Pyrintö leikitellen neljän joukkoon Baltian liigassa

14.3.2014 Liettualainen Nevezis ei onnistunut horjuttamaan Tampereen Pyrinnön 30 pisteen etulyöntiasemaa Baltian liigan puolivälierien toisessakaan osaottelussa. Pyrintö kirjautti Nevezisistä kotikentällään 97–95 (53–42)-voiton ja saa välierävaiheessa vastaan Ventspils-Siauliai-otteluparin voittajan.

Yannick Anzuluni riemastutti, kun Pyrintö siirtyi Baltian liigassa neljän joukkoon. Kuva: Timo Kiviranta/Vastavaloon.com.

Pyrintö onnistui toisessa perättäisessä puolivälieräottelussa kasvattamaan pariin otteeseen johtonsa kymmenen pisteeseen, mutta liettualaisista löytyi riittämiin taisteluhenkeä tuoda lukemat tasoihin.

 

Kotijoukkue johti puolitoista minuuttia ennen loppua jo lukemissa 96–82, mutta Nevezis tuli julmetulla kirillä vielä kahden pisteen päähän (97–95). Tauras Jogela latasi vielä kolmoskaaren takaa viime sekunnilla, kunnes Pyrinnön Yannick Anzuluni lakaisi kolmosyrityksen palloiluhallin seinille ja takasi voiton Pyrinnölle.

 

– Eilisen myötä tässä ei ollut pelillisesti hohtoa. Peli oli sen näköinen kuin osasimme odottaa, Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola tuumasi nähtyään joukkueensa nappaavan edeltävänä päivänä 30 pisteen voiton.

 

– Se oli pettymys, että penkiltä emme saaneet energiaa tänään. Lopetimme myös pelaamisen liian aikaisin. Tämä oli hyvä muistutus siitä, että koripallopeli kestää 40 minuuttia.

 

Antero Lehto (24/2/6 syöttöä) oli erinomaisella pelituulella ja Yannick Anzuluni (12/10/4 blokkia) hehkui jälleen peli-iloa. Damon Williams (19/6/3 riistoa) ja Kelvin Lewis (14/0) ylsivät myös kelpo suorituksiin.

 

Tampereen Pyrintö – Nevezis Kedainiai 97–95 (26–16, 53–52, 72–74), Baltian liigan puolivälierät, 2. osaottelu, Tampere 14.3.2014

 

Pyrintö: Antero Lehto 24/2/6 syöttöä, Damon Williams 19/6/3 riistoa, Kelvin Lewis 14/0, Yannick Anzuluni 12/10/4 blokkia, BJ Raymond 9/4/3 syöttöä, Topias Palmi 7/3, Petri Heinonen 4/1, Alex Vaenerberg 4/0, Antti Nikkilä 2/5, Ville Pekkola 2/1.

 

Nevezis: Gintaras Leonavicius 29/1/3 syöttöä/2 blokkia, Valdas Dabkus 18/7/3 syöttöä, Tauras Jogela 13/11/4 syöttöä, Sarunas Kulevicius 10/1.

 

Ottelutilastot: Pyrintö – Nevezis

Asiat

 
6.11.2025 14:41 Korisliiga

Kahron Ross on valittu Korisliigan lokakuun kuukauden pelaajaksi

Kaudella 2025–2026 Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Kauden ensimmäinen valinta on Helsinki Seagullsin Kahron Ross.

6.11.2025 14:07 Naisten Korisliiga

Nicole Ogun on naisten Korisliigan kauden ensimmäinen kuukauden pelaaja

Kaudella 2025–2026 naisten Korisliigan kuukauden parhaat luvut tarjoaa Suomen johtava talous- ja palkkahallintoalan asiantuntijaorganisaatio Rantalainen. Lokakuun valinta on Espoo Basket Teamin 18-vuotias Nicole Ogun.

6.11.2025 13:14 Susi All Star

Pelaajat kutsuttu marraskuun lopun SUSI All Stars -leirille

27.-30.11.2025 Kisakalliossa järjestettävälle SUSI All Stars -leirille on kutsuttu joukko 2011-syntyneiden ikäluokan tähtiä.

6.11.2025 09:33 Seurauutinen

#Seurauutinen: Et ole yksin -palvelu tarjoaa maksuttoman koulutuksen epäasiallisen käytöksen tunnistamiseen ja ehkäisyyn

Väestöliiton Et ole yksin -palvelun maksuton ja avoin peruskoulutus tarjoaa harrastuksissa toimiville henkilöille pohjatietoa epäasiallisesta käytöksestä, häirinnästä ja väkivallasta.

5.11.2025 21:40 Korisliiga

Pyrintö dominoi peliä häkellyttävin pistelukemin – toisaalla Gustavson ja Granlund johtivat omat joukkueensa voittoihin

Tampereen Pyrintö kaatoi Kobrat tehden 133 pistettä. Vastaavaan lukemaan on ylletty 2000-luvun aikana vain neljästi. Illan muita voittajia olivat Kauhajoki ja KTP-Basket.

5.11.2025 20:39 Naisten Korisliiga

Linda-Lotta Lehtorannalle tripla-tupla Peli-Karhujen voitossa - Kouvottarien pistetili auki

Naisten Korisliigassa pelattiin keskiviikkona kolmen ottelua. Illan voittajia olivat sarjakärki PeKa, voittotilinsä avannut Kouvottaret ja BC Nokia.

5.11.2025 11:19 Susiladies

EM-kotikisat lähestyvät! Susiladies lähtee marraskuun EM-karsintaikkunaan 14 pelaajalla

Päävalmentaja Ilkka Palviainen on nimennyt 14 pelaajaa, jotka muodostavat Susiladiesin EM-karsintajoukkueen marraskuun ikkunaan. Susiladies aloittaa EM-karsintaottelujen myötä valmistautumisensa vuoden 2027 EM-kotikisoihin.

5.11.2025 10:10 Susijengi

Susijengin ja Ranskan välinen MM-karsintaottelu on loppuunmyyty!

Susijengi pääsee aloittamaan marras-joulukuun vaihteessa käynnistyvät MM-karsinnat loppuunmyydyssä kotiluolassaan Espoo Metro Areenalla.

4.11.2025 22:27 Miesten I divisioona B

Divarikatsaus - Viikko 44

Viisi joukkuetta jatkaa lokakuun jälkeen puhtaalla pelillä aikuisten divisioonissa. Naisissa kärkipaikan ovat vallanneet Leppävaaran Pyrintö ja Pyrintö Akatemia. Miesten I divisioona B:ssa Ura Basket on ainoa tappioton joukkue, kun taas divisioona A:ssa ACO Basket ja Kipinä Basket jatkavat vielä puhtaalla pelillä.

4.11.2025 21:35 Korisliiga

Seagulls ja Vilpas tasapisteissä sarjan johdossa – voitot tänään liigan koko kärkikolmikolle

Helsinki Seagulls, Salon Vilpas ja Tapiolan Honka pitävät kolmen kärkeä miesten Korisliigassa.

Näytä lisää vastaavia