11.4.2014 Tartossa kiehui perjantai-iltapäivällä, kun Viron runkosarjavoittaja TU/Rock sai Tampereen Pyrinnön vieraakseen Baltian liigan ensimmäiseen pronssiotteluun. Virolaiset puolustivat kotikenttäänsä antaumuksella ja hakivat 13 pisteen etumatkan sunnuntain toiseen osaotteluun lähdettäessä.
BJ Raymond oli Pyrinnön tehokkain Tartossa.
Sunnuntaina Pyrintö pääsee kotiyleisönsä eteen. Kuvat: Kai Kilappa & Tytti Nuoramo.
Pyrintö teki parhaansa hiljentääkseen tarttolaisyleisön nousten pelin alussa 13-6-tappioasemasta pikavauhtia 13–18-johtoon.
Tamperelaiset johtivat peliä vielä toisen jakson alussa pistein 21–26, jonka jälkeen TU/Rock sai momentumin puolelleen ja vei ja jakson lopun 15-3. Tauolle lähdettäessä TU/Rock johti pistein 36–29.
Pyrintö kärsi pelin jälkipuoliskolla kehnosta heittopelistä ja TU/Rock karkasi parhaimmillaan 16 pisteen johtoon. Pyrintö kavensi pelin viimeisellä minuutilla eron kymmeneen, kunnes tarttolaisten onnistunut kolmonen päätti ensimmäisen pronssiottelun lukemiin 75–62.
– Vastustaja oli tänään todella kova ja yhdessä Siauliain kanssa kovin joukkue, mitä olemme kohdanneet tällä kaudella. Emme pystyneet vastaamaan heidän fyysisyyteensä ja keskittymisemme otteluun ei ollut ihan parasta mahdollista, harmitteli Pyrintö-luotsi Pieti Poikola.
– Vaikka voitimme 1-1-tilanteita, vastaan tuli jatkuvasti yli parimetrinen apupuolustaja ja jouduimme ottamaan turhan vaikeita heittoja kättä vastaan.
BJ Raymond (17/10), Damon Williams (16/7) ja Kelvin Lewis (11/4/3 syöttöä) ylsivät tamperelaisista kaksinumeroisille. TU/Rockin parhaat olivat Vincent Simpson (20/2/5 syöttöä), Vilmantas Dilys (17/13) ja Janar Talts (11/6/6 syöttöä/2 blokkia).
Joukkueet kohtaavat sunnuntaina Pyynikillä. Pyrinnön on voitettava ottelu 14 pisteellä yltääkseen pronssimitaleille. Poikola on kovasta urakasta huolimatta omiinsa luottavainen.
– Sanoin ottelun jälkeen kopissa pelaajille, että Pyynikillä on aiemminkin tehty kovia suorituksia ja ottelusarja ei missään nimessä ole ohi. Pelaajat olivat samaa mieltä ja heistä huokui itseluottamus, että kotona tulemme kovaa ja annamme kaiken kotiyleisön edessä.
Pyrintö ja TU/Rock kohtaavat Pyynikillä sunnuntaina 13.4. klo 17:00.
"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.
Tuhannet alakoululaiset pääsevät jälleen toukokuussa viettämään vuoden hauskinta koulupäivää. Pirkka Street Basket -kiertue ulottuu tänä keväänä Helsingistä aina Rovaniemelle saakka 16 tapahtuman voimin.
Vuodenvaihteessa Bosniasta Latviaan siirtynyt Perttu Blomgren keräsi 10 pistettä, neljä levypalloa ja kolme syöttöä, kun hänen edustamansa BK Ventspils peittosi Rigas Zellin 84–94 (43–50) kolmannessa ja ratkaisevassa Latvian liigan välieräottelussa.
Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.
Suomen Olympiakomitean urheiluakatemiaohjelmaan kuuluvaa valtakunnallista yläkoululeiritystä järjestetään koripallon osalta Kisakallion, Varalan, Kuortaneen sekä uutuutena Pajulahden urheiluopistoissa.
Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.
Tuomas Iisalo on palkattu NBA-seura Memphis Grizzliesin päävalmentajaksi monivuotisella sopimuksella. Kyseessä on jälleen kerraan suomalaisen koripallon ja valmennusosaamisen merkkipaalu.
Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.
Saksan MM-kultaan luotsannut ja Suomessa pitkän uran tehnyt Gordon Herbert on nimetty Kanadan miesten koripallomaajoukkueen uudeksi päävalmentajaksi.
Kansainvälinen koripalloliitto FIBA on julkaissut elo-syyskuussa pelattavien EM-kisojen otteluohjelman alkamisaikoineen.