17.12.2014 Hallitseva mestari Tampereen Pyrintö oli Lapuan Korikobria etevämpi kahden viime aikoina Korisliigassa tappioita kärsineen joukkueen kohdatessa. Pyrintö voitti kotipelinsä 94–81 (51–37) ja sai kolmen ottelun tappioputkensa poikki. Korikobrat on puolestaan hävinnyt nyt jo seitsemän kertaa perättäin.

Topias Palmi heitti piste-ennätyksekseen Korisliigassa 16 pistettä, kun Pyrintö kaatoi Pyynikillä Korikobrat.

Devonne Giles ja Karhu vei Kouvoja ylivoimaisesti kotonaan.

Carl Lindbom ja Seagulls nappasivat kolmannen perättäisen voittonsa.

Matti Nuutinen nakkasi Bisonsille 22 pistettä, kun loimaalaiset kaatoivat Namika Lahden. Kuvat: Matti O. Koskinen, Francois Perthuis & Tytti Nuoramo.
Pyrintö heitti vastustajaansa tarkemmin ja voitti myös levypallot. Joukkue johtikin ottelua vielä päätösjaksolla suurimmillaan 22 pisteellä, mutta Korikobrat sai siistittyä lukemia tuntuvasti lopun 12–0-runillaan.
- Tänään meillä oli teemana liikuttaa palloa mahdollisimman paljon hyökkäyksessä ja saimmekin muutamia hyviä syöttöketjuja, joista tapahtui poikkeuksetta jotain hyvää. Hyvän pallonliikkeen ansiosta saimme hyviä heittopaikkoja ja niiden ansiosta puolestaan meidän heittoprosentit olivat tänään erinomaisia, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola virkkoi.
Pyrinnön parhaita olivat Antero Lehto (20/3), Tyrone Kent (16/13) ja Korisliigan piste-ennätyksensä heittänyt Topias Palmi (16/2).
Korikobrien tehot lepäsivät vahvasti trion D.J. Richardson (20/5), Cory Johnson (19/10) ja Paul Carter (17/17) varassa.
Korisliigan kakkonen Kauhajoen Karhu otti keskiviikkona kotonaan murskavoiton sarjakolmosesta Kouvolan Kouvoista. Loppunumerot Etelä-Pohjanmaalla olivat vierailijan kannalta tylyt 90–59 (42–28).
Kaikki kauden kotiottelunsa voittanut Karhu repäisi ratkaisevalle karkumatkalle toisella neljänneksellä, jonka se voitti lukemin 21–9.
Kouvojen ongelmana olivat etenkin pallonmenetykset, joihin joukkue sortui peräti 24 kertaa. Karhu selvisi vain kahdeksalla menetyksellä.
– Olemme tehneet puolustuksen kanssa paljon töitä, ja hiljalleen työn jälki alkaa näkyä peleissä, Karhun päävalmentaja Sami Toiviainen iloitsi.
Kauhajoen Karhun kaikki kaikessa olivat Devonne Giles (25/13) ja Antti Kanervo (25/4).
Kouvojen ykkönen oli Ville Kaunisto (11/10).
Helsinki Seagulls nappasi keskiviikkona kolmannen perättäisen voittonsa Korisliigassa. Joukkue nousi sarjassa jo kahdeksanneksi, kun se kukisti tasapisteissä olleen Salon Vilppaan kotonaan lukemin 86–83 (34–36).
Vilpas kävi tasatilanteessa vielä 35 sekuntia ennen loppua. Carl Lindbomin (21/12) onnistunut kolmonen alkoi kääntää ottelua lopullisesti isännille, ja perään Jarkko Kyllönen (11/0) nakutti varmasti sisään kaksi kertaa kaksi vapaaheittoa.
– Toisella puoliajalla yritimme enemmän ja onnistuimme siinä niin, että voitimme ottelun. Tämä oli hyökkäyksellisesti hyvä peli meiltä, mutta puolustuksellisesti aikamoinen pannukakku, helsinkiläisluotsi Mikko Larkas näki.
Seagullsin korkeimman pistemäärän tilastollisesti äärimmäisen tasaisessa kamppailussa heitti Deremy Geiger (27/2).
Salolaisten parhaita olivat William Walker (24/6) ja Juan Pattillo (16/11).
Loimaan Bisons kukisti Namika Lahden pistein 79–63 (46–29) Korisliigan keskiviikkoisessa keskikastin taistossa.
Bisons ratkaisi ottelun nopeasti. Ottelua oli pelattu vain 12 minuuttia, kun tilanne oli isäntien huiman 15–0-runin päätteeksi jo 30–12.
Kotijoukkueen ykköspyssynä hääri Matti Nuutinen (22/4). Antony Hilliard keräsi saldon 16/4.
Lahtelaisten ykkönen niin pisteissä kuin levypalloissakin oli Ryan Wright (21/8).
Tampereen Pyrinnön ja Salon Vilppaan toisesta puolivälieräkohtaamisesta tuli huomattavasti tiukempi trilleri kuin ensimmäisestä.
Kataja Basket nappasi vierasvoiton Kauhajoelta heti puolivälierien käynnistykseksi. KTP-Basket sen sijaan puolusti kotikenttäänsä onnistuneesti, vaikka haastajat pääsivät kahden pisteen päähän.
Samu Adler ja Mikael Aalto kuuluivat Korisliiga-illan hahmoihin, kun ensimmäiset puolivälieräpelit paketoitiin Salossa ja Uudessakaupungissa.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat tiistaina 24. maaliskuuta kovia kokenut Kauhajoki ja sijoitustaan parempi Kataja sekä jatkuvasti kehittyvä KTP ja merkittävällä kokemusedulla siunattu Seagulls.
Korisliigan puolivälierissä toisensa kohtaavat maanantaina 23. maaliskuuta jatkosarjavoittaja Salon Vilpas ja alemmassa jatkosarjassa huippumenestynyt Tampereen Pyrintö sekä varmaan joukkuepeliin luottava Korihait ja kenttää hurjasti juokseva Tapiolan Honka.
Pantteripatsaan jo häämöttäessä kahdeksan joukkueen ulottuvilla Korisliiga-kausi on tullut vuoden jännittävimpään vaiheeseen. Kevään pudotuspeleihin on valittu 18 erotuomaria jakamaan oikeutta kauden ratkaisuhetkissä.
Salon Vilpas varmisti jo aiemmin sarjavaiheen voiton ja lähtee playoffeihin sijalta yksi. Kauhajoen kotietu oli ennestään varmaa, mutta ottelutulos lukitsi joukkueen sijalle kaksi. Muutkin kotietupaikat ratkesivat tänään, ja samalla valkeni alemman jatkosarjan pudotuspelisijojen järjestys.
Keskiviikkona pelataan Korisliigan jatkosarjojen viimeiset ottelut. Sijat 2.-5. ratkeavat päätöskierroksella. Myös Kataja Basket ja Tampereen Pyrintö ratkaisevat sijat 7. ja 8.
Kataja Basket kaatoi toisen pahimmista kilpailijoistaan, Bisons Loimaan, ja varmisti oman pääsynsä pudotuspeleihin. Lahti Basketball ei olisi myöskään enää uhannut joensuulaisia, koska se kärsi hiuksenhienon tappion sarjaputoaja Kobrille. Ylemmässä jatkosarjassa puolestaan korkein ja matalin sija on ratkaistu, mutta niiden välissä järjestys voi vielä jatkosarjojen päätöskierroksella muuttua.
Miesten Korisliigan jatkosarjoja on kullakin joukkueella jäljellä enää yksi tai kaksi ottelua. Alemman jatkosarjan toinen playoff-joukkue ja ylemmän jatkosarjan joukkueiden järjestys sijoilla 2–5 ovat edelleen mysteerejä.