29.1.2021 20:39 Miesten koripalloa pelattiin kahden eri sarjan puitteissa, kun Tampereen Pyrintö voitti Suomen cupissa ja Salon Vilpas Korisliigassa.
Tampereen Pyrintö raivasi tiensä Suomen cupin finaaliin. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga
Suomen cupin ensimmäinen välieräottelu pelattiin tänään Tampereella, ja siitä voiton kuittasi kotijoukkue Pyrintö selkein luvuin 111–79. Vieraileva Kauhajoki joutui nöyrtymään, vaikka olikin juuri järjestänyt sensaatiomaisen yllätyksen Korisliigan puolella dominoinutta Helsinki Seagullsia vastaan.
Kauhajoki pelasi jälleen vain kuuden miehen rotaatiolla, ja väsymys näkyi suorituksessa. Kalle Peltonen pussitti 19 pistettä, ja ennätyslistoja edellisessä pelissä muokannut Okko Järvi säesti 11 pisteellä, kahdeksalla levypallolla ja kuudella syötöllä, mutta Pyrintö ei näistä hätkähtänyt.
Voittajien riveissä vahvinta työtä teki Brady Skeens, joka säväytti 22 pisteen ja 14 levypallon esityksellään.
Helsinki Seagulls ja BC Nokia ratkaisevat huomenna lauantaina, kumman Pyrintö kohtaa Suomen cup -finaalissa.
Joensuussa saatiin aikaan kuumempi kamppailu, kun Kataja Basketin ja Salon Vilppaan kohtaaminen venyi jatkoajalle. Isännät joutuivat kuitenkin nöyrtymään salolaisille vierailleen lopulta 112–114.
Katajan ehdoton johtotähti ottelussa oli kapteeni Jamar Wilson, joka sai aikaan peräti 27 pistettä ja koristeli kakun seitsemällä syötöllä. Voiton mahdollisuudet kuitenkin hupenivat 14 pistettä tilastoineen Jordan Semplen virhearvioon, kun pelaaja donkkasi pallon koriin kolmen pisteen tappioasemassa, eikä kelloon jäänyt enää tarpeeksi aikaa päästä takaisin hyökkäykseen.
Vilppaan puolella Wilsonia vastassa nähtiin toki toinenkin Susijengin tunnettu pelinjohtaja, kun Teemu Rannikko pelasi toista otteluaan pitkän loukkaantumisen jälkeen. Rannikko oli paremmassa vedossa kuin edellisellä kerralla ja jätti tilastoihin 14 pistettä ja seitsemän syöttöä. Vilppaan isoimmasta pistesaldosta vastasi takamieskollega Mikko Koivisto, joka pommitti tunnetusti kuumalla heittokädellään 23 pistettä.
Helsinki Seagullsin tulevan kauden toinen ulkomaalaisvahvistus on kokenut yhdysvaltalainen 180-senttinen Kahron Ross. Yhden vuoden sopimuksella Helsinkiin saapuvalle 29-vuotiaalle Rossille tuleva kausi on jo hänen uransa kahdeksas Euroopassa ja neljäs Korisliigassa. Suomessa hän on aiemmin edustanut BC Nokiaa, jossa hän voitti myös Suomen mestaruuden kaudella 2023-2024.
Salon Vilppaan joukkueen viimeinen palanen on nelospaikalla operoiva 201-senttinen Ansley Almonor, joka aloittaa ammattilaisuransa Suomesta legendaarisen Kentuckyn yliopiston jälkeen.
Helsinki Seagullsin takakenttä vahvistuu 27-vuotiaan Trey Niemen liittyessä mukaan joukkueen kokoonpanoon yhden kauden mittaisella sopimuksella. 185-senttinen Niemi edusti viime kaudella KTP-Basketia ja espanjalaisseura Sol Girones Bisbal Basquetia. Kotimaan ja Espanjan lisäksi hän on kartuttanut kokemusta myös Kanadan CEBL ja Italian Serie B -sarjoista.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen 33-vuotiaan Osku Heinosen kanssa. 194-senttinen Tampereen Pyrinnön kasvatti saapuu Helsinkiin Italiasta, jossa hän edusti viime kaudella Serie B -sarjassa pelaavaa Paperdi Juvecasertan joukkuetta 38 ottelussa.
Miesten Korisliigan kauden 2025–2026 sarjaohjelma on julkaistu. Kausi käynnistyy perjantaina 3. lokakuuta ja päättyy viimeistään tiistaina 19. toukokuuta. Runkosarjassa pelataan tuttuun tapaan kaksinkertainen sarja, jonka jälkeen ohjelmassa ovat ylempi ja alempi jatkosarja sekä pudotuspelit.
Helsinki Seagulls on solminut yhden kauden mittaiset sopimukset joukkueen yhdyvaltalaiskapteenin René Rougeaun sekä 23-vuotiaan laituri Elias Leskisen ja 22-vuotiaan takapelaaja Lenni Hervolan kanssa.
Korisliigan mestaruuden voittaneen Helsinki Seagullsin kantaviin voimiin kuulunut 195-senttinen ja 30-vuotias BC Nokian kasvatti Shawn Hopkins, palaa Islannin pääsarjaan kolmen kauden tauon jälkeen. Hopkinsin saalisti riveihinsä viime keväänä Islannin välieriin edennyt Alftanes.
Korisliiga-konkari, pelintekijä Tuomas Hirvonen jatkaa uraansa Kotkassa. 29-vuotias Hirvonen siirtyy KTP-Basketiin kaksivuotisella sopimuksella Kataja-Basketista.
Viime kaudella Puolan kakkosliigassa ja Korisliigan Kataja Basketissa pelannut nuorten maajoukkueiden vakiokasvo Teemu Suokas, 188 cm ja 24 vuotta, jatkaa uraansa Espanjassa. Paraikaa Suomea Rein-Ruhrin universiadeissa edustava Suokas on solminut tulevaa kautta koskevan sopimuksen Cartagenan kanssa.
Korisliigan mestaruutta keväällä juhlinut ja uusilla taustajoukoilla liigakauteen lähtevä Helsinki Seagulls on julkaissut uuden valmennusjohtonsa kaudelle 2025–26. Liettuaan lähtevän Vesa Vertion tilalle päävalmentajaksi nousee joukkueen pitkäaikainen apuvalmentaja Timo Saukkola, joka jatkaa tutkaparinaan niin ikään pitkäaikainen kollegansa Kimmo Kujansivu.