistivat muiden muassa Ville Tahvanainen ja Oliver Kandén.

10.10.2025 20:40 Korisliiga

Seagulls, KTP ja Lahti kaikki vähintään 20 pisteen voittoihin – Vilpas jatkaa edelleen puhtaalla pelillä

Miesten Korisliigassa nähtiin tänään epätasaväkinen kierros, kun illan pienin voitto tuli 14 pisteen erolla.

9.10.2025 10:00 Koripalloliitto

Koripallon tilastopalvelun siirtymävaihe jatkuu

Koripalloliiton tilastopalvelu toimii kaudella 2025–2026 viime kauden tavoin. Vuosikymmenien aikana kerätty historiadata ei vielä yhdisty kuluvan kauden tilastoihin, mutta aineisto on tallessa ja kehitystyö jatkuu.

8.10.2025 21:14 Korisliiga

Ville Tahvanainen ja Tevaun Kokko johtivat joukkueensa voittoihin kovilla piste-esityksillä – Joensuussa Katajan ja Kouvojen vääntö venyi jatkoajalle

Illan Korisliiga-kierroksella voittajia olivat Bisons Loimaa, Korihait, Kouvot ja Tampereen Pyrintö.

7.10.2025 21:25 Korisliiga

Samu Adlerilta nähtiin hurja pisteilta – Vilppaan ja Hongan kohtaaminen äityi hyökkäyksen juhliksi

Salon Vilpas poistui Espoosta runsaskorisen ottelun jälkeen sarjapisteet mukanaan. Joukkueen nuori tähti Samu Adler tykitti peräti 34 pistettä.

Näytä lisää vastaavia