Pyrintö Suomen mestariksi kolmen vuoden tauon jälkeen

18.5.2014 18:55 Pantteri-patsas palasi Tampereelle kolmen vuoden tauon jälkeen Korisliigan kauden 2013/14 päätteeksi. Edellisen päivän kolmannen osaottelun tapaan Pyrintö masensi joensuulaiset neljännen jakson alun kovilla koreillaan ja pelasi sen jälkeen ajan huolellisesti pois kellosta. Mestaruus matkusti Joensuun Mehtimäen jäähallilta Tampereelle loppuluvuin 78–88 (36–41).

Pyrintö-kippari Antero Lehto aloitti tamperelaisten karkumatkan onnistuneella kolmosellaan.

Ville Pekkola kuului Pyrinnön yllättäjiin pudotuspelien aikana.

Joensuuhun oli saapunut tamperelaisfaneja 400 kilometrin päästä kannustamaan omiaan.

Sami Lehtorannan ura päättyi hopeamitaliin. Kuvat: Vesa Kuukka/Kuvanmaailma & Tytti Nuoramo.

 Kataja pysytteli lähes koko ottelun keston takaa-ajajan asemassa, mutta joukkue pelasi merkittävästi lauantain kolmatta osaottelua paremmalla ilmeellä ja sykkeellä.

 

Jared Newsonin (4/9/8 syöttöä) ja Mike Morrisonin (15/5) kolmannen jakson päättäneet donkit nostattivat Mehtimäen jäähallin 2,302-päisen kotiyleisön penkeiltään ja saivat kotijoukkueelle hengen päälle pelin viimeiselle kymmenminuuttiselle lähdettäessä.

 

Mutta kuten niin monta kertaa aiemminkin, Pyrintö puhalsi vastustajansa toivon liekin sammuksiin kurinalaisella joukkuepuolustuksellaan ja virtuoosimaisten pelaajiensa suorituksilla.

 

Teemu Rannikon (11/3/6 syöttöä/3 riistoa) tuotua Katajan kolmen pisteen päähän (65–68) vajaat kuusi minuuttia ennen ottelun loppua säkitti Antero Lehto (12/3/5 syöttöä) kolmosen Alex Wesbyn (31/4) ojentuneen käden edestä, jonka jälkeen Korisliigan ikäpresidentti Damon Williams (20/7/4 syöttöä/4 riistoa) onnistui kahdesti perättäin kolmosessaan – molemmilla kerroilla levyn kautta.

 

Ero nousi hetkessä 12 pisteeseen, ja Kataja oli kanveesissa.

 

– Kyllähän Pyrintö oli koko kauden ajan sarjan paras ja valmiin joukkue. He pelasivat omalla tasollaan läpi kauden, jakoi Teemu Rannikko tunnustusta vastustajalle hopeamitali kaulassaan.

 

– Emme me huonosti tänään pelanneet missään nimessä. Päästiin lähelle, jonka jälkeen Antero Lehto veti kolmosen ja Damon Williams kaksi levyn kautta. Ei sen paremmin olisi niitä tilanteita voinut puolustaa – kovia jätkiä, pyöritteli Rannikko Lehdon ja Williamsin viime hetken edesottamuksia.

 

Pyrintö juhli maltilla

 

Vaikka Pyrintö jäi kahdella edeltävällä kaudella nuolemaan näppejään Nilan Bisonsin viedessä Pantteri-patsaan Loimaalle, oli juhlinta tamperelaisleirissä mestaruuden ratkettua verrattain hillittyä.

 

Vaikka hymyt olivat herkässä ja pelaajat halailivat antaumuksella paikalle saapuneita tamperelaisfaneja, kaikesta huokui, että Pyrinnölle mestaruus oli käytännössä ainoa mahdollinen tavoite.

 

– Jollain tavoin kausi on ollut seesteisempi kuin pari edellistä mestaruuskautta (2010, 2011), naurahti Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.

 

– Tietyllä tapaa olemme olleet koko kauden niin tuloskeskeisiä, että olemme menneet eteenpäin vain pallonhallinta kerrallaan, peli kerrallaan. Totta kai voittaminen on kivaa, mutta vielä mukavampaa on nauttia pelaajien puolesta.

 

Poikolan joukoissa oli sunnuntainakin monta sankaria: hurmosheitoillaan kunnostautuneet Antero Lehto ja Damon Williams, Teemu Rannikon solmuun puolustaneet Kelvin Lewis (16/4) ja Ville Pekkola (6/0), korinalustaa vahvoin ottein vartioineet Antti Nikkilä (8/1) ja Petri Heinonen (8/4).

 

Mestarijoukkueen paletissa jokainen yksilö löysi paikkansa kokonaisuudessa.

 

– Ilman hyviä pelaajia ei tule mestaruutta, Poikola muistutti.

 

– Pelaajamme ovat olleet koko kauden todella sitoutuneita ja löysimme jokaiselle pelaajalle hyvän roolin, jota jokainen toteutti parhaansa mukaan. Valmennusjohtona teimme ahkerasti töitä ja kelailimme enemmän pelivideoita kuin varmasti yksikään muu staffi tässä liigassa. Meillä on hieno henki ja yhteisöllisyys pelaajien kesken välittyy.

 

Katajan hopeaketjulle jatkoa

 

Pelikausi 2013/14 ei tuonut helpotusta pitkään Suomen mestaruutta metsästäneelle joensuulaiselle Kataja Basketille. Hopea oli Katajalle kolmas neljän kauden sisään ja kaikkiaan kuudes 12 vuoden sisään.

 

Eräs luku kotimaisen pääsarjakoripallon historiassa päättyi, kun jyväskyläläisen HoNsU:n kasvatti, 205-senttinen ja 34-vuotias Sami Lehtoranta (6/1) löi tossut naulaan ottelun päätteeksi.

 

Lehtorannalle neljäs finaali oli uran 126. pudotuspeliottelu. Lehtoranta nousi pudotuspeliensä määrällä Korisliigan historian jaetulle ykkössijalle Kari-Pekka Klingan kanssa. Lehtoranta pelasi urallaan seitsemän kertaa Korisliigan finaaleissa, tuloksena yhtä monta hopeamitalia.

 

Lehtoranta asteli parketilta pukukoppiin pettyneenä, mutta vastasi pystypäin Kataja-fanien antamiin suosionosoituksiin.

 

183-senttinen, 33-vuotias Petri Virtanen pelasi puolestaan sunnuntaina uransa 103. pudotuspeliottelun. Säynätsalon Riennon kasvatti rikkoi lauantain kolmannessa ottelussa 200 kolmosen rajapyykin kolmantena pelaajana kautta aikain (2/0).

 

Kataja Basket, Joensuu – Tampereen Pyrintö 78–88 (18–22, 36–41, 55–59), Korisliigan finaalit, 4. osaottelu, Joensuu 18.5.2014

 

Kataja: Alex Wesby 31/4, Mike Morrison 15/5, Teemu Rannikko 11/3/6 syöttöä, Vesa Mäkäläinen 6/6, Sami Lehtoranta 6/1, Jared Newson 4/9/8 syöttöä, Antti Kanervo 3/2, Petri Virtanen 2/0, Juho Lehtoranta 0/0, Jesse Niemi, Juho Nenonen, Kalle Naapi.

Pyrintö:
Damon Williams 20/7/4 syöttöä/4 riistoa, BJ Raymond 16/11/4 syöttöä, Kelvin Lewis 16/4, Antero Lehto 12/3/5 syöttöä, Petri Heinonen 8/4, Antti Nikkilä 8/1, Ville Pekkola 6/0, Alex Vaenerberg 2/2, Topias Palmi 0/0, Henri Välimaa, Kristian Rasinaho.

 

Ottelutilastot: Kataja – Pyrintö
 
7.8.2025 15:51 Pääjuttu

Korisliiga-mestari Kahron Ross Seagullsiin

Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.

6.8.2025 07:55 Korisliiga

Tarkkakätinen Ansley Almonor täydentää Vilppaan tusinan

Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.

6.8.2025 07:29 Korisliiga

Seagullsin takakenttä vahvistuu Trey Niemellä

Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.

6.8.2025 06:20 Korisliiga

Kokenut Osku Heinonen liittyy lokkiparveen

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa. 

4.8.2025 14:00 Pääjuttu

Korisliigan sarjaohjelma selvillä – kausi käynnistyy 3. lokakuuta

Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.

30.7.2025 15:51 Korisliiga

Viisinkertainen Korisliiga-mestari kapteeni Rougeau jatkaa Seagullsissa

Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.

30.7.2025 15:11 Korisliiga

Shawn Hopkins palaa Islantiin

Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.

25.7.2025 09:55 Korisliiga

Tuomas Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin

Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.

22.7.2025 17:20 Susijengi

Teemu Suokas Espanjan kakkosliigan Cartagenaan

Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.

21.7.2025 18:01 Pääjuttu

Timo Saukkola Seagullsin uudeksi päävalmentajaksi, Kimmo Kujansivu jatkaa apuvalmentajana

Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.

Näytä lisää vastaavia