Pyrintö kiri komeasti Katajan kumoon

30.1.2015 Tampereen Pyrintö voitti ensimmäistä kertaa tällä kaudella Joensuun Katajan, kun Korisliigan viime kevään finalistit kohtasivat perjantaina Tampereella. Pahasti altavastaajaksi jäänyt Pyrintö kiri komeasti 93-89 (42-52) -voittoon.

Will Harris ja Pyrintö nousivat katastrofialun jälkeen voittoon Katajasta.

Deremy Geiger johdatti Seagullsin selvään voittoon Korikobrista. Kuvat: Matti O. Koskinen & Francois Perthuis.


Kataja oli ratkaista pelin heti alussa, kun se karkasi kuudessa minuutissa peräti 20-2 -johtoon.


Pyrintö kuitenkin piristyi ja pinnisteli ennen puoliväliä neljän pisteen päähän, mutta johtoon vasta kolmannen jakson lopussa. Tasainen päätösjakso huipentui viimeiseen minuuttiin, jonka Pyrintö vei 8-2.
 

- Emme olleet alussa hereillä puolustuksessa. Oli kuitenkin sellainen fiilis, että tämä on meille kurssinkääntämispeli ja usko tosiaan riitti otteen kääntämiseen. Vaikka Robert Arnold ja Teemu Rannikko skorasivat kovat pisteet, otimme silti voiton puolustamalla heitä ajoittain erinomaisesti, korosti Pyrinnön valmentaja Pieti Poikola.
 

Pyrinnön tehokkaimpia olivat Antero Lehto 19:llä ja William Harris 16 pisteellä. Katajan teho keskittyi jälleen Arnoldin ja Rannikon käsiin, kun kaksikko keräsi komeat 34 ja 23 pistettä.

 

 

Seagulls nuiji Korikobrat

 

Helsinki Seagulls jatkoi kotipelissään Lapuan Korikobrien tappioita kauden suurimmalla voitollaan 89-55 (41-26).
 

Peli ratkesi, kun Seagulls nykäisi kolmannen jakson lopulla 16-0 -kirin.

- Oli jo aikakin palata sille tasolle millä pystytään pelaamaan. Tällä voitolla voidaan tehdä taas kaudesta parempi. Jätkät keskittyi hyvin ja teki 35 minuuttia erittäin kovaa työtä, Seagullsin päävalmentaja Mikko Larkas kommentoi.
 

Deremy Geiger nousi Seagullsin tehomieheksi 27 pisteellä. Kaikki kuusi tammikuun peliään hävinneestä Korikobrista Paul Carter teki 19 pistettä.

 

 
17.5.2025 22:30 Korisliiga

Lassi Nikkarinen ja Taru Tuukkanen vuoden pelaajat – Palkintogaalassa juhlistettiin kauden parhaita

Koriskauden 2024–25 parhaat pelaajat ja toimijat on palkittu lauantaina Superlauantain yhteydessä pidetyssä vuosittaisessa palkintogaalassa. Vuoden pelaajina loistivat Helsinki Seagullsin Lassi Nikkarinen ja Torpan Poikien Taru Tuukkanen. Koripallon kunniagalleria Hall of Fame kasvoi neljällä uudella legendalla.

12.5.2025 11:03 Korisliiga

Korisliiga-mestari Shawn Hopkins koki egokuoleman ja kannustaa nyt muitakin rehellisyyteen: ”Ihmettelin summerin soitua, miksi tunnevyöry ei ikinä tullutkaan, kunnes tajusin…”

Helsinki Seagullsin Shawn Hopkins kävi pohjalla ja kuluneen vuoden aikana syntyi uudelleen. Nyt hän pääsi juhlimaan mestaruutta Kauhajoella, josta kehityksen polku sai alkunsa.

6.5.2025 20:27 Korisliiga

Korisliiga-mestaruus ratkesi: Seagulls kultamitaleille suoraan neljässä!

"Ei tämä ole ihan niin helppoa ollut kuin miltä se on saattanut näyttää", totesi kultamitalin pokannut pelinjohtaja Lassi Nikkarinen, kun Helsinki Seagullsin ja Kauhajoen välinen finaalisarja ratkesi otteluvoitoin 4–0.

6.5.2025 10:15 Korisliiga

Korisliigan mestaruus katkolla tänään Seagullsille

Kauhajoki isännöi Helsinki Seagullsia tiistaina kotikentällään IKH Areenalla. Helsinkiläiset johtavat ottelusarjaa 3–0 ja ovat voiton päässä seurahistorian toisesta Suomen mestaruudesta.

3.5.2025 17:44 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Seagullsille kolmas voitto, Kauhajoki lähellä kavennusta mutta joutui selkä seinää vasten

Helsinki Seagulls otti Korisliiga-finaaleissa 3–0-johtoaseman. Seuraava, mahdollisesti ratkaiseva, ottelu pelataan tiistaina Kauhajoella.

2.5.2025 17:30 Korisliiga

Seagullsin ja Kauhajoen kolmas finaaliottelu vapaasti katsottavissa lauantaina Neloselta klo 15

Korisliigan finaalisarjassa on pelattu kaksi ottelua ja Helsinki Seagulls johtaa finaalisarjaa 2–0. Kolmas finaali pelataan lauantaina 3.5. Helsingissä Töölön Kisahallissa klo 15:00. Ottelu on vapaasti katsottavissa Neloselta.

29.4.2025 20:30 Korisliiga

Sajantilan heittokäsi liekeissä – Seagulls kasvatti finaalijohtoaan vierasvoitolla

Erik Sajantila säväytti kentän pistekuninkaana, kun Helsinki Seagulls otti 2–0-johtoaseman Korisliigan finaaleissa.

26.4.2025 19:59 Korisliiga

Korisliiga-finaalit käyntiin: Seagulls päihitti Kauhajoen rajusti avauksessa, Nikkarinen kentän pistekuningas

Helsinki Seagullsin kotiavaus Kauhajokea vastaan päättyi 89–56-voittoon. Mestaruuteen vaaditaan neljä voittoa.

26.4.2025 17:33 Pääjuttu

Ruudun lähetys Korisliiga 1. finaalista toimii taas

Miesten Korisliigan 1. finaali käynnistyi lauantaina kello 17 Töölön Kisahallissa. Ruudun lähetys ottelusta ei toiminut aluksi, mutta vika on nyt korjattu.

25.4.2025 09:15 Korisliiga

Korisliiga-finaalit: Andre Gustavson ja Kauhajoki valmistautuvat haastamaan Lassi Nikkarisen ja Helsinki Seagullsin – ”Näiden seurojen kohtaamisissa on erityinen lataus”

Playoffit puhtaalla pelillä selvittänyt Kauhajoki haastaa miesten Korisliiga-finaalissa sarjavaiheen selkeän voittajan Helsinki Seagullsin. Joukkueet ovat mitelleet keskenään korkeilla sijoilla pudotuspeleissä usein mutta finaalissa vain kerran aiemmin.

Näytä lisää vastaavia