Rannikko takasi Salmiselle onnistuneen ryöstöretken Espooseen

4.10.2014 20:39 Tapiolan Hongan viime kauden valmentajan Pekka Salmisen ”ryöstöretki” onnistui, kun Salmisen nyt valmentama Joensuun Kataja pelasi lauantaina Korisliiga-kauden ensimmäisen pelinsä Espoossa. Kataja kaatoi Hongan 93-88 (40-48).

Teemu "Taikuri" Rannikko upotti Espoossa Katajalle ratkaisevan kolmosen.

Paul Harrison oli kotivoiton napanneen Vilppaan parhaimmistoa.

KTP ja Lamont Ulmer teki voitokkaan vierailun Lapualle. Kuvat: Francois Perthuis & Vilpas & Kai Kilappa.

Hongan pitkään johtama peli keikahti Katajalle kolmannen jakson lopussa ja neljännen alussa, kun 63-60 -kotijohto kääntyi parissa minuutissa Katajan kymmenen pisteen eduksi. Kataja ei tuon jälkeen enää luopunut johdostaan.
 

- Peli ratkesi tuohon jaksoon, jolloin saimme puolustuksemme toimimaan. Vaikka Hongan pelaajista suurin osa on minulle tuttuja, ei meillä ollut tietoa joukkueen pelitavasta. Myös oma konseptimme on vielä vähän sekaisin, Salminen kommentoi.
 

Tyylilleen taidokkaita syöttöjä esittänyt Teemu Rannikko (14/1/7 syöttöä) heitti ottelun voittokorin, kun hän hyökkäysajan loppuessa upotti korirautoja kolistelleen kolmosen, joka nosti Katajan 88-83-johtoon.

Ken Horton heitti Katajalle 27 pistettä ja Robert Arnold 21. Hongasta samaa tahtia pitivät Ronnie Clark 26:lla ja Emmanuel Ubila 20 pisteellä.

Katajan 21-vuotias, 54 nuorten maaottelua pelannut Tommi Huolila aloitti Kataja-pestinsä pirteästi uurastamalla peräti 31 minuuttia ja kooten tehot 10/6.

- Nuoret pelaajamme pelasivat erinomaisesti ja antoivat meille arvokkaita minuutteja. Voitto on voitto. Edellisen kerran Joensuussa ollessani aloitimme kauden 0-10, joten nyt olen onnellinen mies, Susijengin valmennusjohdostakin tuttu Salminen kiitteli.

Vilpas taltutti Lokit

Nousijajoukkue Helsinki Seagullsin voittotili jäi avaamatta toisenkin pelin jälkeen, kun Salon Vilpas otti kotonaan lopulta selvän 81-60 (30-27) -voiton. Pisteet olivat salolaisille kauden ensimmäiset.
 

Seagulls johti suurimman osan ensimmäisestä puoliskosta ja peli eteni tasaisena kolmannen jakson puoliväliin. Sen jälkeen Vilpas karkasi eikä päästänyt enää vieraita lähelle.


Vilppaan tehokkain oli Perniön ykkösdivisioonajoukkueesta lainattu Paul Harrison 18 pisteellä. William Walker ja Darren Duncan tekivät 17 pistettä mieheen.

Carl Lindbom heitti vieraille 14 pistettä.
 

KTP kiri lopussa voittoon

Korikobrat jatkoi tiukkoja pelejä nyt Lapualla, josta KTP-Basket haki 87-83 (32-39) -voiton.
 

Kotijoukkue johti vielä puolisen minuuttia ennen loppua 81-80, mutta kotkalaiset veivät loppusekunnit 7-2.

KTP:n tehoparin muodostivat Brandon Jefferson 27:llä ja Lamonte Ulmer 21 pisteellä. Paul Carter oli Korikobrien ykkönen 28 pisteellä.

(STT – Basket.fi)

 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia